Зв'язок з нами

ГРОШІ

Вплив кризи на банківську систему: прибуток банків упав майже на третину

Вплив кризи на банківську систему: прибуток банків упав майже на третину

Вплив кризи на банківську систему: прибуток банків упав майже на третину

Коронакриза помірно вплинула на доходи банків: прибуток банківської системи у 2020 році становив 41 млрд грн. Про це повідомляє пресслужба Національного банку.

Відтак у підсумку року банки отримали 41,3 млрд грн чистого прибутку, що на 29% менше аналогічного періоду 2019 року, коли банківський сектор заробив 58,4 млрд грн., йдеться в повідомленні регулятора.

Ми вирішили висвітлити фактори впливу на діяльність банківської системи та умови посткризового періоду.

Підсумки діяльності банків у 2020 році

У 2019 році банківський сектор завершив рік з рекордним показником прибутку – 58,4 млрд грн. У 2020 році коронакриза погіршила фінансовий стан банків, але менш відчутно, ніж очікувалося навесні у розпал кризи.

Кількість збиткових банків не зросла, повідомляють в НБУ. У звітному році з 73 платоспроможних банків 65 банків були прибутковими та отримали чистий прибуток 47,7 млрд грн, що перекрило збитки 8 банків на загальну суму 6,4 млрд грн. Відтак у підсумку 2020 року банки отримали 41,3 млрд грн чистого прибутку, що на 29% менше показників 2019 року (таблиця 1).

Таблиця 1 – Доходи та витрати банків України за період 2020 року

 

Вплив кризи на банківську систему: прибуток банків упав майже на третину

Джерело: НБУ.

Прибуток сектору дуже концентрований, зазначають в НБУ. Фактично один лише ПриватБанк сформував 61% усього прибутку (25,3 млрд грн), а п’ять найприбутковіших банків – 89% прибутку.

Фактори впливу на прибуток банків

У 4 кварталі 2020 року фінансовий результат діяльності банків був найгіршим. У жовтні-грудні 2020 року чистий фінансовий результат банків становив 3,7 млрд грн, що на 73% менше результату 3 кварталу 2020 року та на 63% меншим у порівнянні з аналогічним кварталом 2019 року.

В умовах коронакризи суттєво зросли ризики, а відтак відрахування до резервів на покриття імовірних втрат від неповернутих кредитів, або інших неочікуваних збитків.  Отже, прибуток банків поглинали  підвищені відрахування до резервів (рис. 1).

Вплив кризи на банківську систему: прибуток банків упав майже на третину

Рисунок 1 – Відрахування у резерви протягом 2020 року

Джерело: НБУ.

Варто зазначити, формування резервів під очікувані збитки стало основною причиною погіршення фінансового результату у 2020 році. Низка банків визнали погіршення якості активів внаслідок фінансових труднощів позичальників. У зв’язку з цим відповідні витрати на резерви за кредитами у 2020 році зросли на 91% до 20.8 млрд грн проти 10.9 млрд грн у 2019 році.

Структура доходів та витрат

Загальне погіршення бізнес-активності в період обмежувальних карантинних заходів та різке падіння попиту на кредити й банківські послуги негативно позначилися на процентних та комісійних доходах банків, особливо у 2 кварталі 2020 року.

Після короткострокового падіння на 1.5% р/р у підсумку I півріччя, у II півріччі 2020 року чистий комісійний дохід відновився й загалом за рік зріс на 5.8% р/р. Зростання комісійного доходу банків здебільшого стало наслідком зростання безготівкових операцій, обумовлених попитом в умовах соціального дистанціювання.

Таблиця 2 – Структура доходів та витрат банків у 2020 році

 

Вплив кризи на банківську систему: прибуток банків упав майже на третину

Джерело: НБУ.

Чистий процентний дохід був стійкішим за комісійний та зростав впродовж всього 2020 року з уповільненням у 2 кварталі та значним прискоренням у 4 кварталі.

В підсумку 2020 року чистий процентний дохід зріс на 7% у річному вимірі проти 8% р/р у 2019 році.

В підсумку варто зазначити, за результатами 2020 року операційна дохідність банків була високою, а відображені кредитні збитки не надмірними, відтак банки долають виклики коронакризи впевнено та з суттєвим запасом міцності. Попри загальний спад бізнес-активності та зниження вартості фондування, банківський сектор України залишається високоприбутковим.

В Нацбанку очікують, що в середньостроковій перспективі ризики зниження прибутковості банків зберігатимуться. На прибуток й надалі тиснутимуть відрахування до резервів. Для компенсації втрат банки мають намір нарощувати операційну ефективність. Отже, прибутковість банків дещо послабиться, але залишатиметься на достатньому рівні для забезпечення інтересів з боку інвесторів.

 

Джерело

Натисніть щоб коментувати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Головні новини тижня