Зв'язок з нами

ГРОШІ

Різке послаблення гривні: девальваційні фактори та прогноз

Різке послаблення гривні: девальваційні фактори та прогноз

Різке послаблення гривні: девальваційні фактори та прогноз

В Україні істотно зросла в ціні американська валюта. Протягом чотирьох днів подорожчання склало 28 копійок, що після двох тижнів стабільності курсу досить помітно. Про це повідомив сайт «Сьогодні». Аналітики переконані, причиною того, що долар, кажучи по-авіаційному, «зробив гірку», стали відносно невдалі результати аукціону з продажу Мінфіном гривневих ОВДП минулого вівторка, йдеться в повідомленні.

Згідно з даними Нацбанку, ще зранку курс залишався незмінним, проте на вечір дещо подешевшав, залишаючись майже на попередньому рівні. Втім, за тиждень з 24 по 31 березня гривня ослабла проти долара США на 16 копійок. Ми вирішили розібратися, чи справді коливання мали тимчасовий характер, чи йдеться про наявність тенденцій, обумовлених фундаментальними факторами.

Послаблення гривні

Загальний негативний інформаційний потік щодо ситуації в країні та зміна інвестиційних поглядів до ринків, що розвиваються, призвели до ослаблення національної валюти, яка короткочасно навіть перетинала рівень 28 грн/дол. США.

Різке послаблення гривні: девальваційні фактори та прогноз

Рисунок 1 – Офіційний курс гривні щодо іноземних валют

Джерело: НБУ.

Аналітики фінансової групи Investment Capital Ukraine (ICU) зазначають, що найімовірніше, цього тижня тиск й надалі зберігатиметься, стримуючи укріплення курсу гривні. Утім, експерти наголошують на тимчасовому явищі зростання курсу, відтак продовжують очікувати на укріплення національної валюти.

Експерти зазначають, що загальний негативний тиск на ринки, що розвиваються, посилився внаслідок подій в Туреччині та запровадженням нових карантинних обмежень у різних регіонах України. Зокрема, це відобразилося у скороченні нерезидентами своїх інвестицій в ОВДП у гривні.

Зовнішні та внутрішні події обумовили істотний тиск на нацвалюту, а в четвер амплітуда курсу навіть перетнула межу 28 грн/дол – до рівня 28.13 грн/дол за підсумками дня.

Утім, вже в п’ятницю коригування курсу відбулося в бік укріплення. В підсумку тижня, національна валюта послабилася на 0.9% до 27.98 грн/дол. США.

Варто зазначити, рух курсу відбувався без втручання Нацбанку ні з купівлі, ні з продажу валюти (рис. 2).

Різке послаблення гривні: девальваційні фактори та прогноз

Рисунок 2 – Валютні інтервенції НБУ станом на 30.03.2021

Джерело: НБУ.

В ICU очікують, що протягом тижня курс буде залишатиметься близьким до рівня 28 грн/дол. Надалі, протягом квітня на тлі очікуваного відновлення припливу коштів нерезидентів у гривневі ОВДП, дії сезонних факторів та сприятливих умов торгівлі курс гривні посилюватиметься в напрямку 27.50 грн/дол.

Пік гривневих погашень ОВДП пройдено

Рефінансувавши минулого тижня частину виплат в національній валюті, Міністерство фінансів зберігає можливість завершити березень з додатним сальдо залучення коштів до держбюджету. Цього тижня ключовим завданням буде залучення валютних коштів, а позики в гривні допоможуть фінансувати дефіцит бюджету та створити певний запас ліквідності без збільшення вартості залучень, зазначають в ICU.

На аукціоні, який відбувся минулого тижня,  Мінфіну вдалося залучити лише 6.4 млрд грн на тлі  виплат в обсязі майже 12 млрд грн. При цьому Мінфін задовільнив більшу частину попиту (90%), навіть знизивши ставки за частиною випуску.

Нові ОВДП купували різні категорії інвесторів, проте, з огляду на часткове рефінансування виплат, більшість із них зменшували портфелі, особливо банки та нерезиденти. Проте фізичні особи продовжили нарощувати портфель гривневих ОВДП, збільшивши з кінця листопада 2020 року їх більш ніж утричі – до 7.1 млрд гривень.

В  ICU зазначають, що в протягом поточного тижня буде здійснено виплати за валютними ОВДП в розмірі 325 млн. дол США, що й стане ключовим завданням для Мінфіну – рефінансувати принаймні більшу частину відповідних виплат. Стосовно гривневих облігацій, цього тижня виплати будуть мінімальними, а у квітні удвічі меншими, ніж у березні.

Отже, Мінфін має більше можливостей для використання коштів від розміщень для фінансування дефіциту держбюджету та створення певного запасу ліквідності без підвищення вартості залучень, наголошують в  ICU.

Ліквідність

Завдячуючи частковому рефінансуванню виплат в гривні за ОВДП, відшкодуванню ПДВ та конвертації готівкових засобів загальний обсяг ліквідності зріс до понад 200 млрд грн. Очікується, що через сплату податків та оплату ОВДП цього тижня ліквідність може дещо скоротитися.

Ліквідність у банківській системі зростала завдяки операціям з бюджетом, зокрема внаслідок лише часткового рефінансування виплат за гривневими ОВДП, та конвертації готівкових засобів у резерви.

Відповідно сальдо операцій з бюджетними коштами за минулий тиждень становить 5.7 млрд грн припливу коштів у банківську систему. Також цьому сприяло відшкодування ПДВ, яке з початку березня відбувалося незначним темпом і дещо прискорилося в кінці минулого тижня, коли виплатили 1.8 млрд грн.

Минулого тижня банки конвертували 3.8 млрд грн у резерви, чим зменшили загальний відплив коштів з ліквідності в березні до 1.4 млрд грн.

Загалом, зазначають експерти,  ліквідність зросла і в останні три дні місяця, й залишатиметься приблизно до 200 млрд грн завдяки збігу грошових потоків у вигляді щомісячних податків, що активізувалися минулого четверга, і відшкодуванню ПДВ. Тому в ICU не очікують особливих змін у ліквідності й лише незначне скорочення після сплати щомісячних податків і оплати нових ОВДП.

В підсумку варто зазначити, в умовах достатньої ліквідності та очікуваного відновлення припливу коштів нерезидентів у гривневі ОВДП протягом квітня, а також дії сезонних факторів та сприятливих умов торгівлі, курс гривні посилюватиметься до 27.50 грн/дол.

 

 

 

 

 

 

Джерело

Натисніть щоб коментувати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Головні новини тижня