Президент Володимир Зеленський підписав закон, що фактично обмежить незалежність Національного антикорупційного бюро та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.
Про це йдеться у картці законопроєкту.
Учора, 22 липня, Верховна Рада підтримала законопроєкт №12414, що передбачає зміни до Кримінально-процесуального кодексу. Зокрема, щодо особливостей досудового розслідування справ, пов’язаних зі зникненням людини безвісти за особливих обставин в умовах воєнного стану.
За законопроєкт проголосували 263 народних депутати. Після чого його підписав спікер та передав на розгляд президенту.
За словами Голови антикорупційного комітету Анастасії Радіної, документ містить правки, що наділяють генерального прокурора повноваженнями фактичного керівника САП. Також він зможе надавати НАБУ обов’язкові письмові вказівки та витребувати матеріали справ. Окрім цього, зможе доручити розслідування справ, які належать до підслідності НАБУ, іншим органам.
У відповідь на ухвалення такого законопроєкту в різних містах України, зокрема Києві, Львові, Дніпрі, Одесі та Тернополі відбулися акції протесту з вимогою ветувати цей закон. Однак Володимир Зеленський все ж підписав його. Закон вже опублікували на сайті «Голосу України», тож відсьогодні, 23 липня, він набрав чинності.
У відеозверненні глава держави запевнив, що обидві структури продовжать свою роботу, однак «без російських впливів», від яких НАБУ та САП потрібно очистити. Він каже, що генпрокурор налаштований на забезпеченні невідворотності покарання.
Пізніше нардеп Ярослав Железняк розповів, що у Раді збиратимуть голоси щонайменше 45 депутатів на подання до Конституційного Суду для скасування закону №12414.