Зв'язок з нами

ГРОШІ

СОТ щодо розвитку світової торгівлі: прогноз та ризики відновлення на тлі ситуації з COVID-19

СОТ щодо розвитку світової торгівлі: прогноз та ризики відновлення на тлі ситуації з COVID-19

СОТ щодо розвитку світової торгівлі: прогноз та ризики відновлення на тлі ситуації з COVID-19

Оцінка факторів світової торгівлі, приводить експертів до висновків, що обсяг світової торгівлі товарами виросте на 8,0% у 2021 році після падіння на 5,3% у 2020 році, що є меншим показником, ніж очікувалося раніше. Про це повідомляє Світова організація торгівлі (WTO).

В номінальному доларовому вираженні торгівля товарами впала торік на 7%, а експорт комерційних послуг знизився на 20%. У 2020 році обсяг туристичних послуг впав на 63%, і, як очікується, не очікується повного відновлення до закінчення пандемії. Падіння цін на нафту призвело до скорочення торгівлі паливом на 35% у 2020 році.

Зростання торгівлі, найімовірніше, сповільниться до 4,0% у 2022 році, при цьому загальний обсяг світової торгівлі залишиться нижче рівня передпандемічної тенденції, зазначають в СОТ.

Оцінка перспектив відновлення

Перспективи швидкого відновлення світової торгівлі покращилися, оскільки в другій половині минулого року товарна торгівля росла швидше, ніж очікувалося. Згідно з новими оцінками СОТ, очікується, що обсяг світової торгівлі товарами виросте на 8,0% у 2021 році після падіння на 5,3% у 2020 році, продовжуючи відновлення після спаду, викликаного пандемією, який досяг свого дна в другому кварталі минулого року.

Потім зростання торгівлі повинен сповільнитися до 4,0% у 2022 році, і наслідки пандемії будуть як і раніше відчуватися, оскільки такі темпи розширення все одно залишать торгівлю нижче рівня, що передує пандемічного тренду (рисунок 1).

СОТ щодо розвитку світової торгівлі: прогноз та ризики відновлення на тлі ситуації з COVID-19

Рисунок 1 – Динаміка зростання торгівлі та альтернативні сценарії розвитку

Джерело: СОТ.

Проте, позитивні короткострокові перспективи світової торгівлі захмарюються регіональними диспропорціями, які зберігається через слабкість торгівлі послугами й уповільненням строків вакцинації, особливо в бідних країнах.

Вплив світової торгівлі на подолання пандемії COVID-19

Наразі ситуація з поширенням COVID-19 продовжує становити найбільшу загрозу перспективам торгівлі, оскільки нові хвилі інфекції можуть легко підірвати очікуване відновлення, зазначають в СОТ.

«Різке пожвавлення світової торгівлі з середини 2020 року допомогло пом’якшити удар пандемії для людей, підприємств та економіки», – зазначила генеральний директор СОТ Нгозі Оконджо-Івеала. «Збереження відкритих міжнародних ринків матиме важливе значення для виходу економіки з цієї кризи, а швидке, глобальне і справедливе розгортання вакцини є передумовою для впевненого та стійкого відновлення, якого ми всі потребуємо», – сказала вона.

В СОТ зазначають, що нарощування виробництва вакцин дозволить підприємствам і школам швидше відкритися й допоможе економіці знову встати на ноги. Але до того часу, поки значна частина людей та країн позбавлені достатнього доступу до вакцин, це буде стримувати зростання, обумовлюючи виклики поглиблення кризи у сфері охорони здоров’я, відповідно, відновлення економіки в усьому світі.

Наразі, через  відновленні виробничо-збутові ланцюжки, торгівля допомогла країнам отримати доступ до продовольства та основних медичних товарів під час коронакризи.

«Виробництво вакцин вимагає ресурсів, які надходять з різних країн. Одна провідна вакцина проти COVID-19 містить 280 компонентів, які поставляються з 19 різних країн», – зазначила генеральний директор СОТ. – «Проте, торговельні обмеження ускладнюють потенціал виробництва. Саме тому Світова організація торгівлі підтримувала торговий потік під час кризи. Наразі міжнародне співтовариство повинно використовувати можливості торгівлі для розширення доступу до життєво важливих вакцин», – наголосила Нгозі Оконджо-Івеала.

Фактори торгівлі та ризики прогнозу

Короткострокові ризики для прогнозу знижуються на тлі дії факторів, пов’язаних з пандемією. До них відносяться недостатнє виробництво та поширення вакцин або поява нових стійких до вакцин штамів COVID-19. У середньостроковій і довгостроковій перспективі державний борг і дефіцит можуть також позначитися на економічному зростанні та торгівлі, особливо в країнах, що розвиваються й обтяжені  великою заборгованістю.

Ілюстрація прогнозу (рисунок 1) показує два альтернативні сценарії торгівлі. При сприятливому сценарії виробництво і поширення вакцини прискориться, що дозволить швидше послабити заходи стримування. Очікується, що це додасть приблизно 1 відсоткового пункту до зростання світового ВВП і приблизно 2,5 в.п. до зростання обсягу світової торгівлі товарами у 2021 році.

