Зв'язок з нами

ГРОШІ

Підтримка населення та економіки в умовах кризи: як це відбувається в США, ЄС та Україні

Підтримка населення та економіки в умовах кризи: як це відбувається в США, ЄС та Україні

Підтримка населення та економіки в умовах кризи: як це відбувається в США, ЄС та Україні

В МВФ розробили безпрецедентні та узгоджені дії для економічного відновлення, в тому числі заходи бюджетної політики на суму близько 14 трлн доларів США. Країнам потрібно нарощувати ці кроки, здійснюючи бюджетну підтримку економіку в цілому, забезпечуючи адресний характер – враховуючи ситуацію з подоланням пандемії, стану економіки країн і бюджетного потенціалу.

Ключовою умовою є підтримка засобів до існування населення та одночасне прагнення до збереження життєздатних підприємств, зазначають в МВФ. Для цього будуть потрібні не тільки бюджетні заходи, але і підтримку сприятливих фінансових умов шляхом проведення адаптивної монетарної та бюджетно-фіскальної політики, які забезпечать надання кредитних ресурсів домогосподарствам та бізнесу. З огляду на обмежені ресурси та можливості вибору політики, багато країн з ринком, що формується і з низькими доходами незабаром можуть зіткнутися з непростим вибором між підтримкою макроекономічної стабільності, подоланням кризи у сфері охорони здоров’я і задоволенням базових потреб населення.

Ми вирішили проаналізувати нещодавні заходи підтримки населення та бізнесу в провідних економіках, а також в Україні.

США: $1 трлн – допомога населенню, в т.ч. виплати в обсязі $410 млрд

Палата представників конгресу США в ніч на четвер затвердила пакет підтримки економіки розміром 1,9 трильйона доларів, пише Reuters.

Законопроєкт, який нараховує кілька тисяч сторінок, рекордний за обсягом в історії американського законодавства, було ухвалено 220 голосами проти 211, при тому що «за» не віддав свій голос жоден із республіканців.

Сенат ухвалив програму вливань – другу в США з початку пандемії – 6 березня, і тепер для набуття чинності їй не вистачає лише підпису президента Джо Байдена. Як повідомляє Reuters, Джо Байден планує підписати закон про допомогу на суму 1,9 трильйона доларів, повідомив Білий дім, на день раніше, ніж планувалося спочатку.

Спершу Байден планував підписати закон в п’ятницю, проте підписання відбудеться за кілька годин до того, як президент-демократ виголосить промову в прайм-тайм з нагоди річниці локдауну через пандемію COVID-19, пише Reuters.

Більш ніж половина закладених в план грошей – 1 трлн доларів – буде спрямовано на програми допомоги населенню.

З них 410 млрд доларів піде на прямі виплати громадянам у вигляді чеків від уряду на суму 1,4 тисячі доларів.

Крім того, до вересня продовжується федеральна надбавка до допомоги із безробіття в розмірі 300 доларів на тиждень. Допомога на дитину ставить 3,6 тисячі доларів.

Допомога орієнтована на бідних: дослідження Центру податкової політики показало, що доходи п’ятої частини населення з найнижчим рівнем підскочать на 20% внаслідок «Американського плану порятунку».

У пакет також включені 160 млрд доларів на програми вакцинації та тестування, 360 млрд доларів на державну допомогу, 25 млрд доларів на допомогу ресторанам, 170 млрд доларів на відкриття шкіл.

Новий пакет прямих виплат населенню – найбільший з початку пандемії – буде частково кинутий на фондовий ринок, як і гроші від адміністрації Дональда Трампа, що стали паливом для торішнього зльоту бірж.

Приплив в акції може скласти близько 150 млрд доларів, або 37% від коштів, які отримають американці, показало опитування інвесторів, проведеного Deutsche Bank.

«Якщо припустити, що перерахування виплат в розмірі 1,4 тисячі доларів почнеться на цьому або наступному тижні, є високий шанс того, що ми побачимо дублювання розкладу грудня минулого року», – пишуть стратеги JPMorgan Chase.

Необхідно відзначити, наразі на ринках посилюються припущення, що надзвичайні економічні стимули, які надавалися протягом року не тільки працюють, а й створюють ризик перегріву деяких галузей. Ринки, які місяцями були затиснуті в одних і тих же траєкторіях через викликаного Covid-19 кризи, тепер, схоже, приступили до довгоочікуваного процесу власної переоцінки: федеральні витрати на трильйони доларів і позитивні результати вакцинації підвищують ймовірність того, що розвинені країни оговтаються швидше, ніж очікували центробанки.

«Економіка вже відновлюється, і багато хто думає, що запропонованих стимулів значно більше, ніж потрібно, – сказав Джон Кері, портфельний менеджер Amundi Asset Management US, пише Bloomberg.

Нові заходи ЄЦБ для підтримки ринків

Європейський центробанк прискорить викуп активів в рамках екстреної програми PEPP (Pandemic Emergency Purchase Programme) в найближчі місяці, оголосила на пресконференції в четвер глава регулятора Крістін Лагард.

