Зв'язок з нами

ГРОШІ

Транспортна галузь: падіння посилюється

Транспортна галузь: падіння посилюється

Транспортна галузь: падіння посилюється

З початку 2021 року сфера транспорту в умовах чергового локдауну продовжує демонструвати негативні результати, що обумовлено, більшою мірою, суттєвим падінням у пасажирському транспорті через накопичені торік проблеми та часткове обмеження діяльності у січні. Про це повідомляє Мінекономіки.

З огляду на невизначеність та важке становище транспортників на тлі пандемії, ми вирішили висвітлити стан та тенденції  галузі.

Падіння обсягів випуску у сфері транспорту

У січні 2021 року падіння обсягів випуску у сфері транспорту становило 6,7% (падіння на 4,0% у січні 2020 року).

Транспортна галузь: падіння посилюється

Рисунок 1 – Випуск ВЕД «Транспорт», зміна (п/п) до відповідного періоду попереднього року, %

Джерело: Мінекономіки.

Одним із ключових факторів падіння є суттєве скорочення обсягів пасажирообігу на 52,1% (зростання на 0,3% у січні 2020 року). Також істотно позначилося сповільнення економічної активності в середині країни та продовження зовнішніх обмежень на пасажирські авіаперевезення на більшості міжнародних напрямках через посилені протиепідеміологічні заходи безпеки у більшості країнах світу та незначне падіння обсягів вантажообігу на 0,7% (падіння на 19,9% у січні 2020 року), яке зумовлено лише тим, що формування позитивного внеску у трубопровідному транспорті.

Транспортна галузь: падіння посилюється

Рисунок 2 – Вантажообіг в цілому та без трубопровідного транспорту, зміна, % до відповідного періоду попереднього року

Джерело: ДССУ.

Варто зазначити, у структурі вантажообігу трубопровідний транспорт становить понад 24%, що майже повністю компенсувало падіння в інших підвидах.

Основні чинники динаміки транспорту

Основними чинниками формування динаміки транспортної сфери у січні 2021 року є падіння в усіх аспектах надання послуг пасажирських перевезень (таблиця 1).

Таблиця 1 – Ключові чинники формування динаміки транспортної сфери

Транспортна галузь: падіння посилюється

Джерело: Мінекономіки.

В авіаційному – суттєве падіння пасажирообігу – на 61,8% (зростання на 8,8% у січні 2020 року (р/р)) спровоковано продовженням безпрецедентних обмежень у більшості країн світу з метою стримування поширення захворюваності.

Транспортна галузь: падіння посилюється

Рисунок 3 – Пасажирообіг/перевезення пасажирів, зміна, кумулятивно, % до відповідного періоду попереднього року

Джерело: ДССУ.

Варто зазначити, згідно з даними Державної авіаційної служби України (ДАСУ) у січні 2021 року пасажиропотік через вітчизняні аеропорти скоротився на 69,9%, а обсяги пасажирських перевезень українських авіакомпаній зменшився у порівнянні з січнем 2020 року на 65,4%.

За даними МА «Бориспіль» у січні (р/р) 2021 року пасажиропотік скоротився на 68,2% (р/р) або на 716 тис. пасажирів, до 333,8 тис. пасажирів, який через негоду був змушений затримувати або скасовувати рейси. Кількість рейсів за вказаний період скоротилося на 54,6%.

У залізничному – зменшення на 50,7% (скорочення на 5,5% у січні 2020 році) обумовлено сповільненням економічної активності та мобільності населення в країні на тлі січневого локдауну та надомного/дистанційного навчання у ВУЗах.

Транспортна галузь: падіння посилюється

Рисунок 4 – Внесок основних видів пасажирського транспорту у загальний обсяг пасажирообігу, в.п.

Джерело: Мінекономіки.

