Зв'язок з нами

СВІТ

«Україна не допрацьовує у відносинах з Німеччиною»: які ще фактори впливають на долю Nord Stream 2

«Україна не допрацьовує у відносинах з Німеччиною»: які ще фактори впливають на долю Nord Stream 2

«Україна не допрацьовує у відносинах з Німеччиною»: які ще фактори впливають на долю Nord Stream 2

Добудова і введення в експлуатацію газопроводу «Північний потік-2» буде «підвішена» у часі. Попереду складні затяжні переговори між Німеччиною та США, в яких адміністрація Джо Байдена буде займати жорстку принципову позицію і не відмовиться від заздалегідь підготовлених санкцій. Про це в ексклюзивному коментарі інтернет-виданню UA.News розповів член Координаційної ради Інституту демократії і соціального прогресу (ІДСП) Богдан Ференс.

Експерт переконаний, що скандальні меседжі Штайнмаєра в інтерв’ю Rheinische Post мали більш широкий сенс, а деякі ЗМІ частково трактують і подають їх у вигідному для себе ключі. Він нагадав, що тема «Північного потоку-2» є тривалою і болісною для Києва, оскільки добудова цього російського газопроводу фактично позбавляє Україну транзитного потенціалу.

За словами аналітика, серед країн Європейського союзу відсутня консолідована позиція стосовно «Північного потоку-2». Він нагадав, що в Німеччині добудову магістралі підтримують Соціал-демократична партія, яку представляє Штайнмаєр, і Християнсько-демократичний союз під головуванням канцлера Ангели Меркель. Водночас, більшість депутатів Європарламенту виступають проти цього проекту і вважають його загрозою енергетичній безпеці ЄС.

«Україна не допрацьовує у відносинах з Німеччиною»: які ще фактори впливають на долю Nord Stream 2

Богдан Ференс політичний експерт

«Скоріш за все, добудова «Північного потоку-2» буде «підвішена» у часі. Попереду затяжні переговори між адміністрацією президента США Джо Байдена й урядом Німеччини. Не раджу брати близько до серця заяви Штайнмаєра – його позиція, безперечно, важлива, але в Німеччині президент не є ключовою політичною фігурою і не впливає на остаточне ухвалення рішень. Це юрисдикція виключно канцлера, як глави уряду. Тож переговори щодо газопроводу триватимуть і сторони будуть активно шукати вихід з цієї конфліктної ситуації»

Богдан Ференс переконаний, що Сполучені Штати будуть категорично проти добудови і введення «Північного потоку-2» в експлуатацію. Водночас, експерт не виключає, що Вашингтон і Берлін будуть намагатися знайти консесус, аби не загострювати і без того складні відносини між країнами.

«США і Німеччина зараз не хочуть погіршувати відносини, адже вони і без того не були достатньо приязними в еру Дональда Трампа. Ангела Меркель хоче спокійно закінчити свою каденцію і передати владу наступнику, а команді Джо Байдена не дуже вигідно стартувати з жорсткого тиску на німецьких колег. У Білому домі підкреслюють, що наслідки добудови «Північного потоку-2» можуть бути серйозними для ЄС та США, і використовують аргументи, щоб зовсім не «ховати» уже підготовлені санкції. Хоча я сподіваюся, що до санкцій і загострення між країнами ситуація не дійде, і сторони знайдуть консенсус»

— Богдан Ференс, політичний експерт

Крім того, аналітик нагадав, що нещодавній візит глави європейської дипломатії Жозепа Борреля до Москви, суттєво погіршив відносини між ЄС та Російською Федерацією. На його думку, очікувати їхнього потепління не слід – сторони по-різному екзистенційно оцінюють багато політичних питань, а також підстави для запровадження економічних санкцій.

Прогнозуючи характер відносин між Німеччиною та Україною після виборів до Бундестагу 26 вересня і формування нового коаліційного уряду, Богдан Ференс зазначив, що офіційному Києву слід активніше працювати з Берліном на дипломатичному фронті.

