Зв'язок з нами

СВІТ

Протасевича могли зрадити особисто Світлана Тіхановська та інші члени білоруської опозиції

Протасевича могли зрадити особисто Світлана Тіхановська та інші члени білоруської опозиції

Протасевича могли зрадити особисто Світлана Тіхановська та інші члени білоруської опозиції

Затриманню Романа Протасевича посприяли кандидат у президенти Білорусі Світлана Тіхановська й інші лідери білоруської опозиції, які пов’язані з Росією. Журналіста зрадило його найближче оточення, яке допомогло спецслужбам Республіки Білорусь відслідкувати його місцеперебування і примусово посадити літак Ryanair, яким він прямував з Афін до Вільнюса. Про це в ексклюзивному коментарі інтернет-виданню UA.News розповів співголова Громадської ініціативи «Права Справа» Дмитро Снєгирьов.

На думку експерта, про причетність верхівки білоруської опозиції до затримання Романа Протасевича, свідчить низка фактів.

Аналітик нагадав, що після міграції з Білорусі до Литви, екс-головний редактор Telegram-каналу NEXTA приєднався до команди лідера білоруської опозиції Світлани Тіхановської. Минулого тижня вона запросила журналіста до Афін для участі в форумі білоруських опозиціонерів. Водночас, зазначив Дмитро Снєгирьов, Романа Протасевича ввели в оману, що він може безпечно скористатися рейсом Афіни – Вільнюс.

Протасевича могли зрадити особисто Світлана Тіхановська та інші члени білоруської опозиції

Дмитро Снєгирьов політичний експерт

«Після участі в форумі, Тіхановська вилетіла з Греції тим же самим рейсом, який у неділю примусово посадили для затримки Протасевича. За день до затримання журналіста, цим рейсом також скористалася інший лідер білоруської опозиції – Ольга Карагач. І спецслужби Республіки Білорусь не вжили жодних заходів, аби затримати центральних лідерів і фактично «обезголовити» білоруську опозицію. Оскільки режим Лукашенка не переслідував і не затримував борти з лідерами опозиції, Протасевича переконали в тому, що він може безпечно летіти ним за цим маршрутом»

Експерт припускає, що гучне затримання Романа Протасевича свідчить про наміри КДБ Білорусі нейтралізувати всю команду Світлани Тіхановської. На його думку, проросійські фігури в білоруській опозиції могли умисно посприяти затриманню журналіста в якості «подстави».

«Тіхановська фактично «витягнула» Протасевича у Грецію та ще й на власному прикладі продемонструвала безпечність польотів фатальним рейсом Ryanair. Дивним виглядає і той факт, що перша реакція Тіхановської з’явилася через 9 хвилин після затримання журналіста в аеропорту Мінська. Вона досить оперативно відреагувала на цю подію, наче заздалегідь знала про цю спецоперацію. Крім того, незрозуміло, чому Протасевич не відчував небезпеки цього польоту – інший співвласник NEXTA Степан Путило у розмовах неодноразово попереджав журналіста, що польоти над територією Білорусі, небажані та небезпечні. Усі факти підтверджують, що Романа Протасевича «здало» його найближче оточення»

— Дмитро Снєгирьов, політичний експерт

Наступною дивною подією, експерт назвав той факт, що напередодні інциденту, МВС Російської Федерації вилучило Світлану Тіхановську з бази розшуку. Аналітик нагадав, що режим Лукашенка оголосив опозиціонерку в міждержавний розшук за заклики до повалення конституційного ладу у державі.

Третьою подією, що доводить причетність опозиціонерів до скандального інциденту, Дмитро Снєгирьов назвав умисне сприяння у виявленні білоруськими силовиками місця перебування журналіста.

«Роман Протасевич перед поїздкою до Греції, вимкнув геолокацію на пристроях зв’язку й активно приховував своє місцеперебування. Журналіст і його супутниця Софія Сапєга перебували в інтимних стосунках, але ретельно їх приховували, не афішуючи на загал. Це підтверджують їхнє найближче оточення – ніхто не знав про їхній роман. Однак в Афінах Сапега переслала фотографію Протасевича своєму приятелю-блогеру і той виклав її у вільний доступ, що дозволило спецслужбам Білорусі встановити актуальне місцезнаходження журналіста. Не зовсім зрозуміло, навіщо вона це зробила і як це корелюється із ретельним приховуванням парою їхніх стосунків»

— Дмитро Снєгирьов, політичний експерт

Експерт також переконаний, що Світлана Тіхановська напряму пов’язана зі спецслужбами Російської Федерації та є проросійським кандидатом у президенти Республіки Білорусь, а зовсім не прозахідним політиком, як її багато хто вважає.

