Зв'язок з нами

ГРОШІ

Ринкові тенденції: вплив ФРС, виплати за варантами, прогноз валютного ринку України

Ринкові тенденції: вплив ФРС, виплати за варантами, прогноз валютного ринку України

Ринкові тенденції: вплив ФРС, виплати за варантами, прогноз валютного ринку України

Фондовий ринок нервово відреагував на зміну тональності Федрезерву та обвал котирувань ключової криптовалюти. Проте позитивні дані щодо зайнятості з США допомогли їм повернути втрачені позиції в кінці тижня. Водночас посилюються ознаки того, що цінове ралі на сировинних ринках втрачає силу. Про це повідомляє ICU у своєму тижневому огляді.

Ми вирішили висвітлити недавні  події, які були помітні на фінансовому ринку, а також яким буде курс долара під впливом відповідних подій.

Протокол ФРС й обвал Bitcoin

Ринки акцій негативно відреагували на тональність ФРС та падіння котирувань ключової криптовалюти. Але позитивні економічні дані зі Сполучених Штатів допомогли їм відновити втрачені позиції в кінці тижня. Утім посилюються ознаки того, що цінове ралі на сировинних ринках втрачає силу.

Опублікований у середу протокол засідання Комітету з операцій на відкритому ринку ФРС виявився неприємним сюрпризом для інвесторів, оскільки деякі члени комітету схильні до згортання обсягів купівель облігацій центробанком на тлі стабільного відновлення економіки.

Нагадаємо, на щорічному симпозіумі центробанків в Джексон-Хоул у серпні ФРС, ймовірно, почне готувати ринки до згортання програми кількісного пом’якшення (QE), вважає Джеймс Найтлі. «Попри те, що ФРС  продовжують наголошувати, що прискорення інфляції є тимчасовим явищем, напевно, вже в кінці літа, риторику буде змінено» –  зазначив економіст ING Джеймс Найтлі.

Нервозність ринків посилювало стрімке падіння ціни біткоїну через наміри КНР обмежити торгівлю цією криптовалютою. Проте вже наприкінці тижня ситуацію змінила низка позитивних сигналів зі США, зокрема щодо рекордно низької з початку пандемії кількості заявок з безробіття.

Наразі біткоїн почав четвер з падіння. Станом на ранок криптовалюта торгується по $37 195. Ще вчора вранці курс біткоїну знаходився біля позначки $41 тис.

Друга за капіталізацією криптовалюта – Ethereum – також почала ранок з падіння. Зранку ETH торгується по $2640.

Глобальний індекс акцій FTSE All-World і європейський Euro Stoxx 600 за підсумками тижня продемонстрували зростання на 0.4%. S&P 500 знизився – на 0.4%. Це акції великих технологічних компаній, які перевищують 40% індексу і виявилися найбільш вразливими до погіршення інфляційних очікувань.

Дохідності десятирічних казначейських облігацій США за тиждень знизились на 0.7 б.п. до 1.62%, а індекс долара США, DXY, послабшав на 0.3% до 90.02. Індекс суверенних облігацій ринків, що розвиваються, EMBI, підріс на 0.2%.

Погіршення настроїв на ринках акцій поширилися на сировинні ринки. Водночас жорсткі заяви влади КНР  щодо приборкання зростання цін на сировину істотно посилило негативний ефект. Спотові ціни на мідь та залізну руду знизилися відповідно на 3.5% та 5% за тиждень. Ціни на нафту Brent перевалили за 70 дол. США/барель у понеділок, але через важку пандемічну ситуацію в Азії та перспективи близької угоди США та Ірану за тиждень знизилися на 5% до 66 дол. США/барель.

Виключенням стали ціни на золото. Вони зросли на 2% до 1881 дол. США/унцію і вже майже відновилися до рівня початку року завдяки призупиненню зростання дохідностей держоблігацій США, послабленню долара США та високим інфляційним ризикам, зазначають аналітики ICU.

Відтак експерти ICU очікують на рівноважний стан фондових ринків на тлі очікування чергових економічних даних з США, зокрема продажі нерухомості, споживчі настрої, персональні доходи та витрати. Більше негативних сигналів можуть надійти на сировинні ринки. Йдеться про рішення щодо зняття ембарго на експорт іранської нафти, а також подальші конкретні кроки регуляторів у КНР для приборкання цін на сировинних.

Зростання боргових залучень

Минулого тижня обсяги залучень на первинному ринку відчутно зросли – до понад 14 млрд грн у різних валютах, зокрема завдяки реінвестуванню коштів від погашень.

