Зв'язок з нами

Поступ платіжного простору: українці надають перевагу безготівковим розрахункам

Поступ платіжного простору: українці надають перевагу безготівковим розрахункам

Поступ платіжного простору: українці надають перевагу безготівковим розрахункам

Серед операцій із платіжними картками впевнено переважають безготівкові. Про це повідомляє пресслужба Нацбанку.

Загальна кількість операцій з використанням платіжних карток, емітованих українськими банками, в підсумку першого кварталу 2021 року у порівнянні з аналогічним періодом 2020 року зросла на 22,1%, а сума – на 18,3%, йдеться у повідомленні.

Відтак українці все більше віддають перевагу безготівковим розрахункам, що разом з поступом дистанційних платіжних сервісів впевнено переростає у фінансову культуру населення України.

Ми вирішили висвітлити поступ платіжного простору, відтак розвитку кешлес-економіки в Україні.

Безготівкові операції

Упродовж січня − березня 2021 року кількість безготівкових  операцій та операцій з отримання готівки з використанням платіжних карток, емітованих українськими банками, становила 1 691 млн шт., а їх сума – 1 089,1 млрд грн. Про це повідомляє Нацбанк.

Поступ платіжного простору: українці надають перевагу безготівковим розрахункам

Рисунок 1 – Кількість активних платіжних карток за групами банків, млн од.

Джерело: НБУ.

У порівнянні з періодом січня − березня 2020 року кількість зазначених операцій зросла – на 22,1%, а сума – на 18,3%, йдеться у повідомленні.

Відтак в підсумку  січня − березня поточного року  безготівкові операції впевнено переважали з-поміж операцій із платіжними картками як за кількістю, так за сумою.

Варто зазначити, 9 із 10 операцій протягом січня − березня 2021 року були безготівковими, що становить майже 90% від загальної кількості операцій із платіжними картками. За сумою відповідна частка безготівкових операцій становила 61% від усіх операцій із картками. В підсумку  І кварталу 2020 року,  ці показники становили – 85,4% та 54,6% відповідно, зазначають в Нацбанку.

Загалом протягам першого кварталу 2021 року проти показників січня-березня 2020 року кількість безготівкових операцій із використанням платіжних карток збільшилася більш ніж на чверть – на 28% й становила 1512,8 млн шт., а сума – на третину – на 32%. Відтак в підсумку січня-березня 2021 року сума платежів за використанням платіжних карток  досягла 664,3 млрд грн.

Поступ платіжного простору: українці надають перевагу безготівковим розрахункам

Рисунок 2 – Платіжні картки в Україні

Джерело: НБУ.

Аналізуючи розподіл безготівкових операцій за їх видами (рис. 2), варто зазначити, що у січні-березні 2021 року, як і раніше, найбільше операцій із використанням карток припадало за кількістю – на розрахунки в торговельних мережах – 49,3% (або 402 млн шт.); за сумою – на перекази з картки на картку – 42,1% (або 280 млрд грн).

В Нацбанку зазначають, понад третину від загальної кількості безготівкових операцій із платіжною карткою упродовж січня – березня 2021 року здійснювалися в мережі Інтернет – 36,7%, що становить  майже 202,3 млрд гривень.

Безконтактні операції у pos-терміналах

Загальна кількість платіжних карток в Україні зросла з початку 2021 року – на 3% до 75,3 млн шт. З них понад половину карток, або 54,2% в березні 2021 року використовувалися для здійснення видаткових операцій.

З початку 2021 року кількість безконтактних карток, які використовували для здійснення операцій, зросла майже на 10% до 14,1 млн карток.

Майже кожна десята активна платіжна картка – токенізована, зазначають в НБУ.  Їх кількість становить 4,2 млн. штук, що на 6% більше, ніж на початку 2021 року.

У зростанні популярності безконтактних та токенізованих карток аналітики регулятора пояснюють передусім високим рівнем безпеки, швидкістю та зручністю операцій з їх використанням.

Відповідно лише третина операцій у торговельних pos-терміналах за сумою та за кількістю проводилися з фізичним зчитуванням даних із магнітної смуги або чіпу. Решта – дві третини операцій – це безконтактні операції (операції з безконтактною карткою або за допомогою смартфонів та інших гаджетів). Розрахункові операції, які проведені безконтактно упродовж січня-березня 2021 року становлять 119,0 млрд грн.

Зростання мережі торговельних pos-терміналів

У 2021 році інфраструктура для проведення безготівкових розрахунків продовжує стале розширення. З початку поточного року кількість пунктів продажу, які приймають платіжні картки, зросла на 2%, й становить 333,5 тисячі.

Поступ платіжного простору: українці надають перевагу безготівковим розрахункам

Рисунок 3 – Кількість платіжних терміналів (POS), тис. од.

Джерело: НБУ.

Також за перші три місяці 2021 року в Україні зросла мережа торговельних pos-терміналів майже на 2%, до 382 тис. З них біля 87% торговельних платіжних терміналів забезпечують можливість здійснення безконтактної оплати.

В Нацбанку порахували, кількість платіжних терміналів (контактних та безконтактних) у розрахунку на 1 млн постійного населення станом на 01 квітня 2021 року становила 9,6 тис. шт. (рік тому на кінець першого кварталу на 1 млн населення показник становив – 8,3 тис. шт.).

 

Джерело

Натисніть щоб коментувати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Головні новини тижня