Зв'язок з нами

ГРОШІ

Реальний світовий ВВП досягне нового піку: що стане драйвером у другому кварталі 2021 року

Реальний світовий ВВП досягне нового піку: що стане драйвером у другому кварталі 2021 року

Реальний світовий ВВП досягне нового піку: що стане драйвером у другому кварталі 2021 року

Глобальна економіка відновлюватиметься швидше, ніж очікувалося, завдяки масштабним програмам фіскального та монетарного стимулювання.  Про це повідомляє Нацбанк у квітневому інфляційному звіті, очікуючи прискореного зростання інфляції.

Економічне відновлення в країнах з ринками, що формуються, які є основними торгівельними партнерами України, було і залишатиметься відносно стійким завдяки активізації світової торгівлі та масштабним програмам державної підтримки. Це натомість призведе до прискореного зростання інфляції, що змусить центральні банки посилити свою монетарну політику. Економіка Сполучених Штатів продовжує зростати, насамперед під впливом інвестицій приватного сектору. Економічна активність Єврозони, попри істотне пожвавлення в третьому кварталі 2020 року, залишалася слабкою. Згідно з оцінкою Європейського Центробанку обсяг випуску в IV кварталі 2020 року перебував біля 5% нижче допандемічного рівня.

Після паузи в першому кварталі 2021 року глобальне економічне зростання відновилося в другому кварталі, в результаті чого обсяг виробництва перевищив допандемічний максимум. Про це повідомляє  IHS Markit.

З огляду на прогнози IHS Markit, світовий реальний ВВП досягне нового піку у другому кварталі 2021 року, про що нижче у наших матеріалах.

Оцінка глобального реального ВВП

На відновлення після рецесії, в результаті якої реальний світовий ВВП впав майже на 10% з четвертого кварталу 2019 року по другий квартал 2020 року, потребувалося чотири квартали.

Стійке зростання двох великих економік, зокрема США та материкового Китаю, призвело до відновлення.

Прогнозується, що після скорочення на 3,5% у 2020 році глобальний реальний ВВП виросте на 5,3% у 2021 році та на 4,3% у 2022 році, а потім стабілізується до 3,1% у 2023-25 ​​роках, зазначають в IHS Markit.

Реальний світовий ВВП досягне нового піку: що стане драйвером у другому кварталі 2021 року

Рисунок 1 – Світовий реальний ВВП, % р/р

Джерело: IHS Markit.

Однак, як бачимо з даних рисунка, показники будуть відрізнятися в залежності від регіону: лідирують Азіатсько-Тихоокеанський регіон і Північна Америка, а в Європі та Латинській Америці – менше.

Проте, цей етап відновлення настав після того, як Всесвітня організація охорони здоров’я повідомила про рекордно високий рівень щотижневих випадків захворюваності COVID-19 в середині квітня 2021 року, що підкреслює реальність того, що пандемія продовжує придушувати економічну активність у багатьох частинах світу. Близько 90% нових мутацій коронавірусної інфекції рівномірно поширюються по Європі, Південно-Східної Азії та Америці. Відтак нові обмеження діяльності обумовлюють ризик погіршення перспектив Індії.

Споживчі витрати будуть стимулювати глобальну експансію

Під час пандемії витрати на послуги домогосподарств змістилися на інформаційні технології (IT), предмети інтер’єру, харчові продукти для дому та обладнання для відпочинку.

У міру ослаблення обмежень, пов’язаних з COVID-19, і вакцинації переважної кількості людей, відродяться витрати на поїздки, спортивні та культурні заходи, харчування поза домом та особисті послуги.

У багатьох розвинених країнах у середньому фінанси домогосподарств покращилися в результаті податкових стимулів й зростання цін на акції та житло.

Згідно з прогнозами, після глобального спаду на 5,2% у 2020 році реальне приватне споживання зросте на 5,3% у 2021 році та на 4,9% у 2022 році, зазначають в IHS Markit.

Інвестиції в основний капітал демонструють різні регіональні та галузеві моделі

У світовому масштабі реальні інвестиції в основний капітал впали на 3,0% у 2020 році, що менше, ніж падіння на 4,4% у 2009 році під час глобальної фінансової кризи.

Агресивне пом’якшення монетарної політики з боку великих центральних банків призвело до широкої кредитної експансії, тобто збільшення обсягів кредитування за відносно низькими відсотковими ставками.

Інвестиції в житлове будівництво виграли від низьких ставок по іпотеці та міграції з міст в передмістя. Компанії вклали значні кошти в обладнання для обробки інформації. Комерційне будівництво, навпаки, сильно постраждало через обмеження та прискорення тенденції до роботи з дому.