Загалом на аукціоні залучено 4.4 млрд гривень, 63 млн дол і 238 млн євро. Всі залучення здійснювалися  переважно без змін відсоткових ставок. Лише за дворічними гривневими облігаціями відбулося незначне їх підвищення. А за цінними паперами з найкоротшими строками погашення – ставки знизилися.

Участь у первинних аукціонах, напевне, брали й нерезиденти. Після розрахунків за підсумками аукціону портфель нерезидентів набув зростання за два дні на 440 млн грн, і це відбулося після погашень, тобто придбаний нерезидентами обсяг був більшим, ніж отримано виплат основної суми боргу з бюджету. Проте через активні продажі облігацій на початку тижня за тиждень портфель гривневих ОВДП у власності нерезидентів загалом скоротився на 108 млн грн.

На вторинному ринку найбільше угод за тиждень було з облігаціями з погашенням у травні 2023 та 2024 років, а також у серпні 2022 року. Загалом обсяг угод на вторинному ринку з гривневими ОВДП становив 6.4 млрд грн, що перевищило більш ніж удвічі обсяги попереднього тижня. При цьому ставки за угодами демонструють незначне зниження на короткі строки, та дещо підвищені – на довгому.

Варто зазначити, експерти ICU очікують розміщень Мінфіном тільки гривневі облігації із термінами обігу від п’яти місяців до трьох років.

Нагадаємо, станом на 30 квітня 2021 року державний та гарантований державою борг України становив 2 534,28 млрд грн або 91,33 млрд дол. США. Упродовж квітня державний борг України виріс на 1 млрд доларів.

Перші виплати за варантами

У травні Україна виплатить 40.75 млн дол. США за державними деривативами (варантами). Власники отримають по 12.58 дол. США за 1 тис. дол. США умовної номінальної вартості цінного паперу.

В ICU зазначають, на тлі зростання реального ВВП України на 3.233% у 2019 році, що перевищило поріг 3.0%, виникли зобов’язання здійснити відповідні виплати.

Варто зазначити, Мінфін правильно передбачив цю суму в держбюджеті 2021 року, і сума виплати не є несподіванкою. Утім варанти не принесуть виплат їхнім власникам у травні 2022 року, оскільки у відповідному базовому для розрахунку 2020 році відбулося падіння ВВП.

Аналітики ICU зазначають, наступний платіж за варантами, ймовірно, відбудеться у травні 2023 року.  Через вищі темпи зростання ВВП у 2021 році, виплати  будуть бути значно більшим за цьогорічні. Якщо у 2021 році ВВП зросте на 4.2% р/р, виплати за варантами становитимуть 95.47 дол. США за кожні 1 тис. дол. США умовної номінальної вартості цінного паперу. Наші очікування більш оптимістичні – ВВП у 2021 році зросте на 5.2% р/р, тож відповідно виплати становитимуть близько 261.52 дол. США за кожні $1 тис./дол. США умовної номінальної вартості.

Гривня продовжить зміцнюватися

В умовах впливу переваги пропозиції на валютному ринку та відсутності інтервенцій Нацбанку національна валюта продовжила посилюватися й очікувано закріпилася у новому коридорі 27-27.5 грн/ дол. США.

Цього тижня внаслідок сплату щомісячних податків та поступової активізації нерезидентів на борговому ринку, курс гривні може ще більше укріпитися в межах зазначеного коридору.

Ринкові тенденції: вплив ФРС, виплати за варантами, прогноз валютного ринку України

Рисунок 1 – Валютні інтервенції Нацбанку станом на 1 травня 2021 року

Джерело: НБУ.

Загалом Нацбанк вже сім тижнів не проводив інтервенцій на валютному ринку, і в умова переваги пропозиції валюти від експортерів та нерезидентів, упродовж тижня гривня посилилася на 0.5% до 27.43 грн/дол. США.

В підсумку варто зазначити, експерти ICU очікуючи платежі в бюджет за щомісячними податками цього тижня, що обумовить додаткові продажі валюти експортерами для сплатити податків до отримання відшкодування ПДВ, які традиційно припадають на останні дні місяця.

Крім того, для погашення ОВДП нерезиденти також можуть збільшити продажі іноземної валюти перед аукціоном. Відтак експерти ICU очікують, що гривня ще більше посилиться, водночас залишаючись в межах коридору 27-27.5 грн/дол. США.

 

Джерело

Натисніть щоб коментувати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Головні новини тижня