Зв'язок з нами

ГРОШІ

У Нацбанку назвали фактори впливу на інфляцію минулого місяця

У Нацбанку назвали фактори впливу на інфляцію минулого місяця

У Нацбанку назвали фактори впливу на інфляцію минулого місяця

В НБУ головними факторами впливу на інфляцію в січні 2021 року назвали подорожчання окремих продуктів харчування, палива і тютюнових виробів, а також подальше зростання споживчого попиту. Споживча інфляція в річному вимірі прискорилася до 6,1% (з 5% в грудні 2020 року).

Про це повідомляє прес-служба НБУ.

У місячному вимірі ціни зросли на 1,3%, а фактична споживча інфляція очікувано вийшла за верхню межу цільового діапазону у 5%. У той же час показники були дещо нижчими траєкторії прогнозу, опублікованого в інфляційному звіті Нацбанку за січень 2021 року.

Проінфляційний тиск минулого місяця формували подорожчання окремих продуктів харчування, палива і тютюнових виробів, а також подальше зростання споживчого попиту. У той же час зниження вартості газу сприяло стримуванню інфляції.

Як і очікували в НБУ, введення локдауну в січні не здійснило істотного впливу на динаміку цін. Базова інфляція прискорилася до 5% г/г з 4,5% в грудні 2020 року. Збільшилися темпи зростання цін на оброблені продовольчі товари.

Як і в попередні місяці, досить швидко дорожчала соняшникова олія через відносно низький урожай соняшнику і підвищення світових цін на олійні культури. Це позначилося на вартості продуктів її переробки: майонезу і спредів.

Підвищення цін на сировину і енергетичні ресурси прискорили подорожчання борошняних і макаронних виробів, що спричинило подорожчання м’ясних продуктів. Внаслідок ослаблення гривні в попередні місяці і значного споживчого попиту прискорилося подорожчання сирів, рису і продуктів з риби.

Непродовольчі товари теж дорожчали прискореними темпами. Це також обумовлено значним споживчим попитом. Так, в січні зростання вартості побутової техніки, фармацевтичної продукції і автомобілів продовжило прискорюватися, а зниження цін на електроніку дещо сповільнилося.

Темпи зростання цін на послуги практично не змінилися. Посилення споживчого попиту і збільшення виробничих витрат прискорили подорожчання туристичних послуг, оренди житла та технічного обслуговування автомобілів, але знизилися темпи зростання цін на медичні та стоматологічні послуги, послуги кінотеатрів, спортивних установ, ресторанів, готелів і хімчисток. Це пов’язано зі зменшенням відвідувань цих установ.

З огляду на вплив низьких торішніх урожаїв, подорожчання енергоресурсів і подальше зростання споживчого попиту, очікується, що в першій половині 2021 року споживчі ціни продовжать рости. Надалі вплив проінфляційних чинників буде слабшати, що розгорне інфляційну динаміку.

Завдяки нарощуванню пропозиції сільськогосподарської продукції нового врожаю сповільниться продовольча інфляція, а в кінці року вичерпається ефект низької бази порівняння для окремих товарів.

За прогнозами НБУ, в кінці 2021 року інфляція складе 7%, але вже в першій половині 2 022 повернеться в цільовий діапазон 5%.

Раніше прискорення інфляції в січні зафіксували в Держстаті.

У грудні минулого року споживча інфляція прискорилася до 5% в річному вимірі, що відповідає цілям монетарної політики Національного банку.

Джерело

Натисніть щоб коментувати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Головні новини тижня