Варто зазначити, згідно з даними АТ «Укрзалізниця» цьогоріч на новорічні свята (31.12.20 – 03.01.21) перевезено 196,1 тис. пасажирів, в той час, як торік під час новорічно-різдвяних свят перевезено понад 3,3 млн осіб.

У автомобільному – зменшення на 49,4% (скорочення на 1,9% відповідно) в умовах низької активності населення, дистанційного/надомного режиму роботи/навчання та ускладнення руху через складні погодні умови (рясні снігопади у більшості регіонах країни) (у січні 2021 року (р/р) ціни на палива та мастила зменшилися на 4,7% (скорочення на 6,1% у січні 2020 року)).

В умовах економічного відновлення та зростаючого попиту, показники вантажних перевезень покращилися (табл. 2).

Таблиця 2 – Показники вантажних перевезень

Транспортна галузь: падіння посилюється

Джерело: Мінекономіки.

В трубопровідному транспорті  – зростання вантажообігу на 38,1% (падіння на 55,0% у січні 2020 року (р/р)) навіть з урахуванням умов угоди між Нафтогазом та Газпромом (чергове зниження обсягів транзиту через українську ГТС у 2021 році). Таке зростання у галузі обумовлено підвищеним попитом на блакитне паливо у країнах ЄС цього опалювального сезону у зв’язку з погіршенням погодних умов та значного зниження наповненості їх підземних газових сховищ.

Варто зазначити, згідно з даними системи AGSI+ Асоціації європейських операторів підземних газових сховищ (GSE) рівень наповнення ПГС країн ЄС-28 станом на 31.01.2021 становив понад 51% проти 71% станом на аналогічну дату минулого року. За даними ТОВ «Оператор ГТС України» з України до Європи протранспортовано 3,86 млрд м3 газу, що у 1,51 р. більше у порівнянні з січнем 2020 року

В авіаційному – зростання у 1,89 раза на тлі низької бази порівняння минулого року (падіння на 46,8% у січні 2020 р.) та шляхом часткової переорієнтації вітчизняних авіаперевізників на вантажні перевезення в умовах підвищеного попиту на послуги авіації в період пандемії з боку як вітчизняних замовників, так і іноземних держав для швидкої доставки критично необхідних медичних матеріалів, вакцин та обладнання.

Варто зазначити, авіакомпанія МАУ щодня виконує регулярні та чартерні вантажні рейси на пасажирських літаках, перевозячи гуманітарні та комерційні вантажі в/з України, Китаю, Ізраїлю, США, Канади та країн ЄС. Географія вантажних рейсів постійно розширюється. Авіакомпанія WINDROSE airlines разом з АТ «Укрпошта» починаючи з листопада 2020 році та до нині нарощує обсяги перевезень вантажів за різними міжнародними напрямками.

Транспортна галузь: падіння посилюється

Рисунок 5 – Вантажообіг/перевезення вантажів, зміна, кумулятивно, % до відповідного періоду попереднього року

Джерело: Мінекономіки.

У секторі автомобільних перевезень – падіння на 14,0% (зростання на 2,9% у січні 2020 року (р/р)) на тлі млявої ділової активності більшості підприємств реального сектору (зокрема, виробників інвестиційних та споживчих товарів), а також зменшення попиту з боку с/г виробників та будівельної галузі.

У  залізничному транспорті – зменшення на 8,1 (скорочення на 5,6% у січні 2020 року (р/р)) в умовах зниження попиту з боку основних користувачів на послуги галузі (промислового виробництва).

Варто зазначити, згідно з даними Держстату у січні 2021 року залізницею перевезено традиційно основних ТОП-5 вантажів, які складають 80,1% усіх перевезених вантажів. Так, руда залізна і марганцева – 29,4% у загальному обсязі відправлених залізницею вантажів, кам’яне вугілля – 19,0%, будівельні матеріали – 11,3%, зерно і продукти перемела – 10,4% та інші вантажі – 10,0% відповідно.

 

Джерело

Натисніть щоб коментувати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Головні новини тижня