Александр Вучич. Фото з його сторінки у Facebook

Президент Сербії Александар Вучич заявив, що не змінює свого рішення відвідати парад Перемоги 9 травня у Москві, попри тиск з боку Європейського Союзу.

Участь у заході також візьме підрозділ сербської армії, а сама країна вперше долучається до спільної організації параду, повідомляє Associated Press.

Що передувало

Європейські чиновники раніше попередили, що участь у заходах у столиці Росії може суперечити критеріям вступу до ЄС та підірвати заявлені євроінтеграційні прагнення Сербії. Голова зовнішньополітичного відомства ЄС Кая Каллас наголосила, що блок «чітко дав зрозуміти, що ми не хочемо, аби країни-кандидат брала участь у подіях 9 травня в Москві».

Поїздка Вучича до Москви розглядається як фактична підтримка російського президента Володимира Путіна та війни РФ проти України. Попри заявлену прихильність до євроінтеграції, сербський президент зберігає тісні відносини з Кремлем та відмовляється запроваджувати санкції проти Росії, що суттєво уповільнило переговори про вступ Сербії до ЄС.

Разом із Вучичем до Москви планує прибути прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо, який назвав «неповагою» заяви Каллас. Про участь також оголосив лідер боснійських сербів-сепаратистів Мілорад Додік.

Вучич та внутрішня політика Сербії

Напередодні сербський парламент затвердив новий уряд, склад якого посилили міністри з антиєвропейськими поглядами. Серед них — міністр інформації Борис Братіна, який нещодавно потрапив у скандал після відео, де він підпалює прапор ЄС із вигуками: «Ми не хочемо ЄС, ми хочемо союз із Росією». Попередній уряд розпався під тиском протестувальників.

Усередині країни Александар Вучич зіткнувся з масовими студентськими антикорупційними протестами, які серйозно похитнули його авторитарне 13-річне правління. Вони почалися невдовзі після обвалу навісу залізничного вокзалу 1 листопада у північному місті Новий Сад. У результаті цього загинули 16 людей. Трагедію пов’язують з підозрілими контрактами із китайськими та іншими іноземними підрядниками.