Зв'язок з нами

ГРОШІ

Все менше оптимізму: перспективи українського бізнесу в опитуваннях Нацбанку

Все менше оптимізму: перспективи українського бізнесу в опитуваннях Нацбанку

Все менше оптимізму: перспективи українського бізнесу в опитуваннях Нацбанку

Станом на січень представники бізнесу погіршили свої очікування щодо діяльності та економічного стану підприємств. Бізнес розпочав рік з посилення песимістичних настроїв. Про це повідомляє пресслужба регулятора оприлюднивши результати січневого опитування підприємств НБУ.

Так, за січень 2021 року індекс очікувань ділової активності становив 37,6 у порівнянні з 45,5 в грудні 2020 року. В НБУ наголошують, очікування підприємств наразі нижче рівноважного значення (50 пунктів) одинадцятий місяць поспіль, з березня 2020 року.

Всі без винятку сектори реального ринку налаштовані песимістично, йдеться у повідомленні.  Зокрема, підприємства сфери торгівлі найсильніше відчули наслідки посилення протиепідемічних обмежень на тлі традиційного зниження  активності у січні 2021 року. Підприємства сфери послуг також посилили негативні оцінки своїх економічних перспектив. Надалі погіршуються оцінки своїх перспектив підприємства промисловості. Найнижчі оцінки залишаються в підприємств будівництва (будівництва житла). І найголовніше, підприємства всіх секторів прогнозують зростання цін на власну продукцію/послуги на тлі зростання цін на сировину та цін постачальників, а також налаштовані на подальше зменшення чисельності своїх працівників.

Ми вирішили висвітлити перспективи українського бізнесу через призму очікування підприємств, а відтак перспективу зайнятості простих українців.

Індекс очікувань ділової активності у січні 2021 року

Бізнес суттєво погіршив оцінки щодо поточного економічного стану своїх підприємств на тлі запровадження Урядом посилених карантинних обмежень (таблиця 1).

Таблиця 1 –  Індекс очікування ділової активності та частка ВВП відповідних секторів

Все менше оптимізму: перспективи українського бізнесу в опитуваннях Нацбанку

Джерело: НБУ.

Індекс очікувань ділової активності (ІОДА) у січні знизився до 37.6 (у грудні – 45.5). Як бачимо, сектор торгівлі найбільш песимістично оцінює перспективи бізнес-діяльності, що пов’язано також із погіршенням споживчого попиту населення.

Все менше оптимізму: перспективи українського бізнесу в опитуваннях Нацбанку

Рисунок 1 –  Індекс очікування ділової активності

Джерело: НБУ.

Нагадаємо, бізнес погіршив свої очікування щодо обсягів виробництва товарів і послуг в Україні на тлі посилення карантинних заходів. Очікування бізнесу щодо економічного розвитку незначно погіршились, а інфляційні та девальваційні очікування зросли.

Очікування підприємств промислового сектору

Підприємства промисловості посилили негативні очікування щодо економічних перспектив своєї діяльності. Дифузійний індекс сектору у січні 2021 року знизився до 38.6 (у грудні – 44.6).

Все менше оптимізму: перспективи українського бізнесу в опитуваннях Нацбанку

Рисунок 2 – Дифузійний індекс очікувань ділової активності підприємств промисловості

Джерело: НБУ.

Значно погіршились очікування щодо обсягів виготовленої продукції та обсягів нових замовлень на продукцію, Дифузійний індекс (ДІ) знизився до 29.2 та 31.9 відповідно (у грудні – 50.9 та 47.3 відповідно).

Підприємства промислового сектору також погіршили свої оцінки щодо запасів та цін на сировину та матеріали: ДІ – 40.3 та 20.8 відповідно (у грудні – 50.9 та 22.3). Зберігаються високі очікування щодо зростання цін на продукцію власного виробництва (ДІ – 66.7).

Варто зазначити, очікування промисловців щодо чисельності працівників поліпшилися, що є наслідком повернення на траєкторію відновлення, проте все ще не досягли нейтрального рівня: ДІ – 44.4 (у грудні – 36.6).

Нагадаємо, у грудні 2020 року виробництво промислової продукції зросло. Зростання відбулося на 4.8%, що вперше демонструє додатний приріст в річному вимірі починаючи з вересня 2019 року. Позитивна динаміка економічного зростання та її темп завдячують сприятливій зовнішній кон’юнктурі, що обумовлює добре підґрунтя для економічної активності на початку 2021 року навіть в умовах діючих карантинних обмежень.

Будівництво

Оцінки підприємств будівництва щодо ділової активності погіршилися і залишаються найпесимістичнішими серед інших галузей економіки, йдеться у повідомленні НБУ.

Все менше оптимізму: перспективи українського бізнесу в опитуваннях Нацбанку

Рисунок 3 – Дифузійний індекс очікувань ділової активності будівельних підприємств

Джерело: НБУ.

