Зв'язок з нами

ГРОШІ

Відновлення промисловості: що піднімає промислові сектори України

Відновлення промисловості: що піднімає промислові сектори України

Відновлення промисловості: що піднімає промислові сектори України

Промислове виробництво у березні 2021 року зросло на 2,1% р/р.  Індекс випуску промислової продукції скоригований на ефект календарних днів зростання становив 2,4%, йдеться у повідомленні Держстату. Проте у підсумку першого кварталу промвиробництво продемонструвало спад на 2%, йдеться в повідомленні відомства.

Відтак чи насправді промисловість відновлюється, а випуск промислової продукції зростає. Про це нижче у нашому аналізі даних Держстату.

Промислове виробництво у січні-березні 2021 року

Згідно з повідомленням Держстату, у березні 2021 року  сезонно скоригований (у порівнянні з лютим 2021 року) індекс промислової продукції становив – 101,8%.  Скоригований на ефект календарних днів (у порівнянні з березнем 2020 року) індекс промислової продукції становив – 102,4% (рис. 1).

Таблиця 1 – Індекси промислової продукції, %

 

Відновлення промисловості: що піднімає промислові сектори України

Джерело: ДССУ.

Згідно з даними Держстату у січні – березні 2021 року у порівнянні зі січнем – березнем 2020 року індекс промислової продукції становив 98,0%, у т.ч. в добувній промисловості та розробленні кар’єрів – 97,2%, переробній – 96,7%, постачанні електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря – 104,1%.

 

Відновлення промисловості: що піднімає промислові сектори України

Рисунок 1 – Індекси промислової продукції (у % до відповідного періоду попереднього року, наростаючим підсумком)

Джерело: ДССУ.

Варто зазначити, ключовим фактором зростання Індексу промислової продукції є відновлення зовнішнього попиту.

Фактори промислового відновлення

Як бачимо з даних таблиці (табл. 1), у добувній промисловості спостерігається зростання (з «мінус» 3,9% р/р до «мінус» 0,9% відповідно) відбулось внаслідок зростання попиту на вугілля з боку ТЕЦ та ТЕС в умовах припинення технічного переоснащення на окремих енергетичних об’єктах. Як бачимо, помітним зростання було у березні +1%. Своєю чергою, стримували розвиток галузі також виснаження наявних родовищ газу та нафти, вугільних шахт.

Водночас починаючи з лютого добування металевих руд відреагувало на високу зовнішню кон’юнктуру зростанням на 1,3%, а у березні – 12,5% проти показників лютого. В річному численні – 3,2% (табл. 2)

Таблиця 2 –  Індекси промислової продукції за основними видами діяльності та основними промисловими групами

Відновлення промисловості: що піднімає промислові сектори України

Джерело: ДССУ.

Варто зазначити, у лютому продовжилися високі темпами зростання ціни на залізну руду, що обумовлено високим попитом з боку найбільшого у світі імпортера – Китаю на тлі зростання завантаження сталеливарних потужностей, а також відновлення рівня складських запасів для задоволення майбутнього попиту, у тому числі з боку будівельної галузі. Відповідно, ціни на залізну руду у лютому 2021 року зросли у 1,9 раза (р/р) (зростання у 1,8 раза у січні 2021 року та «мінус» 0,6% у лютому 2020 році).

Виробництві гумових і пластмасових виробів, іншої неметалевої мінеральної продукції зросло у березні на 32,2% проти лютого 2021 року через зростання попиту на продукцію відповідної галузі, передусім з боку будівництва. У порівнянні з березнем 2020 року зростання становить 3,9%.

Зросли темпи в таких ВЕД, як: машинобудування (до «плюс» 16,6% у порівнянні з «мінус» 7% у лютому 2021 року), в річному вимірі – 7,6% р/р. Зокрема зростання відбулося внаслідок пожвавлення виробництва електричного устаткування та виробництва комп’ютерів, електронної та оптичної продукції. В умовах соціальної ізоляції вочевидь попит на ці продукти є першим, що починає відновлюватись на тлі загального збереження фінансових обмежень для реалізації інвестиційних проєктів. Досить помітним є виробництво електричного устатковання у березні, зокрема проти показників лютого – 17,2%, у порівняні з березнем 2020 року – 33,4% р/р.

Серед факторів, які продовжують стримувати розвиток машинобудування в Україні є висока конкуренція з боку іноземних аналогів на внутрішньому ринку, все ще високий рівень невизначеності щодо термінів завершення пандемії у світі та в Україні, відсутність дешевого довгого кредитного ресурсу.

Варто зазначити, додатковим негативним фактором розвитку машинобудування були торгівельні обмеження на ввезення окремих видів машинобудівної продукції українського походження (зокрема, залізничні колеса та їх частини), які були введені урядовою постановою країни-агресора.

Металургійне виробництво, виробництво готових металевих виробів, крім машин і устатковання також показало зростання. Проти лютого («мінус» 3,5%) зростання 11,4% у березні 2021 року, у порівнянні з березнем 2020 року – 5,2%р/р.

Варто зазначити, згідно з даними Світового банку у лютому 2021 року (р/р) середні ціни на базові метали зросли на 38,2% в умовах продовження покращення зовнішньої кон’юнктури (на тлі високої конкуренції та протекціонізму у традиційних для української металургії країнах-експортерах та дії карантинних обмежень).

Водночас на внутрішньому ринку чорних металів негативний вплив на виробничу діяльність справляє інвестиційна пауза в окремих підвидах будівництва – споживачів металургійної продукції.

В підсумку варто зазначити, в Україні виробництво сталі зменшилось – на 1,1% (у світовому рейтингу виробників сталі Україна посіла 12 місце серед 62 країн виробників), водночас виробництво чавуну збільшилось – на 4,5% (у світовому рейтингу виробників чавуну Україна обіймає 10-ту позицію серед 38 країн-виробників), йдеться в повідомленні Worldsteel за 2 місяці 2021 року.

 

Джерело

Натисніть щоб коментувати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Головні новини тижня