Зв'язок з нами

ГРОШІ

Світ охопила споживча інфляція: ціни на харчі стрімко зростають

Світ охопила споживча інфляція: ціни на харчі стрімко зростають

Світ охопила споживча інфляція: ціни на харчі стрімко зростають

Карантинні обмеження в умовах пандемії COVID-19 та безпрецедентні емісійні заходи центробанків, спрямовані на порятунки ринків й підтримку населення в період кризи, обумовили проблему, якої світ не бачив вже понад 10 років – різке зростання цін на харчові продукти.

Вже вісім місяців поспіль стрімко дорожчають базові продовольчі товари на тлі неврожаїв, скупки в резерви азійськими країнами та припливу спекулятивного капіталу, який піднімає ринки до нових висот.

Індекс продовольчих цін Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (FAO) в січні 2021 року оновив 6-річний рекорд.

Індекс продовольчих цін

Індикатор, який характеризує зміни 95 сировинних товарів з п’яти ключових категорій, зріс на 4,3% за місяць і на 11% в р/р, сягнувши позначки 113,3 пункту – максимального з липня 2014 року.

«Таке зростання обумовлене передусім значним підвищенням індексів цін на цукор, зернові та рослинні олії», – констатує FAO в релізі.

Таблиця 1 – Індекс цін на харчові продукти в розрізі п’яти ключових категорій

 

Світ охопила споживча інфляція: ціни на харчі стрімко зростають

Джерело: FAO.

Ціни на кукурудзу різко зросли на 11,2% в підсумку січня і 42,3% р/р, оновивши максимуми за 7 років на тлі скорочення виробництва в США, посушливої ​​погоди в Південній Америці та тимчасових обмежень експорту з Аргентини.

Ціни на пшеницю зросли на 6,8% за минулий місяць на очікуваннях скорочення експорту з РФ, де з березня збільшуються вивізні мита вдвічі, зазначають в FAO.

Індекс цін на рослинні олії додав 5,8% за січень і 27% р/р. Варто зазначати, поточне значення Індексу цін на рослинні олії – максимальне за 8 років.

Посухи в Індонезії та проблеми з трудовими мігрантами в Малайзії звузили пропозицію, а відтак стали причиною зростання ціни на пальмову олію. Соєва олія також дорожчає на тлі страйків в Аргентині, а соняшникова олія – після різкого зниження врожаю у 2020-21 МР, зазначають в FAO.

Проблеми з урожаєм в ЄС, РФ, Таїланді та Південній Америці також погіршили ринку цукру, де ціни стрімко сягнули до максимуму з травня 2017 року.

На тлі ціноутворення на продукцію рослинництва, ціни зростають й на продукцію тваринництва, але повільніше. Відтак подорожчала молочна продукція: відповідний індекс FAO додав 1,6% за січень і 7,1% р/р.

У січні 2021 року почали дорожчати всі види м’яса, причому максимально – м’ясо птиці з Бразилії. Зростанню ціновій кон’юнктурі «сприяв активний глобальний імпортний попит на тлі одночасного обмеження експорту з низки країн Європи у зв’язку зі спалахами пташиного грипу», зазначають в FAO. Утім, наразі індекс цін на м’ясо на 7,3% нижче рівня торішнього показника.

Світ охопила споживча інфляція: ціни на харчі стрімко зростають

Рисунок 1 – Індекс Bloomberg Agriculture

Джерело: Bloomberg.

Індекс Bloomberg Agriculture, в який входять дев’ять зернових і «м’яких» видів сільгосппродукції плюс соя, за останні шість місяців виріс на 41% і досяг максимуму майже за чотири роки.

Попит на соєві боби та кукурудзу обумовили основний приріст цін. Відтак торги на Чиказькій біржі на обидва товари продемонстрували семирічні  максимуми.

«Причиною такого ціноутворення є суттєве збільшення закупівлі сої та кукурудзи Китаєм, який почав відновлювати свої зернові резерви, проблемні погодні умови в Південній Америці, запровадження РФ експортного мита на пшеницю та зниження врожаїв низки культур в США», – зазначають експерти з сировинних ринків Saxo Bank.

До ключових факторів також слід додати проблеми з перевезеннями, які виникли на тлі несподіваного дефіциту контейнерів, що в рази наростило вартість морського фрахту.

