Зв'язок з нами

ГРОШІ

Реальний сектор України: відновлення та прогноз

Реальний сектор України: відновлення та прогноз

Реальний сектор України: відновлення та прогноз

Реальний сектор відчув негативні наслідки коронакризи у першому півріччі. Проте послаблення карантинних заходів посприяло стабілізації більшості галузей. Такий прогноз оприлюднив Нацбанк у звіті про фінансову стабільність.

Динаміка відновлення прогнозується нерівномірною сектор послуг та залежні від інвестиційного попиту галузі залишаються під тиском; водночас харчопром та агросектор майже не відчули кризи.

Починаючи з 2 кварталу 2021 року прогнозисти ICU висловили оптимістичні очікування різкого відновлення української економіки, що передусім стимулюватиметься зовнішнім попитом на тлі покращення ситуації з пандемією через вакцинацію, насамперед у розвинутих країнах.

Реальний сектор відновлюється від наслідків коронакризи

Пандемія COVID-19 та жорсткий карантин спричинили стрімке падіння випуску та доходів підприємств у березні-травні 2020 року.  У першому півріччі поточного року доходи підприємств реального сектору знизилися на 7% р/р, а операційний прибуток – у 6.5 рази, зазначають в НБУ.

Скорочення прибутків погіршило ліквідність і зменшило ресурси бізнесу для обслуговування боргу. Співвідношення EBITDA та відсоткових витрат за перше півріччя становило 2.4х у порівнянні з 6.9х рік тому. Попри те, що шок був нетривалим, а в III кварталі 2020 року вже розпочалося відновлення, коронакриза обумовила значні ризики для галузей, які вимушені були призупинити роботу через карантин або зазнали збитки унаслідок зниження попиту.

Реальний сектор України: відновлення та прогноз

Рисунок 1 – Рентабельність реального сектору та частка операційно збиткових компаній

Джерело: НБУ.

Пом’якшення карантинних обмежень та поступове відновлення світової економіки нормалізували операційну діяльність більшої частини корпоративного сектору. Цьому сприяли стримана девальвація та низька інфляція, що відрізняє коронакризу від криз минулих років.

Відновлення приватного споживання відбулося швидко у тому числі завдяки відкладеному попиту на товари та послуги. Суттєво допоміг і значний зовнішній попит на товари українського експорту.

У цілому українська економіка виявилася стійкою до коронакризи, зазначають в НБУ. Причинами стійкості  Нацбанк називає меншу частка сектору послуг у ВВП у порівнянні з іншими країнами, зростання частки нециклічних галузей у виробництві та експорті, а також належна робота фінансового сектору.

Спад та відновлення є нерівномірними

Особливістю поточної кризи є нерівномірність шоку для різних галузей економіки. Обмежувальні заходи найбільше позначилися на сфері послуг, зокрема на закладах громадського харчування, ТРЦ, пасажирських перевезеннях, туризмі та секторі гостинності. І хоча перехід від жорсткого карантину до адаптивного дав змогу частково поновити роботу, повноцінного відновлення у цих сферах не відбулося.

Нові виклики створює посилений карантин у січні. Обмеження стосуватимуться переважно торгівлі непродовольчими товарами та роботи ТРЦ, окремих напрямків сфери послуг та дозвілля. З-поміж усіх промислових галузей, найбільшого скорочення доходів у першому півріччі зазнали добувна промисловість, машинобудування та металургія.

Падіння цін на енергетичну сировину суттєво зменшило обсяг реалізації добувної галузі. Водночас падіння доходів у машинобудуванні та металургії відбулося через звуження попиту на інвестиційні товари та низькі ціни на чорні метали.

У третьому кварталі 2020 року динаміка цих галузей істотно відрізнялася. Доходи добувної промисловості та машинобудування залишалися значно нижчими від минулорічних, але в металургії досягли рівня третього кварталу 2019 року. У четвертому кварталі відновлення галузі прискорилося завдяки зростанню світових цін.

Попри кризу, окремі галузі промисловості нарощували обсяги реалізації, зокрема олійно-жирова та харчова промисловість, фармацевтика. Ці галузі мають найнижчі ризики платоспроможності.

Реальний сектор України: відновлення та прогноз

Рисунок 2 – Обсяги реалізації продукції та послуг ключових галузей, р/р

Джерело: НБУ.

Очікується, що компанії-виробники продовольчих товарів і надалі зберігатимуть прибутки завдяки сприятливим зовнішнім цінам та збільшенню світового попиту. Найбільші публічні компанії харчової промисловості та сільського господарства вже оприлюднили звітність за три квартали.

Реальний сектор України: відновлення та прогноз

Рисунок 3 – Внески окремих галузей у річну зміну обсягів реалізації промислової продукції

Джерело: НБУ.

Переважна більшість звітує про збереження або зростання прибутків за 9 місяців 2020 року навіть попри гірший врожай. Це результат передусім високого попиту на світових ринках продовольчих товарів в умовах обмеженої пропозиції та погіршення очікувань майбутнього врожаю.

Компанії мають прийнятне боргове навантаження, що дасть їм змогу й надалі залучати дешеве фінансування на внутрішньому та зовнішньому ринках.

Прогноз подальшого відновлення реального сектору

Очікується різке відновлення економіки з 2 кварталу 2021 року, що передусім буде стимулюватися зовнішнім попитом на тлі покращення ситуації з пандемією через вакцинацію в країнах – торгівельних партнерах. Також сезонний чинник стримуватиме пандемічні ризики всередині країни навесні та влітку, що сприятиме відновленню активності в контактних послугах.

Реальний сектор України: відновлення та прогноз

Рисунок 4 – Реальний ВВП світу та України та кризові епізоди

Джерело: ICU.

Активна вакцинація із середини року дасть змогу уникнути суттєвих карантинних обмежень у четвертому кварталі 2021 року, зазначають експерти ICU.

Також, на відміну від інших країн, в Україні не очікується суттєвої фіскальної консолідації – дефіцит бюджету суттєво не скоротиться у порівнянні з 2020 роком, а з урахуванням зниження від’ємного розриву випуску структурний дефіцит може навіть розширитися.

Нагадаємо, аналітики  ICU  підтверджують в огляді свої оптимістичні очікування щодо стрімкого відновлення економіки України у 2021 році й прогноз зростання ВВП на 5.6%.  Водночас такий сценарій базуються на припущенні щодо наявності джерел фінансування, зокрема від офіційних кредиторів.

Джерело

Натисніть щоб коментувати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Головні новини тижня