Зв'язок з нами

Зміни на ринках commodities: хедж-фонди закривають позиції по сировині

Зміни на ринках commodities: хедж-фонди закривають позиції по сировині

Зміни на ринках commodities: хедж-фонди закривають позиції по сировині

Інвестори продовжують черпати оптимізм з огляду на ознаки швидкого відновлення західних економік та готовності центральних банків й урядів надалі вливати дешеві ресурси для підтримки ринків.

За підсумком тижня, ключові фондові індекси демонструють певне зростання. На сировинних ринках спостерігалася більша волатильність, здебільшого внаслідок продовження спроб з боку китайських регуляторів вгамувати цінове зростання ключових сировинних товарів на біржах країни. Утім, оптимізм ринків продовжує переважати, до того ж значна кількість учасників ринку сумніваються в здатності китайської влади суттєво впливати на глобальну ситуацію.

Наразі стало відомо, що великі спекулянти три тижні поспіль скорочують ставки на зростання основних видів сировинних товарів, фіксуючи прибуток після ралі, який підняв індекс Bloomberg Commodity Spot на 62% упродовж 12 місяців. Про це повідомляє Bloomberg.

Ми вирішили висвітлити ринкові тенденції, які можуть позначитися на ціновому зростанні сировинних ринків.

Зміна ринкових тенденцій

Хедж-фонди влаштували рекордний за півроку розпродаж сировини після того, як ціни на метали, паливо, вуглеводні та продовольство злетіли зі швидкістю, якої ринки не бачили упродовж 40 років, пише Bloomberg.

Три тижні поспіль великі спекулянти скорочують ставки на зростання ключових видів сировинних товарів, фіксуючи прибуток після ралі. Нагадаємо, індекс Bloomberg Commodity Spot за 12 місяців зріс на 62%.

Минулого тижня хедж-фонди знизили обсяг довгих позицій у ф’ючерсах та опціонах на 20 з 23 сировинних товарів, причому скорочення стало рекордним з листопада 2020 року, повідомляє Bloomberg з посиланням на дані Комісії з торгівлі товарними ф’ючерсами Сполучних Штатів.

Обсяги «бичачих» ставок на нафту впали до мінімуму за п’ять місяців на очікуваннях зняття санкцій з Ірану і припливу мільйонів барелів першої партії заблокованої нафти на світовий ринок.

Варто зазначити, Іран заявив, що готовий збільшити видобуток нафти майже в тричі, до 6,5 млн барелів на добу. Про це заявив у понеділок міністр нафти Ісламської республіки Біжан Намдара Зангане.

За його словами, вийти на такі обсяги виробництва Тегеран міг би «легко», але «є сили, які цього не хочуть».

За даними ОПЕК, у березні Іран видобував щодня 2,3 млн барелів на день. Обсяг додаткових поставок, який, за словами Зангане, готовий запропонувати Тегеран, складе таким чином 4,2 млн барелів на добу. Це практично відповідає поточних обсягів нафтового експорту країни-агресора – 4,5 млн барелів на добу.

За даними Bloomberg, державна видобувна компанія National Iranian Oil Co. (NIOC) почала технічну підготовку родовищ, вимушено зупинених два роки тому після того, як адміністрація Дональда Трампа ввела нафтове ембарго проти колись третього найбільшого добувача в ОПЕК.

В оптимістичному сценарії після зняття санкцій Іран зможе практично подвоїти видобуток й повернути його на досанкційний рівень (4,5 млн барелів на день) за три-шість місяців, говорять джерела Bloomberg.

Аналітики Goldman Sachs оцінюють потенціал Ірану скромніше. У цілому ж у постачальників з ОПЕК залишаються задіяними потужності з видобутку на 8,5 млн барелів на добу, підрахувало Міжнародне енергетичне агентство.

Цей обсяг, втім, включає квоти зі скорочення постачань в рамках угоди ОПЕК+. Проте, навіть після збільшення видобутку на 2 млн барелів на день, запланованого на квітень-червень, в ОПЕК залишаться непрацюючі свердловини потужністю 6 млн барелів на добу, оцінює МЕА.

З урахуванням іранської нафти в ОПЕК є 7,5 млн барелів на день потенційних додаткових поставок.

Під ф’ючерси на зерно, що злетіли на 26% за останній рік, довгі позиції хедж-фондів зменшуються шостий тиждень поспіль і знаходяться на мінімумах з грудня 2020 року, у міру того, як інвестори користуються рекордними за 10 років цінами, щоб піти з ринку з прибутком.

Ще активніше хедж-фонди скорочують ставки на ринку промислових металів, де мідь подорожчала на 102% за рік, а залізна руда – на 128%.

Обсяг довгих позицій в контрактах на мідь впав до мінімуму за 10 місяців після того, як влада Китаю – найбільшого споживача промислових металів у світі – взялися обмежити сировинне ралі, що б’є по другій економіці світу.

За перші чотири місяці 2021 року Китай витратив тільки на нафту, залізну і мідну руду 150 млрд доларів – на 36 млрд більше, ніж роком раніше. Побоюючись роздування міхура, Народний банк КНР почав обмежувати приплив коштів в економіку, а фінансування проєктів інфраструктури намітилися ознаки уповільнення.

«Кредитування є важливим драйвером цін на сировину, і ми вважаємо, що ціни виходять на пік, коли кредитування досягає піку, – говорить Елісон Лі з Mysteel, співкерівник аналітики по кольорових металах в Шанхаї. – Це належати до глобального кредитування, але китайські кредити відіграють в ньому велику роль, особливо якщо мова йде про інвестиції в інфраструктуру та нерухомість».

Зміни на ринках commodities: хедж-фонди закривають позиції по сировині

Рисунок 1 – Скорочення бичачих ставок на сировинних ринках

Джерело: Bloomberg, CFTC.

Відтік спекулятивних грошей означає, що сировинні ринки будуть більше залежати від балансу попиту і пропозиції, каже Дон Рус, президент US Commodities: «Ми повертаємося до нормального, а не спотвореного фундаменту».

Оцінка ринку та прогноз

Варто зазначити, ринки commodities штовхали вгору безліч факторів: відскік глобального зростання, викликаний вакцинами; проблеми з транспортуванням, обмежують постачання; погодні катаклізми в ключових регіонах зростання, а також зростання побоювань з приводу інфляції та спекулятивне безумство, що викликає зростання інвестиційного попиту, перераховує глава відділу стратегій Saxo Bank на товарно-сировинному ринку.

Втім, ключовий двигун сировинних активів – це «емісійні вливання» світових центробанків, які залили в економіку 10 трильйонів доларів грошової емісії й продовжують накачувати систему ліквідністю зі швидкістю 200 млрд доларів в місяць.

Це може завершитися на тлі прискорення інфляції, яка за окремими із метрик в США вже стала рекордною майже за півстоліття.

Хоча Федрезерв продовжує гнути офіційну лінію про те, що прискорення інфляції тимчасове, швидше за все, вже в кінці літа їй доведеться змінити риторику, вважає економіст ING Джеймс Найтлі.

На щорічному симпозіумі центробанків в Джексон-Хоул в серпні Федрезерв, ймовірно, почне готувати ринки до згортання програм QE, вважає експерт.

Нагадаємо, обсяг операцій зворотного РЕПО, стабільно зростає упродовж двох місяців. Станом на четвер, 27 травня, обсяг угод становив 485,33 млрд доларів – що є абсолютним рекордом, випливає з даних ФРБ Нью-Йорку.

 

Джерело

Натисніть щоб коментувати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Головні новини тижня