Вартість контейнерних перевезень з Китаю в інші країни зросла в три-чотири рази, що збільшило тим самим  собівартість таких видів продовольчої сировини, як соя і кукурудза.

Скорочення постачання накладається на зростанні попиту у міру того, як ключові імпортери нарощують запаси, щоб не допустити повторення ситуації 12-річної давнини, зазначає аналітик Rabobank, Karlo’s Mira.  

Протягом 2007-08 років ціни на продовольчі товари злетіли внаслідок сильної посухи, що спровокувало бунти в деяких африканських країнах. У 2010-му році після того, як РФ обмежила експорт зерна, продовольча інфляція спричинила низку революційних подій на Близькому Сході.

Загрози дефіциту продовольства наразі немає, проте, для бідних країн харчові продукти стрімко дорожчають – це останнє, що потрібно для суспільного вибуху після «ковідного шоку», зазначає Karlo’s Mira.

«Реальна проблема – це доступ до харчів. Люди збідніли. Кількість нещасних людей зростає, а це підґрунтя для соціальної катастрофи», – попереджає головний економіст FAO.

До посилення проблеми долучилися хедж-фонди, які збільшили довгі позиції за ф’ючерсами на продовольство до історичних рекордів, утримуючи їх 22 тижні поспіль.

Хедж-фонди здійснили рекордні вкладення в сировину

Провал цін на сировину на тлі пандемії був використаний великими спекулянтами, щоб дешево увійти в ринок.

Хедж-фонди різко збільшили довгі позиції за ф’ючерсами на сировинні товари, піднявши їх загальний обсяг практично до історичних рекордів.

Станом на 19 січня великі спекулянти уклали 2,5 мільйона контрактів на різні сировинні товари номінальним обсягом 127 млрд доларів, підрахували в Saxo Bank на основі статистики Комісії з товарними ф’ючерсами США (CFTC).

До сплеску спекулятивного інтересу привели очікування відновлення попиту через вакцинацію, підвищений попит на захист від інфляції, а також дії центробанків, що заливають ринки дешевою ліквідністю, констатують стратеги по сировинних ринках Saxo.

Після гіршого за п’ять років весняного обвалу індексу Bloomberg Commodities, що відслідковує 24 товару, показав найсильнішу за 10 років ралі, а четвертий квартал 2020 року завершив в плюсі ​​на 10%.

На 42% злетіли ціни на деревину, на 28% – на соєві боби, на 27% подорожчали кукурудза і залізна руда, на 19% платина, на 18% – бавовна. За 15% додали ціни на мідь, цукор і кава, на 12% подорожчав алюміній, на 10% – пшениця. Ціни на нафту повернулися на рівні до пандемії, а вартість газу в Європі злетіла до 2-річних максимумів на тлі значних заморозків та скорочення постачання СПГ.

За підсумками січня індекс додав ще 3,8% і оновив максимуми за рік. За 12 з 24 товарів індекс довгі позиції хедж-фондів досягли максимуму за рік або близькі до нього, підрахував Saxo.

«Надмірна ліквідність на ринках має тенденцію створювати бульбашки, в тому числі на сировинні та інші активи», – зазначає стратег Commerzbank.

Нагадаємо, протягом 2020 року центробанки закачали в систему 10 трлн доларів, скуповуючи активи й надаючи кредити інколи під нульову ставку.

ФРС США та ЄЦБ продовжують програми «кількісного пом’якшення», і за підсумками 2021 року ринки отримають ще 3 трлн доларів додаткових грошей, прогнозує Bank of America.

Все це змушує говорити про початок нового «сировинного суперциклу» – таких за 227 років історії реєстрованих біржових цін було лише шість, зазначають в Saxo.

«Якщо люди усвідомлять, що вакцина не розв’яже проблему найближчим часом, і у них не буде їжі, ситуація може вийти з-під контролю», – попереджає головний економіст FAO.

Нагадаємо, сьогоднішні зростання цін на сировинні товари значною мірою компенсовано рентабельністю компаній. При цьому є явні ознаки надмірного попиту, й тепер сплеск інфляції цін на товари протягом наступних шести місяців неминучий.

Джерело

Натисніть щоб коментувати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Головні новини тижня