ДІ сектору будівництва знизився до 33.1 (у грудні – 39.1). Варто зазначити, підприємства очікують на стрімке скорочення обсягів будівництва, обсягів нових замовлень та обсягів закупівлі сировини й матеріалів: ДІ за показниками знизилися відповідно до 25.0, 25.0 та 30.0 (у грудні – 35.7 кожний показник).

На тлі зростання очікувань щодо і вартості послуг підрядників та суттєвого погіршення оцінок щодо доступності підрядників (ДІ по кожному показнику – 40.0) зросли очікування щодо цін на продукцію/послуги власного виробництва (ДІ – 55.0). Щодо загальної чисельності працівників, то підприємства сектору продовжують зберігати песимістичні оцінки щодо: ДІ – 35.0 (у грудні – 28.6).

Нагадаємо, ключовий ризик сектору будівництва – зволікання із впорядкуванням первинного ринку нерухомості та посиленням прав інвесторів у житло. Крім того, негативний ефект тривалого процесу реформування контрольного органу (ДАБІ) може зменшити пропозицію нового житла в майбутньому.

Комерційна нерухомість зазнала більш істотного впливу коронакризи, й подальший стан ринку буде залежати від тривалості пандемії.

Торгівля

Підприємства сектору значно погіршили свої очікування щодо економічних результатів січня: ДІ сектору знизився до 33.3 (у грудні – 48.5).

Все менше оптимізму: перспективи українського бізнесу в опитуваннях Нацбанку

Рисунок 4 – Дифузійний індекс очікувань ділової активності підприємств торгівлі

Джерело: НБУ.

Зниження оцінок підприємств торгівлі є найсильнішим серед усіх секторів економіки, що частково можна пояснити традиційним зниженням економічної активності у перший місяць року.

Представники торгівлі очікували на стрімке скорочення товарообороту та обсягу закупівлі товарів для продажу: ДІ показників знизилися до 16.1 та 27.7 відповідно (у грудні – 49.0 та 50.0 відповідно).  На тлі зростання закупівельних цін (ДІ – 20.5) очікування щодо вартості товарів, закуплених для продажу, продовжують залишатися високими (ДІ – 54.5). Також зберігаються очікування щодо скорочення загальної чисельності працівників: ДІ – 47.3 (у грудні – 47.0).

Нагадаємо, у листопаді 2020 року продовжився активний розвиток роздрібного сегмента ринку. Продовження розвитку торгівлі є віддзеркалення відкладеного споживчого попиту, його переорієнтацією на внутрішній ринок, зростанням реальної зарплати, а також пристосованості та гнучкості галузі. Крім того, втретє у 2020 році відбулося зростання обсягів гуртового товарообороту (з урахуванням низької бази порівняння 2019 року), що, підтримувалося попитом з боку роздрібної торгівлі та окремих промислових підприємств.

Послуги

Бізнес у сфері послуг продовжує негативно оцінювати свої економічні перспективи: ДІ сектору у січні – 39.7 (у грудні – 45.3). Підприємства сектору очікували погіршення щодо обсягів наданих послуг, нових замовлень та послуг у процесі виконання: ДІ – 35.9, 35.9 та 41.4 відповідно (у грудні – 44.9, 45.8 та 50.8).

Все менше оптимізму: перспективи українського бізнесу в опитуваннях Нацбанку

Рисунок 5 – Дифузійний індекс очікувань ділової активності сфери послуг

Джерело: НБУ.

На тлі очікувань щодо подальшого зростання закупівельних цін (ДІ – 26.6) підприємства налаштовані підвищувати ціни (тарифи) на власні послуги: ДІ – 55.5 (у грудні – 50.8). Варто зазначити, у порівнянні зі підприємствами інших ВЕД, підприємства сфери послуг були більш стриманими у своїх оцінках щодо скорочення загальної чисельності працівників: ДІ сектору – 48.4 (у грудні – 47.5).

Отже, в підсумку необхідно зазначити, послаблення ділової активності є типовим для початку року та зазвичай пов’язане зі скороченням кількості робочих днів. Проте песимізм підприємств українського бізнесу значно підсилено запровадженням суворих карантинних обмежень щодо здійснення деяких видів підприємницької діяльності. Підприємства всіх секторів, залучених до щомісячного опитування Нацбанку, суттєво погіршили очікування щодо результатів своєї діяльності. Найпесимістичніші очікування у підприємств секторів будівництва та торгівлі. Підприємства продовжують очікувати зростання цін на власну продукцію та послуги на тлі підвищення закупівельних цін.  Залишаються песимістичними очікування підприємств усіх видів економічної діяльності щодо загальної кількості працівників.

Нагадаємо, протягом 2020 року скорочення рівня зайнятості відбулося серед громадян усіх вікових груп, серед яких на біржу праці звернулося  2,2 млн громадян.   Станом на 1 січня 2021 року офіційно безробітними були зареєстровані 1,2 млн громадян, з них 459 тис. осіб мали статус безробітного, що на 36% більше, ніж на відповідну дату минулого року, йдеться у повідомлені Держслужби зайнятості.

 

 

Джерело

Натисніть щоб коментувати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Головні новини тижня