Зв'язок з нами

COVID-19

В мережі поширюють фейки про «небезпечних хробаків-паразитів, які живуть у медичних масках»

В мережі поширюють фейки про «небезпечних хробаків-паразитів, які живуть у медичних масках»

В мережі поширюють фейки про «небезпечних хробаків-паразитів, які живуть у медичних масках»

Захисні маски виготовляють із безпечних для здоров’я матеріялів. Принаймні, якщо їх правильно носити. Волокна маски НЕ рухаються самі по собі — зрушити з місця їх може електростатичний заряд або протяг.

Свіжі новини зі світу конспірології! В мережі поширюють вірусні відео про «небезпечних хробаків-паразитів, які живуть у медичних масках». За іншою версією — це «живі наночастинки, що рухаються».

В мережі поширюють фейки про «небезпечних хробаків-паразитів, які живуть у медичних масках»

Обидва твердження — фейкові. Чорні волокна, які видають за хробаків або наночастинки, можуть бути як частиною маски, так і потрапили на неї з навколишнього середовища. В кожному разі — це НЕ живі організми і НЕ наночастинки. Це звичайна матерія або якась заблукала ворсинка.

Волокна на відео можуть рухатися з низки прозаїчних причин: зміна температури, дихання людини чи подув вітру, електростатичний заряд. Щоб зрозуміти можливий вплив останнього чинника, радимо подивитися відео Цікавої науки про принцип роботи деяких масок (N95), а також прочитати дослідження, в якому порівнюють статичну електрику між шовком та поліестром.

Сам факт, що автори фейкових відео неозброєним оком побачили так звані наночастинки — означає, що це ніякі не наночастинки. За різними даними, наночастинки мають розміри від 100 до 2500 нанометрів, а крупні — від 2500 до 10 тисяч нанометрів.

Побачити їх майже неможливо (залежить від світловідбивних властивостей). Це справді дуже маленькі частинки. Щоб ви розуміли — 10 тисяч нанометрів = 0,01 міліметра — от і судіть, наскільки «нановолокна» з відео відповідають цим розмірам.

У деяких оманливих відео демонструють сріблясті волокна, які, за твердженнями фейкоробів, походять не з маски, а…з тіла людини. А от їхню появу, буцімто спричинило сáме тривале носіння маски (за іншою версією — тампон, яким беруть тест-мазок.

Схожі симптоми називають хворобою Моргеллона. Це недоведений стан шкіри, при якому пацієнти повідомляють, що з виразок на їхньому тілі відшаровуються (сріблясті) волокна. Частина лікарів описали цю хворобу, як оману https://bit.ly/3cNQzAr, https://bit.ly/3wsef4Z, https://bit.ly/3rOM7pq. Інші — як як нервово-психічний розлад.

Лабораторний аналіз волокон, виявлених у людей, які скаржиться на хворобу Моргеллона, встановив, що це звичайна бавовна.

Хоча певні дослідження припускають, що деякі хворі можуть страждати від справжніх інфекцій https://bit.ly/3uhD95w, https://bit.ly/3ummVrL.

Але в кожному разі твердження про те, що волокна видалені у людей з хворобою Маргеллона— необґрунтовані. Заяви, що ці волокна — ніщо інше, як живі наночастинки або хробаки — цілковита маячня.

Раніше відео з цього циклу спростували фактчекери з різних країн: France 24, Reuters, Full Fact, AP News.

Матеріал опубліковано мовою оригіналу. Джерело: Facebook.

Джерело

Натисніть щоб коментувати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Головні новини тижня