Не змінюючи загальний обсяг програми, який становить 1,85 трлн євро, ЄЦБ зрушить обсяги купівлі на більш ранній термін так, щоб в систему надходило більше ліквідності.

«Хоча економічна ситуація, як очікується, покращиться у 2021 році, щодо найближчих перспектив зберігається невизначеність, яка пов’язана в передусім з динамікою пандемії та темпами вакцинації», – зазначила Крістін Лагард.

Вона також додала, що економіка зони євро вже в першому кварталі, ймовірно, завершить падінням при одночасному прискоренні інфляції, яка за підсумками року пришвидшиться до 1,5%, на 0,5 в.п перевищивши попередній прогноз ЄЦБ.

Варто зазначити, в підсумку минулого року європейський ЦБ збільшив баланс на 2,6 трильйона євро, скуповуючи державні та комерційні папери, видаючи кредити бізнесу під 0% річних.

В останні тижні ЄЦБ надає щотижня ринкам ліквідність близько 17 млрд євро в рамках основної програми викупу (APP) і ще 12 млрд – за екстреною програмою (PEPP).

Збільшені обсяги за останньою програмою діятимуть протягом найближчого кварталу, повідомила Лагард.

Додаткова ліквідність від ЄЦБ спрямована на те, щоб заспокоїти борговий ринок, який пережив в лютому різкий зліт дохідності на побоюваннях прискорення інфляції, відзначає FX-стратег ING.

Підтримка населення та економіки в умовах кризи: як це відбувається в США, ЄС та Україні

Рисунок 1 – Обсяги та ставки рефінансування ЄЦБ

Джерело: Bloomberg.

Попри те, що «друкарський верстат» в ЄС працюватиме більш інтенсивно, це не обумовить негативні наслідки для євро, впевнений FX-стратег ING: «збивши температуру» на ринку бондів, ЄЦБ зупинить міграцію капіталів в доларові активи, які стали ключовими бенефіціарами страхів минулого місяця.

Також додаткова ліквідність підтримає валюти ринків, що розвиваються, а зниження ставок – збільшить прибутковість керрі-трейд, додає експерт.

За підсумками засідання Рада директорів ЄЦБ залишив без змін всі процентні ставки – 0% по кредитах, 0,25% – за маржинальним кредитними операціями й мінус 0,5% за  депозитами.

Варто зазначити, світові центробанки торік залили в ринки $10 трлн додаткової ліквідності, спровокувавши ралі, попри епоху найгіршої рецесії з часів Другої світової війни.

І це не межа, ФРС, ЄЦБ, Банк Японії, Банк Англії та Нацбанк Швейцарії сумарно збільшать баланси ще на 3 трлн доларів у 2021 році, прогнозує Bank of America.

Підтримка населення та бізнесу в Україні

НБУ нещодавно ухвалив рішення підвищити облікову ставку з 6,0 до 6,5% річних. Таким чином, ставка підвищується вперше з квітня 2019 року. Ураховуючи баланс ризиків, суттєве посилення фундаментального інфляційного тиску впродовж останніх місяців, НБУ підвищує облікову ставку до відповідного рівня. В Нацбанку також наголошують, що регулятор готовий до більш рішучого підвищення облікової ставки для обмеження фундаментального інфляційного тиску, стабілізації очікувань та приведення інфляції до цілі.

«Національний банк залишається відданим своєму обов’язку з досягнення цілі з інфляції. Тому монетарна політика й надалі спрямовуватиметься на попередження інфляційного сплеску, який може бути  контрпродуктивним для економічного розвитку країни», – йдеться у виступі заступника Голови НБУ Юрія Гелетія.

Ми ставили запитання, чому, з урахуванням практики стимулювання ринків з боку ЦБ, відповідні кроки не запровадив НБУ? Та варто зазначити, причини пов’язані з інституційними та іншими характеристиками країн. Певну роль можуть зіграти інституційні та правові обмеження, а деякі фінансові системи можуть бути більш схильні до негативних побічних ефектів від політики низьких (негативних) відсоткових ставок через їх структури або взаємозв’язку з глобальними фінансовими ринками.

Станом на 1 лютого 2021 року держдопомогою скористалися  1,2 млн громадян, з них 488 тис. осіб мали статус безробітного, що на 31% більше, ніж на відповідну дату минулого року, йдеться в повідомленні Державної служби зайнятості. Отримували допомогу по безробіттю 418 тис. осіб.

Як бачимо з даних діаграми (рис. 1) допомога населенню варіюється від 1 тис. грн. до 9 тис. грн.

Підтримка населення та економіки в умовах кризи: як це відбувається в США, ЄС та Україні

Рисунок 2 – Структура безробітних, які отримували допомогу станом на 1 лютого 2021 року

Джерело: Державна служба зайнятості.

В підсумку варто зазначити, станом на 1 лютого 2021 року кількість вакансій, заявлених роботодавцями до Державної служби зайнятості становила 52 тис. одиниць, що на 24% менше, ніж на відповідну дату минулого року, йдеться в повідомленні відомства.

 

Джерело

Натисніть щоб коментувати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Головні новини тижня