Зв'язок з нами

ГРОШІ

Сальдо платіжного балансу: фактори профіциту та прогноз валютного курсу

Сальдо платіжного балансу: фактори профіциту та прогноз валютного курсу

Сальдо платіжного балансу: фактори профіциту та прогноз валютного курсу

Глобальний індекс зайнятості PMI досяг найвищого за 14 років рівня на тлі розширення зайнятості в умовах зростаючого попиту та оптимізму.

Про це повідомляє IHS Markit. Приріст робочих місць помітний в розвинених країнах світу, особливо США та Великобританії. В розрізі видів економічної діяльності фінансовий сектор, зокрема банки повідомляють про найбільш динамічне зростання робочих місць, йдеться у повідомленні.

У травні 2021 року глобальна економіка стабільно відновлювалася завдяки прогресу вакцинації, попри нові штами вірусу в окремих країнах Азії. Про це повідомляє Нацбанк у травневому монетарному та монетарному огляді. Зростання ціни на сталь та залізну руду пришвидшилося в умовах значного їх дефіциту на ринку, попри зростаюче виробництво. Однак наприкінці місяця ціни на ці товари дещо скоригувалися через посилення контролю за їх формуванням з боку влади КНР.

Ми вирішили висвітлити ключові зовнішньоекономічні тенденції, їх вплив на зовнішню торгівлю та кон’юнктуру глобальних ринків. Більшість факторів обвалювали вплив на валютний ринок України, про що нижче в наших матеріалах.

Очікування відновлення переважають страхи інфляції

Заяви представників Федрезерву, амбітні плани адміністрації США з нарощування видатків та ознаки подальшого відновлення в США підкріпили оптимізм ринків минулого тижня. Цей оптимізм наразі пересилює занепокоєння з огляду на ймовірність швидкого зростання цін.

Згідно з даними, індекс персональних споживчих витрат (Personal Consumption Expenditures) у США зріс за дванадцять останніх місяців, включно із цим квітнем, на 3.1% у порівнянні з 1.9% у березні. Зростання перевищило очікування й стало найбільшою величиною з 1992 року.

Інвестори продовжують черпати оптимізм з подальших ознак швидкого відновлення західних економік та готовності центробанків й урядів продовжувати вливати дешеві грошові ресурси. Зокрема адміністрація Байдена оголосила плани витратити $6 трлн федерального бюджету у 2022 році, в тому числі на інвестиції в інфраструктуру, освіту та охорону здоров’я.

Варто зазначити, обсяг операцій зворотного репо, стабільно та стрімко зростає упродовж двох місяців. Ще в середині березня попит на такі угоди був відсутнім. До кінця квітня він дістався до рівня  200 млрд доларів, 20 травня – перевищив 300 млрд, а в четвер, 27 травня, досяг 485,33 млрд доларів – що є абсолютним рекордом, випливає з даних ФРБ Нью-Йорку.

За підсумком тижня, ключові фондові індекси демонструють певне зростання. Ринки сировини відчували більшу волатильність, здебільшого внаслідок продовження спроб з боку китайських регуляторів вгамувати цінове зростання ключових сировинних товарів на біржах країни. Утім, оптимізм ринків продовжує переважати, до того ж значна кількість учасників ринку сумніваються в здатності китайської влади суттєво впливати на глобальну ситуацію.

Суттєве зниження за тиждень показали лише декілька ключових сировинних товарів, зокрема залізна руда (-5.5%), європейський природний газ (-1.5%) та пшениця (-1.6%).

Ціни на нафту Brent знову впритул наблизилися до позначки 70 дол/барель, попри тиск з боку вагомого фактора можливого відновлення постачань іранської нафти. Ключові кольорові метали зросли на 3-5%. На тлі прискорення інфляції в США ціна на золото набули зростання упродовж тижня на 1.2% перетнувши ціну 1900 дол/унцію.

Сальдо платіжного балансу

У квітні сальдо поточного рахунку повернулося до додатних значень (0.8 млрд дол.) завдяки суттєвому звуженню дефіциту торгівлі товарами. Унаслідок посиленого карантину в окремих регіонах України обсяги імпорту товарів у квітні у порівнянні з березнем зменшилися, найбільше скоротилися закупівлі продукції машинобудування, продовольчих та промислових товарів.

Сальдо платіжного балансу: фактори профіциту та прогноз валютного курсу

Рисунок 1 – Торгівля товарами

Джерело: НБУ.

