Президент Китаю Сі Цзіньпін під час турне країнами Південно-Східної Азії закликав до регіональної єдності в межах концепції «азійської родини».
Цей крок розглядається як відповідь на тиск з боку адміністрації президента США Дональда Трампа, яка прагне обмежити торговельні зв’язки країн регіону з Пекіном, повідомляє Bloomberg.
Цей візит став першим закордонним туром для китайського лідера у 2025 році, мета якого — запобігти укладанню торгових угод між країнами регіону та Сполученими Штатами, які б завдали шкоди економічним інтересам Китаю.
Турне розпочалося у В’єтнамі, де Сі Цзіньпіня приймали з почестями. За підсумками переговорів сторони підписали 45 угод, спрямованих на поглиблення економічної співпраці.
У столиці Малайзії Сі Цзіньпін узяв участь у державному заході, де наголосив на єдності регіону перед загрозами геополітичного протистояння.
«Китай і Малайзія разом з іншими країнами регіону протистоятимуть геополітичним викликам і блоковій конфронтації», — заявив лідер КНР у столиці Малайзії Путраджаї. «Разом ми захищатимемо світле майбутнє нашої азійської родини».
Китай і Малайзія підписали низку двосторонніх угод у сферах промисловості, ланцюгів постачання, обміну даними та розвитку талантів. Сторони домовилися реалізовувати п’ятирічну програму економічної й торговельної співпраці та створити високорівневу стратегічну спільноту Китаю й Малайзії.
Камбоджа стала завершальною точкою триденного регіонального турне, що має консолідувати регіональні позиції довкола Пекіна. У статті, опублікованій у камбоджійських медіа напередодні візиту, Сі Цзіньпін наголосив на боротьбі з «гегемонізмом» і «втручанням зовнішніх сил», натякаючи на дії Вашингтона.
«Ми маємо спільно виступити проти гегемонізму й політики сили», — написав він, додавши, що Китай і Камбоджа повинні «рішуче протистояти втручанню зовнішніх сил у внутрішні справи та спробам посіяти розбрат».
США та Китай обмінюються ударами
У першій половині 2025 року торговельне протистояння між США та КНР різко загострилося. Обидві сторони значно підвищили митні тарифи на взаємний імпорт, що спричинило новий виток ескалації між двома найбільшими економіками світу.
2 квітня 2025 року президент США Дональд Трамп оголосив про впровадження універсального імпортного мита у 10% для товарів з усіх країн, а також про вищі індивідуальні тарифи для держав із найбільшим торговим дефіцитом США. Для Китаю тоді було встановлено тариф у 34%. Цей день у Білому домі назвали «Днем визволення».
4 квітня Китай відповів запровадженням 34% митом на весь імпорт товарів із США, які набули чинності 10 квітня. Напередодні цього президент Трамп відклав запровадження індивідуальних тарифів на 90 днів для всіх, крім Китаю. Для цієї країни митна ставка була підвищена до 125%.
Білий дім уточнив, що загальний рівень мит на китайські товари становить 145%, враховуючи попередні тарифи, включаючи 20% мито, запроваджене раніше.
Окремі категорії китайських товарів, зокрема електромобілі та медичні шприци, обкладаються митом у 245%.
У відповідь Китай спочатку встановив 84% мита на американські товари, а потім підвищив до 125%. У Мінфіні КНР наголосили, що не мають наміру йти на поступки, якщо США продовжать ескалацію.