«Україна трішки не допрацьовує у відносинах з Німеччиною. До 2014 року взаємовідносини між державами вибудовувалися у трикутнику Німеччина-Росія-Україна. Однак після незаконної анексії Криму й окупації Донбасу, акценти у німецькому політичному істеблішменті почали змінюватися. Для більшості європейських країн, Україна завжди була не до кінця зрозумілою країною і відносини з нею завжди розглядалися, як допоміжні і додаткові. Київ, у свою чергу, завжди звинувачує окремі німецькі політсили в тому, що вони не готові відстоювати українські інтереси. З іншого боку, наша дипломатія далеко не завжди ефективно працює з німецькими християнськими демократами і соціал-демократами. Тож Україна має активніше відстоювати свої національні інтереси, особливо в енергетичній політиці»

— Богдан Ференс, політичний експерт

Нагадаємо, 6 лютого видання Rheinische Post опублікувало інтерв’ю президента Німеччини Франка-Вальтера Штайнмаєра. В ньому чиновник заявив, що впродовж останніх років, енергетичні питання перетворилися на останній місток, що з’єднує Росію та Німеччину. Він нагадав, що нацистська Німеччина відповідальна за напад на Радянський Союз і вбивство 20 мільйонів його жителів у роки Другої світової війни. За словами президента ФРН, «це не виправдовує порушень у сьогоднішній російській політиці, але «ми не повинні випускати з уваги ширшу картину. Так, ми живемо у сьогоденні складних відносин, але є минуле «до» і майбутнє «після»».

Ці слова викликали гучний дипломатичний скандал. Посол України в ФРН Андрій Мельник заявив, що у Другій світовій війні постраждали не лише росіяни, а і багато українців, білорусів та інших народів. Він звинуватив Штайнмаєра у перекручуванні історії нацистської окупації, щоб виправдати добудову газопроводу «Північний потік-2».

Вже наступного дня коментар Мельника почали цитувати усі впливові польські ЗМІ: Gazeta Wyborcza, Polskie Radio, Onet.pl, wpolityce.pl, tvp.info, dorzechy.pl та багато інших видань. Прем’єр-міністр країни Матеуш Моравєцький заявив: «Я згоден з Президентом ФРН, що борги за Другу світову війну так і не були повернуті, втім, ми не розглядаємо будівництво «Північного потоку-2», як належну компенсацію». Польський Сейм почав підготовку резолюції-звернення до німецького уряду з вимогою зупинити будівництво російського газопроводу.

Крім того, слова Штайнмаєра викликали інформаційний резонанс у західних ЗМІ. Сюжети про скандальне інтерв’ю президента ФРН і критику на його адресу опублікували британські й американські видання Politico, The Telegraph, EU Observer, The Washington Post, The Times, Financial Times, ABC News та інші. Усі вони заявили, що просто шоковані непристойними аргументами Штайнмаєра, який виправдовує «Північний потік-2» російськими жертвами нацизму. Американські сенатори від демократів Джин Шагін та республіканців Джим Риш, закликали президента Джо Байдена застосувати санкції проти німецьких фірм, задіяних у будівництві газопроводу.

Справедливість аргументів українського посла Мельника підтримали навіть провідні мас-медіа Німеччини. Водночас, на захист Штайнмаєра у німецькій пресі з’явився лише один непереконливий коментар.

Додамо, що раніше прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький назвав «Північний потік-2» антиєвропейським проектом. Він вважає, що його слід зупинити, аби уникнути агресивної політики з боку Росії.

Президент США Джо Байден розглядає можливість запровадження санкцій проти газопроводу і назвав проект «поганою угодою для Європи». У США почали переговори з Німеччиною з приводу будівництва газопроводу «Північний потік-2» – сторони обговорюють список компаній, проти яких можуть ввести санкції.

Тим часом компанія Nord Stream 2 AG повідомила, що будівництво газопроводу у водах Данії завершиться до кінця квітня. Роботи уже стартували.

Джерело

Натисніть щоб коментувати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Головні новини тижня