Зв'язок з нами

ГРОШІ

Ринок зайнятості в Україні: рівень безробіття та можливість працевлаштування

Ринок зайнятості в Україні: рівень безробіття та можливість працевлаштування

Ринок зайнятості в Україні: рівень безробіття та можливість працевлаштування

Безробіття продовжує розширятися в розрізі усіх видів економічної діяльності.  Про це повідомляє Державна служба зайнятості. Кількість безробітного населення у віці 15-70 років в середньому за 2020 рік (за методологією МОП), у порівнянні з 2019 роком, зросла на 187 тис. осіб й становила 1,7 млн осіб, йдеться в повідомленні відомства.

Рівень безробіття населення зріс з 8,2% до 9,5% робочої сили. Зростання обсягів та рівня безробіття відбулося як серед жінок, так і серед чоловіків.

Зростання рівня безробіття відбулося серед громадян усіх вікових груп. Найвищий рівень безробіття спостерігався серед молоді у віці до 25 років – 19,3% (у 2019 році-15,4%), найнижчий – серед громадян у віці 30- 34 роки – 8,2% (у 2019 році – 7,3%).

У січні-березні 2021 року роботодавці проінформували про наявність 245 тис. вакансій, що на 24% менше, ніж у березні 2020 року. Проте, з-поміж пропозицій на ринку праці до рівня середньої зарплати дотягує лише 9% заявлених вакансій (в діапазоні 11-15 тис. грн.).

Ми вирішили висвітлити стан ринку зайнятості щодо рівня безробіття та вакансій в Україні.

Безробіття

У січні-березні 2021 року послугами Держслужби зайнятості скористалися 680 тис. безробітних громадян, що більше на 34%, у порівнянні з торішніми показниками відповідного періоду, зазначають у відомстві.

Ринок зайнятості в Україні: рівень безробіття та можливість працевлаштування

Рисунок 1 – Кількість безробітних, тис. осіб

Джерело: ДСЗУ.

Безробіття розширилося в розрізі видів економічної діяльності, серед безробітних, які мали професійний досвід, зокрема у сільському господарстві – 20%; в оптовій та роздрібній торгівлі -18%; у державному управлінні й соціальному страхуванні – 15%; на підприємствах переробної промисловості – 15%.

За професійними групами, серед зареєстрованих безробітних переважають працівники сфери торгівлі та послуг (17%); робітники з обслуговування, експлуатації устаткування (17%); службовці та керівники (14%); представники найпростіших професій (12%); фахівці (11%); професіонали (10%).

Станом на 1 квітня 2021 року послуги Держслужби зайнятості отримували 450 тис. зареєстрованих безробітних, що на 29% більше, ніж торік станом на відповідну дату.

Ринок зайнятості в Україні: рівень безробіття та можливість працевлаштування

Рисунок  2 – Окремі характеристики зареєстрованих безробітних станом на 1 квітня 2021 року

Джерело: ДСЗУ.

Варто зазначити, за освітою – 48% зареєстрованих безробітних мали вищу освіту, 34% – професійно-технічну, 18% – загальну середню освіту.

Ринок зайнятості в Україні: рівень безробіття та можливість працевлаштування

Рисунок 3 – Кількість безробітних за регіонами, тис. осіб

Джерело: ДСЗУ.

Як повідомляють роботодавці щодо запланованого масового вивільнення працівників, варто зазначити, протягом січня-березня 2021 року було подано інформацію про заплановане масове вивільнення 85 тис. зайнятих. Найбільша кількість попереджених про заплановане масове вивільнення збільшилася у Вінницькій області (7,5 тис.), Житомирській (5,4 тис.), Чернігівській (5,1 тис.), Харківській (4,6 тис.) та Дніпропетровській (4,6 тис.) областях, йдеться в повідомленні Держзайнятості. Із загальної кількості попереджених про масове вивільнення 61% становили працівники державного управління й оборони, обов’язкового соціального страхування.

Частина ринку зайнятості продовжує залишатися тіньовим. Кількість неформально зайнятих громадян у віці 15-70 років, у 2020 році, у порівнянні з 2019 роком, скоротилася на 223 тис. осіб та становила 3,2 млн осіб, або 20,3% усіх зайнятих громадян. Серед видів економічної діяльності, найбільш поширеною неформальна зайнятість була у сільському, лісовому та рибному господарствах (44%), у будівництві (17%), а також в оптовій та роздрібній торгівлі, ремонті автотранспортних засобів (16%).