Проте через низьку базу порівняння минулого року зростання імпорту було значним (53.6% р/р). Експорт товарів залишився на рівні березня, а його зростання в річному вимірі (34.8%) було забезпечено подальшим подорожчанням у світі продовольчих товарів (зернових, насіння олійних, олії, курятини) та продукції гірничо-металургійних комбінатів (ГМК).

Сальдо платіжного балансу: фактори профіциту та прогноз валютного курсу

Рисунок 2 – Абсолютна річна зміна цін та обсягів експорту за окремими товарами, млрд дол.

Джерело: НБУ.

Як і раніше, нарощування експорту обмежувалося низькими запасами сільськогосподарської продукції та посиленням конкуренції на світових ринках. За фінансовим рахунком відплив капіталу практично припинився (43 млн дол.).

Так, скориставшись поліпшенням фінансових умов для країн ЕМ, Україна повернулася на міжнародні ринки капіталу та розмістила єврооблігації на суму 1.25 млрд дол. Утім, надходження до державного сектору були нівельовані відпливом капіталу з приватного сектору унаслідок погашення ним заборгованості за торговими кредитами та від’ємних реінвестованих доходів через значні виплати дивідендів.

Сальдо платіжного балансу: фактори профіциту та прогноз валютного курсу

Рисунок 3 – Абсолютна річна зміна цін та обсягів експорту за окремими товарами, млрд дол.

Джерело: НБУ.

Завдяки значному додатному сальдо поточного рахунку платіжний баланс було зведено з профіцитом (0.8 млрд дол.), а міжнародні резерви зросли до 28 млрд дол., що забезпечує 4.3 місяця майбутнього імпорту, йдеться в повідомленні Нацбанку.

Монетарні умови та фінансові ринки

Індикатор вартості ресурсів на міжбанківському кредитному ринку (UONIA), у травні перебував біля нижньої межі у коридорі процентних ставок Нацбанку через значний профіцит ліквідності банківської системи.

Дохідність гривневих ОВДП після квітневого підвищення у травні практично не змінилася. Вартість кредитів та депозитів для нефінансових корпорацій у квітні незначно зросла, відреагувавши на підвищення облікової ставки. Водночас тривало помірне зниження ставок за строковими депозитами для домогосподарств. Хоча приплив коштів домогосподарств у банки зберігався, населення надавало більшу перевагу коштам на вимогу. У результаті середньозважені ставки за депозитами домогосподарств і далі знижувалися. Також тривала активізація кредитування, зазначають в Нацбанку.

На валютному ринку в травні пропозиція переважала попит, що пояснюється сприятливою зовнішньою ціновою кон’юнктурою та сплатою квартальних податків. За місяць обмінний курс гривні до долара ревальвував на 0.9%. Інтервенцій на валютному ринку Нацбанк за відповідний період не здійснював.

Сальдо платіжного балансу: фактори профіциту та прогноз валютного курсу

Рисунок 4 – Абсолютна річна зміна цін та обсягів експорту за окремими товарами, млрд дол.

Джерело: IFS, НБУ.

Минулого тижня в понеділок курс гривні укріпився до 27.4 грн/дол, але вже в середу відбулося коригування, і курс повернувся до рівня понад 27.5 грн/дол. На такій позначці ринок завершив тиждень.

Аналітики ICU очікують, що ця корекція є тимчасовою і в червні гривня посилюватиметься з поступовим рухом курсу в бік 27 грн/дол.

Завершення великих податкових платежів та заведення нерезидентами валюти під купівлю ОВДП у понеділок дозволило курсу гривні скоригуватися до 27.51 грн/дол у середу та завершити тиждень на цьому ж рівні або на 0.3% слабше за попередній тиждень. Отже, потреба в гривневій ліквідності зменшилася, а разом з нею перевага пропозиції валюти на ринку.

В підсумку варто зазначити, поліпшення сентименту до України з боку міжнародних інвесторів та збереження привабливих умов зовнішньої торгівлі дозволяють прогнозувати високий рівень пропозиції на валютному ринку в червні. Водночас попит на валюту може частково скоротитися внаслідок зниження купівлі імпортної техніки та обмеженого витрачання українцями коштів на туризм і відпочинок закордоном. Відтак прогнозисти ICU очікують, що після короткочасної корекції наприкінці травня гривня продовжить поступове посилення в бік 27 грн/дол упродовж червня. Особливо це проявлятиметься в періоди сплати великих обсягів податків та розміщення привабливих для нерезидентів випусків ОВДП, зазначають в ICU.

 

Джерело

Натисніть щоб коментувати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Головні новини тижня