«24 травня об 11.38 у Мінську приземлився літак 214 з бортовим реєстраційним номером RA-64521, що прибув з Москви. Цей борт належить спеціальному літному загону Росії та має салон підвищеного комфорту. Літак тричі супроводжував президента Владіміра Путіна в його регіональних поїздках по території РФ. А вранці 27 травня з аеропорту Внуково вилетів борт ФСБ РФ з номером RA-64523 і о 10.39 за місцевим часом приземлився у Гомелі. Виникає питання: навіщо російські високопосадовці двічі відвідали Білорусь і які цілі вони переслідували? Це також підтверджує існування «російського сліду» в цій операції. Питання лише в тому, чи росіяни просто використали КДБ Білорусі для затримання Романа Протасевича, чи навпаки – у ФСБ побоюються свідчень, які Протасевич і Сапєга можуть дати щодо можливих зв’язків білоруської опозиції з російськими спецслужбами. Особливо з огляду на той факт, що Світлана Тіхановська напряму пов’язана з Росію – і кревно, і фінансово»

— Дмитро Снєгирьов, політичний експерт

На фоні цих подій, зазначив Дмитро Снєгирьов, між владою Росії та Білорусі загострюється протистояння в контексті минулорічних президентських виборів. Він зазначив, що вищезгадані візити російських посадовців відбулися на тлі відмови Міністерства юстиції Білорусі зареєструвати у країні проросійську партію «Союз». Крім того, аналітик нагадав, що у травні Росія вп’ятеро зменшила прокачку нафтопродуктів на розташований у Полоцьку нафтопереробний завод «Нафтан». Він вважає це спробами економічної блокади режиму Лукашенка з боку Росії, тож «заяви, що бацька фактично діє «в обіймах» режиму Путіна, не відповідають дійсності».

Що стосується мотивів затримання Романа Протасевича, то, на думку експерта, КДБ Білорусі справді цікавить інформація про фінансування білоруської опозиції та контакти затриманого зі зрадником у лавах силовиків. Експерт нагадав, що Софію Сапєгу не випадково звинувачують у роботі редактором т.зв. «Чорної книги» – інтернет-порталу, який оприлюднив персональні дані співробітників правоохоронних органів спецслужб Білорусі. Він переконаний, що таким чином білоруські силовики намагаються вирахувати «крота» у своїх лавах.

Щодо розслідування інциденту з літаком Ryanair, то Дмитро Снєгирьов зазначив, що спецслужби Греції перевірили інформацію про всіх пасажирів злощасного літака Ryanair і не знайшли доказів присутності на борту співробітників КДБ Білорусі. Це спростовує версію про те, що спецпризначенці начебто проникли у кабіну пілотів, змусили їх зробити маневр та приземлитися у Мінську. Раніше цю інформацію спростував прем’єр-міністр Греції Кіріакос Міцотакіс.

«Режим Алєксандра Лукашенка не порушував правила міжнародно встановленого принципу екс-територіальності, оскільки рішення про зліт Міг-29 і примусову посадку літака, було ухвалене та реалізоване в повітряному просторі Республіки Білорусь. Це загальносвітова практика, якщо цивільне судно стає об’єктом терористичної атаки. В процесі розслідування Міжнародної організації цивільної авіації (ICAO), перше питання, яке їх буде цікавити – чи справді пілоти отримали інформацію про мінування літака (а така інформація їм поступила). Друге питання стосуватиметься дій екіпажу – хто ухвалював рішення щодо зміни характеру польоту. І це питання буде до пілотів авіалайнера, а не до білоруської влади»

— Дмитро Снєгирьов, політичний експерт

Нагадаємо, 23 травня військово-повітряні сили Республіки Білорусь примусово посадили в Мінську авіалайнер Ryanair, що прямував рейсом Афіни – Вільнюс. Приводом стало повідомлення про наявність на борту літака бомби. Відразу ж після посадки, білоруські спецслужби затримали екс-головного редактора опозиційного Telegram-каналу NEXTA Романа Протасевича і його супутницю – росіянку Софію Сапегу, які летіли цим рейсом.

Президент Литви Гітанас Науседа назвав безпрецедентною примусову посадку лайнера і затримання журналіста.

Прем’єр Польщі Матеуш Моравєцький назвав інцидент актом державного тероризму і закликав ЄС негайно запровадити санкції проти режиму Лукашенка через інцидент.

Держсекретар при МЗС Франції Клеман Бон заявив, що ЄС слід обговорити з Кремлем відсторонення від влади диктатора Олександра Лукашенка.

Спеціально скликаний через інцидент саміт лідерів країн Європейського союзу постановив заборонити білоруським авіакомпаніям літати до аеропортів ЄС та здійснювати польоти над його територією.

Свій повітряний простір для літаків білоруських авіакомпаній закрили Польща, Литва, а також більшість інших країн Європи.

Тим часом до Романа Протасевича пустили адвоката вперше з дня його затримання 23 травня.

Джерело

Натисніть щоб коментувати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Головні новини тижня