До четвертого кварталу 2021 року торгівля повернеться до своєї допандемічної тенденції. Виробництво не встигає за попитом і/або з’являються нові мутації вірусу, проти яких вакцини менш ефективні. Такий результат може скоротити зростання світового ВВП на 1 відсотковий пункт у 2021 році та знизити зростання торгівлі майже на 2 в.п.

За весь 2020 рік товарна торгівля знизилася на 5,3%. Це падіння менше, ніж зниження на 9,2%, що передбачалося в попередньому прогнозі СОТ в жовтні 2020 року. Вищі, ніж очікувалося, результати до кінця року частково можна пояснити появою нових вакцин проти COVID-19 у листопаді, що сприяло поліпшенню очікувань бізнесу та споживачів.

Варто зазначити, обсяг світової торгівлі товарами впав на 15,0% в річному численні в другому кварталі 2020 роки (переглянутий з -17,3% у жовтні), оскільки країни по всьому світу ввели блокування та обмеження на поїздки, щоб обмежити поширення COVID-19. Блокування були ослаблені в другій половині року, оскільки рівень зараження знизився, що дозволило до четвертого кварталу відвантажити товари майже до рівня 2019 року.

Прискорення зростання торгівлі та виробництва в другій половині 2020 року була підтримана великими заходами державної політики, включаючи значні заходи фінансового стимулювання в Сполучених Штатах. Ці заходи збільшили доходи домогосподарств і сприяли продовженню витрат на всі товари, включаючи імпорт. Крім того, багато підприємств і домогосподарства адаптувалися до мінливих обставин, знаходячи новаторські способи підтримки економічної активності в умовах обмежень мобільності, пов’язаних зі здоров’ям. Ефективні заходи проти пандемії обмежили масштаби економічного спаду в Китаї та інших країнах Азії, що дозволило їм продовжити імпорт. Завдяки ефективним крокам вдалося підтримати глобальний попит і, можливо, запобігли ще більше скорочення торгівлі.

Торгівля в номінальному доларовому вираженні торік впала навіть більш різко, ніж торгівля в натуральному вираженні. Вартість світового товарного експорту знизилася на 8% в порівнянні з попереднім роком, в той час, як надходження від комерційних послуг впали на 20%. Торгівля послугами була особливо утруднена через обмеження на міжнародні поїздки, які перешкоджали наданню послуг, що вимагають фізичної присутності або особистого спілкування.

Вплив пандемії на обсяги торгівлі товарами у 2020 році відрізнявся по регіонах, при цьому в більшості регіонів відзначалося значне скорочення як експорту, так і імпорту. Єдиним винятком була Азія: обсяги експорту зросли на 0,3%, а обсяги імпорту знизилися на 1,3%. У регіонах, багатих на природні ресурси, спостерігалося найбільше скорочення імпорту, включаючи Африку (-8,8%), Південну Америку (-9,3%) і Близький Схід (-11,3%), ймовірно, через скорочення експортних доходів через падіння цін на нафту приблизно на 35%. У порівнянні з іншими регіонами зниження імпорту в Північній Америці було відносно невеликим (-6,1%).

Прогноз світової торгівлі

У 2021 році попит на товари, що продаються буде визначатися Північною Америкою (11,4%) завдяки великим фінансовим вливанням в США, що також має стимулювати інші країни через торговий канал. І в Європі, і в Південній Америці зростання імпорту складе близько 8%, в той час, як в інших регіонах зростання буде менше, зазначають в СОТ.

Велика частина світового попиту на імпорт буде задовольнятися постачанням з Азії, експорт з якої, як очікується, зросте на 8,4% у 2021 році.

Європейський експорт збільшиться майже на стільки ж (8,3%), тоді як поставки з Північної Америки будуть рости повільніше (7,7%).

Сильні прогнози зростання експорту в Африці (8,1%) і на Близькому Сході (12,4%), які істотно залежать від збільшення дорожніх витрат протягом року, що підвищить попит на нафту.

Водночас в Південній Америці буде спостерігатися значно слабше зростання експорту (3,2%). Схожа ситуація буде спостерігатися і в Співдружності Незалежних Держав (СНД), включаючи деяких колишніх і асоційованих членів (4,4%).

Нагадаємо, останні історичні дані за третій та четвертий квартали минулого року суттєво вплинули на оцінку зниження торгівлі у 2020 році та прогнози на 2021-2022 роки.  Прогнозисти IHS Markit очікують зростання реальної вартості світової торгівлі в річному вимірі на 6,5% у 2021 році й на 4,3% у 2022. Це відповідає прогнозованому відновленню світового ВВП у 2021 році й особливо сильному імпульсу зростання, очікуваного в другому кварталі 2021 року.

 

 

Джерело

Натисніть щоб коментувати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Головні новини тижня