Зв'язок з нами

Світові міжнародні резерви: частка долара США скоротилася до 25-річного мінімуму

Світові міжнародні резерви: частка долара США скоротилася до 25-річного мінімуму

Світові міжнародні резерви: частка долара США скоротилася до 25-річного мінімуму

Частка долара США в структурі світових валютних резервах скоротилася до 25-річного мінімуму. Про це повідомляють в МВФ.

Оприлюднені МВФ результати щодо оцінки структури офіційних валютних резервів засвідчили, що  за четвертий квартал минулого року частка доларових резервів в авуари центробанків світу скоротилася до 59%. Такий показник виявився найнижчим рівнем за останні 25 років.

Ми вирішили висвітлити стан світових міжнародних валютних резервів та факторів, які визначають місце долара США у їх структурі.

Структура світових міжнародних резервів у розрізі валют

Згідно з результатами обстеження МВФ «Структура офіційних валютних резервів», за четвертий квартал 2020 року частка доларових резервів в авуари центральних банків скоротилася до 59% – найнижчого рівня за 25 років.

Таблиця 1 – Загальний обсяг міжнародних резервів в розрізі валют, млрд дол. США

Світові міжнародні резерви: частка долара США скоротилася до 25-річного мінімуму

Джерело: МВФ.

На думку низки аналітиків фонду, певною мірою, це є частковим свідченням зниження ролі долара США у світовій економіці в умовах конкуренції з іншими валютами, які використовуються центральними банками в міжнародних операціях.

Варто зазначити, якщо зміни в структурі резервів центральних банків виявляться досить суттєвими, вони можуть вплинути на валютний ринок та ринок облігацій.

Світові міжнародні резерви: частка долара США скоротилася до 25-річного мінімуму

Рисунок 1 – Попит на долари США з боку центробанків (валютна структура світових резервів, %)

Джерело: МВФ.

На рисунку (рис. 1) зображено графік з урахуванням останніх даних в більш довгостроковому періоді. Вони показують, що частка доларових активів у резервах центральних банків скоротилася на 12 відсоткових пунктів (з 71%  до 59%) з моменту введення євро в 1999 році (верхня панель), хоча за цей період відзначалися помітні коливання (синя лінія).

Водночас частка євро коливалася на рівні 20%, а частка інших валют, включаючи австралійський долар, канадський долар та китайський юань, зросла в четвертому кварталі до 9% (зелена лінія).

Фактори впливу структури резервів на стабільність валютного ринку

Основний вплив на валютну структуру резервних портфелів центральних банків можуть обумовлювати коливання валютних курсів. Наслідки також можуть проявлятися у зміні відносної вартості різних державних цінних паперів, хоча їх вплив, як правило, буде меншим, оскільки динаміка прибутковості облігацій в основних валютах зазвичай збігається.

Варто зазначити, у періоди, коли долар США слабшає стосовно основних валют, його частка у світових резервах зазвичай знижується, оскільки зростає доларова вартість резервів, номінованих в інших валютах (і навпаки, коли долар США зміцнюється).

Своєю чергою, на обмінний курс долара США може впливати низка факторів, в тому числі розбіжність в траєкторіях розвитку економіки США та інших країн, відмінності в монетарній і податково-бюджетній політиках, а також операціях продажу й купівлі іноземної валюти центральними банками.

Варто зазначити, на нижній панелі рисунка (рис. 1) показано, що за останні двадцять років вартість долара США стосовно основних валют (чорна лінія) в цілому не змінилася. Однак водночас спостерігалися значні коливання, які можуть пояснити приблизно 80%  короткострокових (квартальних) змін частки долара США у світових резервах з 1999 року. Решта 20% короткострокових змін можна пояснити в основному рішеннями центральних банків щодо активної купівлі та продажу доларів для підтримки власних валют.

Повертаючись до 2020 року, аналіз наслідків змін обмінного курсу (помаранчева лінія) нам показує, що частка долара США в резервах залишилася в цілому стабільною. Однак з точки зору більш довгострокової перспективи, той факт, що вартість долара США в цілому не змінилася, і водночас його частка у світових резервах знизилася, є свідченням того, що центральні банки дійсно поступово відмовляються від долара США.

Дехто очікує, що частка долара США у світових резервах продовжить знижуватися, оскільки центральні банки країн з ринком, що формується і країн, що розвиваються прагнуть ще більше диверсифікувати валютну структуру своїх резервів. Кілька країн, наприклад, РФ, вже оголосили про свій намір так вчинити.

В підсумку варто зазначити, попри серйозні структурні зміни в міжнародній валютній системі, що відбулися за останні шістдесят років, долар США залишається домінуючою резервною валютою. Як можна побачити на графіку вище, будь-які зміни позиції долара США з високою ймовірністю можуть проявитися у довгостроковій перспективі.

Нагадаємо, структура міжнародних резервів України у розрізі валют здебільшого (80%) сформована в  доларах США.

 

 

Джерело

Натисніть щоб коментувати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Головні новини тижня