Обвал цін на нафту та інші сировинні товари на ранніх стадіях пандемії сприяв різкого скорочення у 2020 році інвестицій в основний капітал в Латинській Америці, на Близькому Сході та в Африці.

Розширення відновлення економіки, пожвавлення фондових ринків, підвищення цін на продукцію та підвищена стійкість до ризику приведуть до стійкості капітальних витрат.

Прогнозується, що глобальні реальні інвестиції в основний капітал зростуть на 6,2% у 2021 році та на 4,6% у 2022 році завдяки сильному росту в Північній Америці та Азіатсько-Тихоокеанському регіоні, зазначають в IHS Markit.

Світова торгівля та туризм

Світова торгівля та туризм відродяться в міру ослаблення пандемії та зростання споживчих витрат. Після падіння на 7,8% у 2020 році глобальний реальний експорт товарів і послуг, за прогнозами, виросте на 7,1% у 2021 році та на 5,1% у 2022 році.

При стабільності реальних обмінних курсів експортний виторг набуде суттєвого зростання. Найбільші темпи зростання імпортного попиту будуть спостерігатися в США, Азіатсько-Тихоокеанському регіоні та на Близькому Сході.

Відновлення у сфері міжнародних подорожей і туризму буде відбуватися поступово та набиратиме високих темпів у 2022 році, очікують в IHS Markit.

Економіка США набирає обертів

Економіка США набирає обертів – до 2021 року зростання буде найшвидшим з 1984 року. Економісти IHS Markit підвищили прогноз зростання реального ВВП США до 6,2% (з 5,7%) у 2021 році та до 4,3% (з 4,1%) у 2022 році у відповідь на сильні дані щодо споживчих витрат, прискорення кампанії вакцинації та ослаблення заходів стримування багатьма державами.

Попередній пік зайнятості буде відновлений в кінці 2022 року, а рівень безробіття, за прогнозами, знизиться до 3,5% до середини 2023 року.

Таке поліпшення підштовхне реальний ВВП до нового піку в поточному кварталі та усуне розрив між потенційним і фактичним обсягом виробництва у 2022 році, зазначають в IHS Markit.

Вплив COVID-19 на відновлення економіки ЄС

Ситуація з COVID-19 уповільнює відновлення економіки Європи, але споживчі витрати мають потенціал до різкого зростання.

У той час, як кілька європейських країн (включаючи Німеччину, Нідерланди та РФ) відновлять рівень виробництва до пандемічного рівня в кінці 2021 року, у Великобританії та Франції повне відновлення станеться до кінця 2022 року, і до середини 2023 року – в Італії та Іспанії.

Ознаки відновлення з’являються у міру просування вакцинації, поліпшення настроїв, а також значного зростання експорту і виробництва.

Після зняття обмежень на діяльність зростання споживання послуг повинен різко зрости. За оцінками економістів IHS Markit, надлишкові заощадження домогосподарств єврозони за останні три квартали 2020 року становили 3,8% ВВП. Очікується, що норми заощаджень різко знизяться в другій половині 2021 року, що сприятиме сталому економічному зростанню.

Економіка материкового Китаю зіткнулася з затяжним уповільненням

Після початкового сплеску економіка материкового Китаю зіткнулася з затяжною уповільненням.

Прогнозується, що зростання реального ВВП виросте з 2,3% у 2020 році до 7,9% у 2021 році у міру переходу від експорту та інвестицій в нерухомість до споживчих витрат та інвестицій у виробництво.

У 2022 році зростання сповільниться до 5,7%, відновивши тенденцію до зниження у відповідь на скорочення частки позикових коштів, старіння населення та зниження приросту продуктивності.

Діяльність, пов’язана з нерухомістю, на яку припадає близько 29% ВВП материкового Китаю, обумовлює собою суттєву вразливість. З середини минулого року ознаки відновлення спекуляцій спонукали регулюючі органи знову ввести обмеження купівлі-продажу для домогосподарств і посилити джерела фінансування девелоперів. Довгострокові перешкоди на шляху економічного зростання підвищують актуальність політики зниження ризиків для забезпечення фінансової стабільності, зазначають експерти IHS Markit.

Нагадаємо, на світових фінансових ринках на початку 2021 року зберігався значний інтерес до ризикових активів, у тому числі країн з ринками, що розвиваються (ЕМ, Emerging market), зокрема України. Цьому сприяли позитивні очікування щодо зростання глобальної економіки на тлі м’яких монетарних умов.

 

Джерело

Натисніть щоб коментувати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Головні новини тижня