Вакансії

У січні-березні 2021 року роботодавці інформували центри зайнятості про наявність 245 тис. вакансій, що на 24% менше, ніж у березні 2020 року.

Ринок зайнятості в Україні: рівень безробіття та можливість працевлаштування

Рисунок 4  – Кількість вакансій, тис. одиниць

Джерело: ДСЗУ.

Станом на 1 квітня 2021 року кількість вакансій, заявлених роботодавцями до Державної служби зайнятості становила 77 тис. одиниць, що на 20% більше, ніж на відповідну дату минулого року.

За видами економічної діяльності, більшість вакансій налічується у сільському, лісовому та рибному господарстві (24%); на підприємствах переробної промисловості (17%), в оптовій та роздрібній торгівлі (11%), на транспорті (8%), у сфері державного управління (7%); у сфері освіти (6%); охороні здоров’я та наданні соціальної допомоги (6%).

Ринок зайнятості в Україні: рівень безробіття та можливість працевлаштування

Рисунок  5 – Кількість зареєстрованих безробітних, кількість вакансій та кількість претендентів на 1 вакансію, станом на 1 квітня 2021 рік

Джерело: ДСЗУ.

За професійними групами найбільший попит роботодавців спостерігався на робітників з обслуговування, експлуатації устаткування та машин – 27% (тракторист, тракторист-машиніст сільсько-господарського виробництва, водій, водій тролейбуса, дорожній робітник, токар, оператор заправних станцій, водій навантажувача, машиніст екскаватора); кваліфікованих робітників з інструментом – 18% всіх поданих вакансій (швачка, електромонтер, електрогазозварник, слюсар-ремонтник, слюсар-сантехнік, слюсар з ремонту колісних транспортних засобів, робітник з комплексного обслуговування й ремонту будинків, верстатник деревообробних верстатів, муляр, маляр, монтер колії); некваліфікованих працівників – 13% (підсобний робітник, прибиральник службових приміщень, двірник, вантажник, робітник з комплексного прибирання будинків, сторож, укладальник – пакувальник, комірник); професіоналів – 11% (спеціаліст державної служби, вчитель, економіст, інженер, вихователь, інспектор, провізор, агроном, юрисконсульт, лікар); працівників сфери торгівлі та послуг – 11% (продавець, кухар, охоронник, соціальний робітник, помічник вихователя, поліцейській); фахівців – 9% (бухгалтер, сестра медична, фармацевт, вихователь, електрик дільниці, механік, майстер виробничого навчання).

З-поміж пропозицій на ринку праці до рівня середньої зарплати дотягує лише 9% вакансій (від 11 тис. до 15 тис. грн.).

Ринок зайнятості в Україні: рівень безробіття та можливість працевлаштування

Рисунок 6 – Вакансії за розмірами заробітної плати станом на 1 квітня 2021 року

Джерело: ДСЗУ.

В підсумку варто зазначити, суттєвим залишається дисбаланс між попитом та пропозицією робочої сили. Станом на 1 квітня 2021 року, в середньому по Україні, на одне вільне робоче місце претендувало 6 безробітних (на 1 квітня 2020 року – 5 осіб).

Найбільша невідповідність попиту на робочу силу та її пропозиції у професійно-кваліфікаційному розрізі спостерігалася серед службовців та керівників (на 1 вакансію претендували 17 осіб), технічних службовців (9 осіб); працівників сфери торгівлі та послуг (9 осіб), кваліфікованих робітників сільського господарства (8 осіб).

Найбільша нестача вакансій спостерігалася для представників таких професій: для 2,6 тис. безробітних менеджерів (управителів) є 146 вакансій; для 2,6 тис. безробітних економістів є 180 вакансій, для 3,2 тис. адміністраторів є 291 вакансія; для 2,8 тис. безробітних касирів торговельних залів є 487 вакансій; для 1,7 тис. безробітних барменів на сьогодні є 198 тис. вакансій.

Нестача кадрів спостерігалася серед представників таких професій: робітників з комплексного прибирання та утримання будинків з прилеглими територіями, контролерів пасажирського транспорту, електромонтерів з ремонту та обслуговування електроустаткування, водіїв тролейбуса, лікарів, поліцейських, провізорів, водіїв трамвая, інспекторів (пенітенціарна система).

Джерело

Натисніть щоб коментувати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Головні новини тижня