Зв'язок з нами

СВІТ

Підсумки Мюнхенської конференції з безпеки: які виклики бачать світові лідери у 2021

Підсумки Мюнхенської конференції з безпеки: які виклики бачать світові лідери у 2021

Підсумки Мюнхенської конференції з безпеки: які виклики бачать світові лідери у 2021

Вперше з моменту свого заснування у 1963 році Мюнхенська конференція з безпеки пройшла в режимі онлайн. Щорічно цей найбільший профільний захід збирає лідерів більшості країн світу, ООН, НАТО, інших міжнародних організацій, дипломатів, експертів та ЗМІ.

У 2021 пандемія змінила не тільки звичний формат проведення, а й порядок денний – крім традиційних питань щодо безпеки і загальнолюдських викликів, включаючи клімат, учасники обговорювали пост-пандемічне майбутнє.

Символічно, що захід відбувся 19 лютого – в день офіційного повернення США до Паризької кліматичної угоди, з якої країну вивів Дональд Трамп. Як пройшла Мюнхенська конференція у цьому році – розповідаємо детально.

Онлайн формат і Китай як головний виклик єдності Заходу: короткі підсумки

Зазвичай ця масштабна подія проходить протягом декількох днів. Онлайн версія скоротила конференцію до пари годин на виступи світових лідерів.

За словами голови MSC Вольфганга Ішингера, відсутність живого спілкування серед політиків шкодить дипломатії в довгостроковому майбутньому. Багато проблем залишаються невирішеними в силу відсутності особистих контактів. Однак у новій реальності, в якій світ все ще бореться з небезпечною інфекцією, доводиться діяти по-новому.

Формат цього року вніс корективи і у «списки» запрошених. На конференції не виступали представники Росії, Китаю та Близького Сходу.

Підсумки Мюнхенської конференції з безпеки: які виклики бачать світові лідери у 2021

Вольфганг Ішингер, глава MSC

«Це американо-європейський захід, мета якого – змусити нас об’єднати зусилля для вирішення таких глобальних проблем, як зміна клімату, пандемія і тероризм»

Центральною темою зустрічі стала боротьба із наслідками поширення коронавірусу, за участю глав ООН і ВООЗ. Учасники прийшли до того, що Захід зобов’язаний докладати більше зусиль для підтримки країн, що розвиваються, у їх битві з пандемією, інакше це робитимуть авторитарні Росія і Китай, які є суперниками демократій.

Також організатори зробили акцент на важливості відродження трансатлантичного партнерства, який втратив колишню міжнародну вагу і союзництво за час президентства в США Дональда Трампа.

Одним з головних викликів для єдності Заходу залишається Китай. На поточний момент загальної стратегії у відносинах із Піднебесною у США та ЄС не існує. У той час як діють високі тарифи на китайський імпорт в Америці, Євросоюз нарощує торговельні зв’язки з КНР.

Світ США готують жорстку відповідь Росії через кібератаку – радник Байдена 22/02/2021

Тема відносин з Росією згадувалася в контексті тих викликів, які кидає режим Путіна в бік західних цінностей. Цю країну згадували в контексті кіберзагроз та розпалювання регіональних конфліктів, зокрема в Україні. Разом з тим, російський газовий проект «Північний потік-2» все ще залишається каменем спотикання у трансатлантичному співробітництві, незважаючи на те, що Брюссель офіційно підтримує США у рішенні зупинити будівництво газопроводу.

Вперше в заході виступив чинний глава Білого Дому – Джозеф Байден. Його ключовим посилом було запевнення партнерів у тому, що «Америка повернулася» і готова «лідирувати за допомогою дипломатії».

«Європа оточена вогненним кільцем»: контекст Мюнхенської конференції

Бажання перегорнути сторінку розбіжностей між США і ЄС було певним загальним фоном усього заходу. Сам формат не передбачав дискусії серед лідерів, а тільки виступи. Гострі теми не піднімалися, в той час як посил повернути Заходу колишню єдність пройшов червоною лінією багатьох промов.

Підсумки Мюнхенської конференції з безпеки: які виклики бачать світові лідери у 2021

Вольфганг Ішингер, глава MSC

«Довіра – валюта дипломатії. Якщо її немає, багато чого не добитися. І це було проблемою наших відносин при Трампові»

Початок для відновлення діалогу, підірваного республіканцем, покладено. Разом з тим, це не вирішує фундаментальних розбіжностей, включаючи перспективу послідовної підтримки Європи з боку США після Байдена.

Підсумки Мюнхенської конференції з безпеки: які виклики бачать світові лідери у 2021

Вольфганг Ішингер, глава MSC

«Ми були вражені, дізнавшись, що не існує постійної, довгострокової гарантії того, що США завжди будуть прикривати нас. Тепер європейцям доведеться знайти відповідь на питання: що, якщо через чотири роки в США буде обраний президент, який стоятиме на позиціях Трампа?»

«Європа оточена вогненним кільцем», висловився Ішингер про майбутні завдання для світових лідерів. Це ті конфлікти, які сьогодні оточують Європейський Союз, включаючи війни в Сирії та Україні. Прогресу до миру в цих країнах немає.

Німецький канцлер Ангела Меркель окремо зупинилася на питанні України та війни на Донбасі. І заявила, що ЄС і США необхідна загальна стратегія діалогу з Кремлем.

Підсумки Мюнхенської конференції з безпеки: які виклики бачать світові лідери у 2021

Ангела Меркель, канцлер ФРН

«Росія втягує все більше країн Європейського Союзу в гібридні протистояння»

Також лідер ФРН виступила за зміцнення статусу міжнародних організацій і готовність Німеччини вкладати 2% від ВВП на оборону в рамках НАТО. Згадав Україну і президент Байден. Він вкотре наголосив на підтримці США територіальної цілісності України і важливості спільної реакції Заходу на провокації Росії у нашій державі.

Підсумки Мюнхенської конференції з безпеки: які виклики бачать світові лідери у 2021

Джо Байден, президент США

«Завдання Заходу довести, що демократія – це не історична реліквія»

Але демократія – це не само собою зрозумілий стан речей, а як система цінностей і суспільного укладу, потребує збереження і захисту, впевнений американський президент. Україна, як і інші нації, мають право на самовизначення свого шляху без зовнішнього тиску і загрози насильства.

Разом з тим, розривати відносини з авторитарними системами, такими як Росія, неправильно, враховуючи контекст їх впливу в світі, вважає Байден.

***

Тон примирення між Європою і США на Мюнхенській конференції з безпеки – ц е обнадійливий початок нового діалогу, в якому сторони готові почути одна одну. Разом з тим, це не знімає накопичених протиріч та різних підходів до вирішення одних і тих же викликів – по відношенню до Китаю, Росії, загроз клімату, кібер-злочинності та тероризму.

Наскільки щирими були лідери країн Заходу в бажанні спільно протистояти ризикам майбутнього, переконаємося особисто – щодо дієвих заходів підтримки України проти військової агресії Кремля і триваючої експансії російської енергетики в ЄС в обхід наших транзитних інтересів.

Джерело

Натисніть щоб коментувати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Головні новини тижня