Зв'язок з нами

ГРОШІ

Промисловість України: стан виробництва промислової продукції та прогноз

Промисловість України: стан виробництва промислової продукції та прогноз

Промисловість України: стан виробництва промислової продукції та прогноз

В жовтні 2020 року падіння промисловості дещо поглибилось до 5,0% (р/р), у вересні 2020 року – 4,4%. Основними факторами була інвестиційна перерва, яка негативно позначилася на виробництві продукції машинобудування, нижчий за очікування врожай технічних культур в с-г виробництві, що позначилося на харчовій промисловості, а також загострення конкуренції на зовнішніх ринках металургійної продукції й падіння попиту на електроенергію внаслідок низьких темпів відновлення економічної активності в базових видах діяльності.

Проте вже у листопаді (р/р) ситуація у промисловості поліпшилася. Про це повідомляє Мінекономіки.  Згідно з повідомленням відомства, падіння промислового виробництва уповільнилось до 0,3% проти падіння на 5,0% у жовтні 2020 року, з урахуванням ефекту календарних днів – до 0,1% (3,9% відповідно).

Попри те, що у листопаді було посилено карантинні заходи (запровадження карантину «вихідного дня»), низка чинників дозволили компенсувати негативний вплив та стимулювати виробничу активність певних видів промислової діяльності.

Ми вирішили висвітлити динаміку показників відновлення випуску промислової продукції, а також прогноз щодо збереження тренду на зростання.

Індекс промислової продукції

На показниках промислового виробництва в листопаді 2020 року позначилася низька статистична база порівняння.

Промисловість України: стан виробництва промислової продукції та прогноз

Рисунок 1 – Індекс промислової продукції, % (р/р)

Джерело: Мінекономіки.

Окрім фактора низької статистичної бази порівняння, показники промисловості поліпшилися у листопаді внаслідок зовнішніх і внутрішніх чинників, зокрема, покращення попиту на зовнішніх ринках (залізних руд та чорних металів), та високого внутрішнього попиту з боку інженерного будівництва й споживчого попиту з боку населення.

Промисловість України: стан виробництва промислової продукції та прогноз

Рисунок 2 – Індекс промислової продукції у січні-листопаді, % (п/п)

Джерело: Мінекономіки.

Нагадаємо, згідно з даними Нацбанку індекс очікувань ділової активності промислових підприємств у листопаді 2020 року становив 46,1 п. проти 47,5 п. у жовтні 2020 року.

Таблиця 1 – Зміна індексів випуску промислової продукції в розрізі видів промисловості

Промисловість України: стан виробництва промислової продукції та прогноз

Джерело: Мінекономіки.

Поміж ключових видів промислової діяльності у листопаді 2020 року спостерігалось зростання виробництва: у добувній промисловості — на 1,8% (у порівнянні з «мінус» 2,5% у жовтні 2020 року); у постачанні електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря – 10,0% (у порівнянні з «мінус» 1,8% у жовтні 2020 року).

Водночас у переробній промисловості падіння виробництва уповільнилось до 3,4% (6,6% у жовтні 2020 року).

Ключові фактори впливу

Ключові фактори, що впливали на динаміку промислового сектору в листопаді здебільшого провалялися в реалізації відкладеного внутрішнього споживчого попиту, ефекту низької статистичної бази порівняння листопада минулого року, а також покращення кон’юнктури на світових ринках залізних руд та зовнішнього попиту на металургійну продукцію. Окрім перерахованих чинників, продовжує позначатися інвестиційна пауза в окремих підвидах діяльності, у т.ч. через звуження фінансових ресурсів у підприємств, низька сировинна база з боку с-г виробників, висока конкуренція з боку імпорту, а також вплив пандемії коронавірусу через зовнішній канал, в тому числі обмежені постачання імпорту.

З огляду на структурні особливості коронакризи основний удар прийшовся на інвестиційні види діяльності, зокрема у листопаді 2020 року (р/р) у виробництві інвестиційних товарів спостерігалося найбільше падіння – на 18,7%.

Проте значно меншим був негативний вплив на виробників споживчих товарів. Так, виробництво споживчих товарів короткострокового спрямування зменшилося лише – на 4,3%. Водночас зростання відбулося у виробництві товарів довгострокового вжитку — на 17,4%, товарів проміжного споживання – на 6,4% та товарів групи енергія – на 2,4%.

Варто зазначити, тенденції мають схожий характер у більшості країн ЄС. Згідно з даними Євростату у жовтні 2020 року у порівнянні з жовтнем 2019 року (р/р) індекс промислового виробництва у ЄС-27 зменшився на 3,8%, у Єврозоні – на 3,1%.

Промисловість України: стан виробництва промислової продукції та прогноз

Рисунок 3 – Індекси промислової продукції за основними промисловими групами в Україні та країнах ЄС-27, % до відповідного місяця (р/р)

Джерело: Мінекономіки.

За основними промисловими групами в країнах ЄС у жовтні 2020 року (до жовтня 2019 року) виробництво інвестиційних товарів скоротилось на 7,1% та споживчих товарів короткострокового використання – на 2,4%. Водночас зросло виробництво споживчих товарів тривалого використання — на 2,3%.

В підсумку варто зазначити, найбільш позитивний вплив на індекс промислової продукції у Донецькій, Одеський та Житомирській мали такі ВЕД як добувна промисловість, деревообробна, харчова промисловість, металургія, постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря. Водночас негативний вплив на індекс промислової продукції у Рівненській, Івано-Франківській та Чернівецькій області мали такі ВЕД як харчова промисловість, машинобудування, постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря, хімічна, добувна текстильна, деревообробна промисловість та металургія.

Джерело

Натисніть щоб коментувати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Головні новини тижня