Зв'язок з нами

Зростання цін на сировинних ринках: світовій економіці загрожує «інфляційний шок»

Зростання цін на сировинних ринках: світовій економіці загрожує «інфляційний шок»

Зростання цін на сировинних ринках: світовій економіці загрожує «інфляційний шок»

Цінова кон’юнктура світових сировинних ринків продовжує стрімко зростати під тиском надлишкової грошової маси, яка виникла внаслідок кількісного пом’якшення обсягом 10 трильйонів доларів грошової емісії, і яка  продовжує зростати зі швидкістю 200 млрд доларів на місяць.

Відтак згідно з повідомленням  Bloomberg  індекс Bloomberg Commodity Spot, додав ще 3,2%, й оновивши максимум від 2011 року.

Аналогічна ситуація на ринку продовольства – інфляційна пожежа, що охопила світові ринки базових харчових продуктів, вирує одинадцятий місяць поспіль. За підсумками квітня 2021 року індекс продовольчих цін ФАО (сільськогосподарської та продовольчої організації ООН) проти березня збільшився ще 1,7%, продемонструвавши найбільший річний приріст за останні десять років – 30,8%,  оновивши максимум з 2011 року.

Ми вирішили висвітлити інфляційні тенденції на глобальних сировинних ринках, адже йдеться про значний фактор зростання інфляції в Україні.

Зростання Індексу Bloomberg Commodity

Індекс Bloomberg Commodity Spot за підсумками минулого тижня, додав ще 3,2% й оновив максимум з 2011 року. За останні 12 місяців індекс Bloomberg Commodity Spot, який містить ціни на базові сировинні товари – від енергоносіїв та металів до продовольчих товарів й деревини – стрімко зріс на 62%, встановивши рекордне зростання з січня 1980 року.

Понад  12% за тиждень і 128% за рік додали ф’ючерси на залізну руду, оновлюючи історичні рекорди цінових позначок понад 200 доларів за тонну.

Вперше в історії мідь зросла до 10,776 тисячі доларів за тонну, подорожчавши за тиждень на 6,6%, за рік – на 102%.

Ф’ючерси на деревину на Чиказькій біржі додали за тиждень ще на 12%, збільшивши річне зростання практично до 400%.

Зростання цін на сировинних ринках: світовій економіці загрожує «інфляційний шок»

Рисунок 1 – Динаміка Індексу Bloomberg Commodity

Джерело: Bloomberg.

За тиждень біржові ціни на каву зросли на 11%, бавовна подорожчала – на 2,2%.

Індекс цін на базові харчові продукти від FAO додав 30,8% за останній рік, показавши стрибок, якого світова економіка не переживала з 2011 року.

За 12 місяців зернові подорожчали на 26%, кукурудза на 66%, цукор – на 60%, молочна продукція – на 24%, а рослинні олії – удвічі.

Попри те, що за чотири десятиліття такого ралі ринок не бачив, про досягнення стелі ще не йдеться, зазначив у Bloomberg TV Іві Хамбро, глава сировинних інвестицій BlackRock: «Ринки нащупують новий діапазон цін».

Наразі можна говорити про загрозу повноцінного «інфляційного шоку», вважає Марко Колановіч, головний стратег з глобальних ринків JPMorgan.

«З огляду все ще високого рівні безробіття й багаторічного відставання показника інфляції від інфляційної цілі, центробанки навряд чи візьмуться до приборкання зростання цін, і це загрожує неприємним сюрпризом для ринкових, які здебільшого грали на дефляційних трендах», – зазначає він.

JPMorgan радить інвесторам переходити на акції вартості, одночасно збільшуючи вкладення в пряме хеджування від інфляції цін на сировинні товари.

Варто зазначити, ринки commodities штовхають вгору безліч факторів: відскік глобального зростання, викликаний вакцинами; проблеми з транспортуванням, які обмежують постачання; погодні катаклізми в ключових регіонах зростання, а також зростання побоювань з приводу інфляції та спекулятивне безглуздя, що викликає зростання інвестиційного попиту, перераховує Оле Хансен, глава відділу стратегій Saxo Bank на товарно-сировинному ринку.

«Однією з найбільш суттєвих проблем, пов’язаних з нинішнім різким зростанням світових цін на сировинні товари, є вплив зростання цін на продовольство на ті групи населення та економіки, які найменше можуть собі це дозволити», – додає він.

Нагадаємо, найбільші побоювання зростання інфляції стосовно тих країн, які найменше собі це можуть дозволити. Стрімка динаміка  інфляції на ринках продовольства здатна обумовити хвилю соціальних потрясінь, передусім  в слабких економіках, попереджає Deutsche Bank.

Попри те, що Федрезерв  продовжує наголошувати, що прискорення інфляції є тимчасовим явищем, напевно, вже в кінці літа, риторику буде змінено, вважає економіст ING Джеймс Найтлі.

На щорічному симпозіумі центробанків в Джексон-Хоул в серпні Федрезерв, ймовірно, почне готувати ринки до згортання програм кількісного пом’якшення (QE), вважає Джеймс Найтлі.

Ціни на продовольство у світі злетіли до максимуму за десятиліття

За підсумками квітня індекс продовольчих цін ФАО виріс, оновивши максимум з 2011 року.

Індикатор, що відслідковує вартість 90 харчових продуктів, додав до 30,8% за останній рік, показавши стрибок, яке світова економіка не переживала з 2011 року.

«Суттєве зростання» триває в цінах на цукор, рослинні олії, м’ясо, молочну продукцію та зернові, констатує ФАО в релізі.

За квітень 2021 року ціни на зерно додали 1,2% й за останній рік –26% на тлі зниження прогнозів щодо врожаю в США і Латинській Америці. Зростання цін на кукурудзу досяг 5,7% за минулий місяць й 66% в річному вираженні, до максимумів з 2013 року.

Рослинні олії подорожчали ще на 1,8% за квітень і вдвічі за останні 12 місяців; індекс цін на молочну продукцію додав за квітень 1,2% і за останні 12 місяців – 24,1%.

Ціни на цукор перевищують торішні на 60%, а за квітень зросли на 3,9%. Новий виток цін «пояснюється активними закупівлями на тлі посилення побоювань щодо скорочення світової пропозиції в сезоні 2020-2021 років внаслідок повільного збирання врожаю в Бразилії та втрат від заморозків у Франції», констатує ФАО в релізі.

Зростання цін на сировинних ринках: світовій економіці загрожує «інфляційний шок»

Рисунок 2 – Динаміка індексу продовольчих цін ФАО

Джерело: UN FAO, Bloomberg and Saxo Group.

Слідом за цінами на зернові сьомий місяць поспіль дорожчає м’ясо – на 1,7% за квітень і в річному вираженні – на 5,1%. «Активний попит» зафіксовано в Східній Азії, проте водночас скорочується пропозиція в Океанії «у зв’язку з ремонтом поголів’я та низьким рівнем запасів», йдеться в повідомленні ФАО.

Нагадаємо, спотовий індекс Bloomberg Agriculture, в який містить ціни на основні продовольчі товари – зернові, «м’які» товари, худобу – за останній рік виріс майже на 76%, оновивши максимум за 6 років.

В підсумку варто зазначити, стрімке подорожчання енергоносіїв та фактори пропозиції призведуть до тимчасового пришвидшення інфляції як у розвинених економіках, так і в країнах з ринками, що розвиваються (EM), зокрема в Україні.

Джерело

Натисніть щоб коментувати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Головні новини тижня