Зв'язок з нами

ГРОШІ

Ціни на світових товарних ринках: китайський фактор падіння

Ціни на світових товарних ринках: китайський фактор падіння

Ціни на світових товарних ринках: китайський фактор падіння

Темпи відновлення світової економіки прискорюються, й зростають швидше, ніж очікувалося через масштабні програми фіскального та монетарного стимулювання.

Висока динаміка відновлення призвела до стрімких темпів зростання інфляції. Під тиском грошової маси, яка виникла внаслідок кількісного пом’якшення обсягом 10 трильйонів доларів грошової емісії, і яка  продовжує зростати зі швидкістю 200 млрд доларів на місяць, ціни на світових сировинних ринках продовжують стрімко змінювалася в бік збільшення.

Утім, як пише Bloomberg в статті «First Warning Sign in the Global Commodity Boom Flashes in China», шалений попит з боку Китаю, який підтримував потужне ралі сировинних товарів у 2021 році, напевно, похитнувся.

Ми вирішили висвітлити тенденції на сировинних ринках, адже  драйвером цінового зростання є попит з боку Китаю на тлі активного економічного відновлення.

Ознаки падіння попиту

Накопичення запасів Китаєм з початку року як енергоносіїв, сталі, залізної руди, так і зернових та олійних спровокувало стрімке зростання цін на світових товарних ринках.

Це на тлі відновлення глобальної економіки та відносно обмеженої пропозиції утримувало ціни на високих рівнях. Індекс зміни світових цін на товари українського експорту (ЕСРІ) на початок року досягнув максимального рівня за останні майже вісім років, значно перевищивши очікування.

Китай  досяг успіху у відновленні економіки після пандемії багато в чому завдячуючи  збільшенню обсягів кредитування та будівельного буму. Держава влила неабиякі обсяги фінансової підтримки економіку, досягнувши успіху в подоланні пандемії. Відтак Китай практично поглинав сировинні товари з усієї планети, пише Bloomberg.

Китай, який наразі є найбільшим у світі споживачем, за перші чотири місяці 2021 року витратив тільки на нафту, залізну і мідну руду понад $150 мільярдів.

Аналіз попиту й зростання цін засвідчує, що показники станом на 2021 рок перевищують на $36 мільярдів, у порівняні з аналогічним періодом 2020 року.

Приборкання цін

Світовий ринок сировинних товарів росте до рекордних висот, і китайські держчиновники намагаються приборкати ціни та частково збити спекулятивний ажіотаж, який рухав ринки. Побоюючись роздування міхура в цінах на активи, Народний банк Китаю з минулого року обмежує надходження коштів в економіку, хоч і поступово, щоб не підірвати її підйом. Водночас у фінансуванні проєктів інфраструктури намітилися ознаки уповільнення.

Економічні дані за квітень вказують, що і підйом економіки Китаю, і кредитний імпульс – частка нових кредитів у відсотках від ВВП – могли вже вийти на пік, позбавляючи ралі міцної основи. Як бачимо (рис. 1), кредитний імпульс в Китаї, як правило, випереджає ефект відставання цін на мідь.

Ціни на світових товарних ринках: китайський фактор падіння

Рисунок 1 – Ефект відставання

Джерело: Bloomberg.

Але відмова Китаю від кредитування може поширюватися й за межі країни, погрожуючи ралі світових цін на нафту і навіть продовольчим ринкам Китаю. І хоча скорочення грошової маси не зупинило багато металів, які досягли в останні тижні карколомних рівнів, деякі, наприклад мідь, вже стали свідками того, як споживачі ухиляються від підвищення цін.

«Уповільнення зростання кредитування зробить негативний вплив на попит Китаю на сировинні товари», – сказав Хао Чжоу, старший економіст Commerzbank AG з ринків. «Поки що інвестиції в нерухомість і інфраструктуру не показали явного уповільнення. Але в другій половині цього року вони, ймовірно, будуть знижуватися».

Затримка між припиненням кредитування і стимулювання економіки та її впливом на закупівлі сировини в Китаї може означати, що ринки ще не досягли піку. Однак його компанії можуть в кінцевому підсумку знизити імпорт через жорсткість умов кредитування, а це означає, що напрямок світового товарного ринку буде залежати від того, наскільки відновлення економіки, включаючи США і Європу, може і далі приводити до зростання цін.

У деяких секторах політика підштовхнула до розширення виробничих потужностей, наприклад, Пекін зробив кроки з розвитку в країні нафтопереробної та мідіплавильної промисловості. Закупівлі матеріалів, необхідних для виробництва в цих секторах, можуть продовжувати рости, хоча і більш повільними темпами.

Ціни на світових товарних ринках: китайський фактор падіння

Рисунок 2 – Динаміка сировинного ринку в розріз ключових товарів

Джерело: Bloomberg.

Найбільш очевидні наслідки делевериджу в Китаї випробують на собі ті метали, з якими пов’язані витрати на нерухомість та інфраструктуру, – від міді та алюмінію до сталі та її основного компонента, залізної руди.

«Кредитування є важливим драйвером цін на сировину, і ми вважаємо, що ціни виходять на пік, коли кредитування досягає піку, – зазначає Елісон Лі з Mysteel, співкерівник аналітики по кольорових металах в Шанхаї. – Це належить до глобального кредитування, але китайські кредити відіграють в ньому істотну роль, особливо якщо йдеться про інвестиції в інфраструктуру та нерухомість».

Проте наслідки скорочення обсягів кредитування в Китаї будуть далекосяжними, поставивши під загрозу ралі цін на нафту на світовому ринку і навіть китайські продовольчі ринки. І хоча приплив коштів став за останні кілька тижнів був дещо обмеженим, це не завадило багатьом металам досягти приголомшливих рівнів – високі ціни на деякі з них, в тому числі мідь, починають подавляти попит.

Варто зазначити, ринки commodities штовхають вгору безліч факторів: відскік глобального зростання, викликаний вакцинами; проблеми з транспортуванням, які обмежують постачання; погодні катаклізми в ключових регіонах зростання, а також зростання побоювань з приводу інфляції та спекулятивне безглуздя, що викликає зростання інвестиційного попиту.

Джерело

Натисніть щоб коментувати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Головні новини тижня