Зв'язок з нами

Зростання цін на їжу: Deutsche Bank передрікає хвилю революцій

Зростання цін на їжу: Deutsche Bank передрікає хвилю революцій

Зростання цін на їжу: Deutsche Bank передрікає хвилю революцій

Історія переповнена свідченнями як економічні проблеми, що переростали в катастрофічні наслідки для населення завершувалися суспільними збуреннями, революціями та змінами політичного ладу.

Великій французькій революції 1789 року, яка зруйнувала абсолютну монархію, передували кілька неврожайних років. Через неврожаї ціни на продовольство різко зростали.

Сумнозвісна історія повторилася в середині XIX століття, коли протягом кількох років поспіль неврожай картоплі спровокував хвилю голоду в Європі. Це також спричинило революційні події протягом 1848-49 років.

Схожі події мали місце у Московії. Неврожаї та голод в кінці 16-го століття призвели до смутних часів  в історії Московського царства, а проблеми з постачанням хлібу до Петербургу стали останньою краплею, яка поховала династію Романових у 1917 році.

Прихована інфляція та супутній їй дефіцит супроводжували агонію економіки СРСР в кінці 1980 років.

Наразі тема соціальних потрясінь через голод знову актуальна. Тригери голодних бунтів, які проявляються в інфляції на продуктових ринках, набувають все чіткіших обрисів, попереджає Deutsche Bank.

Ми вирішили висвітлити очікування аналітиків Deutsche Bank, про що нижче в наших матеріалах.

Інфляція на продуктових ринках

Спотовий індекс Bloomberg Agriculture, в який входять ціни на основні продовольчі товари – зернові, «м’які» товари, худобу – за останній рік виріс майже на 76%, оновивши максимум за 6 років. Як це зростання гуртових цін впливає на вартість продуктів реалізованих споживачам в роздріб, можна побачити в щомісячних даних ФАО ООН. Широкий індекс цін ФАО (сільськогосподарської та продовольчої організації ООН), який містить 90 найменувань товарів, зростає 10 місяців поспіль й перебуває на піку з 2014 року. Варто зазначити, у березні індекс цін ФАО показав приріст 24,6% в річному численні.

Зростання цін на їжу: Deutsche Bank передрікає хвилю революцій

Рисунок 1 – Спотовий індекс продовольчих цін

Джерело: Bloomberg agriculture spot index. Saxo Group.

Ціни на зерно стрибнули на 70%, цукор подорожчав на 60%, рослинні олії – майже вдвічі, до максимуму за 10 років.

Нинішнє підвищення біржових цін на сільгосппродукцію змушує аналітиків робити припущення, що цей важливий показник (Індекс цін ФАО) найближчими місяцями зросте ще більше. Це викликає суттєві побоювання щодо інфляції, особливо в тих країнах, які найменше можуть собі це дозволити, зазначають в  Deutsche Bank.

Прогноз Deutsche Bank

Стрімка динаміка  інфляції на ринках харчових продуктів обіцяє світу хвилю соціальних потрясінь, передусім  в слабких економіках, попереджає Deutsche Bank.

З початку 1990-х світова економіка лише тричі переживала такий же стрибок цін на продовольство, відзначає стратег Deutsche Bank Джим Рід.

В останнє таке відбувалося у 2010-11 роках й супроводжувалося серією повстань та протестів на Близькому Сході, що увійшли в історію як «Арабська весна».

Революції зі зміною режиму відбулися в Тунісі, Єгипті та Ємені, громадянська війна спалахнула в Лівії, масові протести охопили Бахрейн, Алжир, Ірак, Йорданію, Марокко та Оману. Від найбідніших Лівану, Судану й Джибуті протести докотилися навіть до благополучних Саудівської Аравії та Кувейту.

Ситуація, коли зростаючі ціни на їжу приводили до революцій і повалення режимів, неодноразово повторювалася в історії, зазначає Рід в огляді, який цитує zerohedge.

«З урахуванням важких випробувань, які вже принесла пандемія, нова хвиля потрясінь не стане сюрпризом за історичними мірками», – зазначає Джим Рід.

Економіки, що розвиваються знаходяться в більш уразливому положенні, оскільки споживачі витрачають куди більшу частку доходів на їжу, ніж в розвиненому світі, попереджає Рід.

Нагадаємо, в Україні витрати населення на харчові продукти мають високу питому вагу в споживчому кошику й становлять понад 41%.

Інфляційну хвилю на світових ринках підняли центральні банки, які залили в фінансову систему понад 10 трильйонів доларів грошової емісії.

В підсумку 2020 року сукупний баланс 6 ключових світових Центробанків, включаючи ФРС США, ЄЦБ і Банк Японії, збільшився з 15 до 25 трлн доларів й продовжує зростати, оновлюючи історичні рекорди.

Інфляція б’є багаторічні максимуми й в західних країнах, проте в абсолютних значеннях залишається неістотною: в США – 2,6%, в єврозоні – 1,3%, в Німеччині – 1,7%.

Одночасно в Туреччині зростання індексу споживчих цін перевищив 17%, в Бразилії зростання сягає понад 6%, в Індії майже на рівні 6%, в РФ базова інфляція встановила 5-річний рекорд в березні (5,8%), а темпи зростання цін на продукти стали максимальною за 6 років – 8,25%.

У Лівані, який торік пережив дефолт, інфляція розігналася до 200% після обвалу національної валюти в 10 разів в підсумку минулого року.

У Нігерії – найбільшої економіки Африки – інфляція споживчих цін сягнула до 22%, при тому що третина працездатного населення, або 23 мільйони осіб, залишилися без роботи.

У той час як західні Центробанки зберігають відсоткові ставки на нульовій позначці, продовжуючи друкувати гроші, заливаючи ринки ліквідністю, регулятори країн, що розвиваються змушені йти на посилення політики у відповідь на прискорення зростання цін. У березні 2021 відразу п’ять центробанків країн з ринками, що розвиваються (EM, Emerging market) вимушені були підвищити облікові ставки – в Україні, Грузії, Бразилії, Туреччині та РФ.

В результаті зростає ймовірність того, що оцінки центробанків щодо коротко- і середньострокових перспектив інфляції виявляться заниженими. Інвестори відповіли на це підвищенням попиту на ті фінансові інструменти, які дають прив’язку до сировинних товарів.

Нагадаємо, глава відділу стратегій Saxo Bank на товарно-сировинному ринку прокоментував зростання цін: «Все це викликано поєднанням зниженням запасів через високий попит в Китаю та через рекордне похолодання в США, яке затримало посівну й понижує урожайність озимої пшениці в деяких регіонах. До того ж в Бразилії посуха, й стан посівів погіршується, пише Bloomberg.

Джерело

Натисніть щоб коментувати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Головні новини тижня