Зв'язок з нами

ГРОШІ

Оцінка економічної активності в Україні: фактори виробництва та прогноз

Оцінка економічної активності в Україні: фактори виробництва та прогноз

Оцінка економічної активності в Україні: фактори виробництва та прогноз

Протягом листопада 2020 року Україна перебували в умовах чергового карантинного обмеження – карантину «вихідного дня». Це час, коли вчергове погіршилися настрої бізнесу (за даними Нацбанку індекс ділових очікувань істотно погіршився з 47,8 п. у жовтні 2020 року до 43,4 п. у листопаді 2020 року).

Проте новий виклик не завдав суттєвої шкоди й навіть ВЕД, що підпадали під дію обмежень, гідно витримали іспит на міцність з урахуванням здобутого досвіду у пік пандемії (березень-квітень), пристосованості вітчизняних підприємств (особливо сфера послуг) до роботи в жорстких карантинних обмеженнях та підтримки з боку держави, йдеться у повідомленні Мінекономрозвитку.

Ми вирішили висвітлити влив на економічну активність основних ВЕД карантинного обмеження у листопаді 2020 року.

Ключові показники

Показники діяльності роздрібної торгівлі та будівництва продовжили демонструвати зростання, хоча й дещо меншими темпами, ніж у жовтні.

Своєю чергою, ВЕД виробничого спрямування (промисловість, сільське господарство, оптова торгівля та вантажообіг) покращили свою динаміку у листопаді у порівнянні з жовтнем, з урахуванням бази порівняння, позитивного впливу зовнішнього чинника та бюджетної підтримки. Єдиний вид економічної діяльності — пасажирський транспорт – поглибив падіння за всіма підвидами, окрім водного.

В цілому, за підсумками 11 місяців 2020 року скорочення зведеного індексу виробництва (ЗІВ) уповільнилося, й становило 5,2% (6,0% за 10 місяців 2020 року), відповідно зменшення обсягів ВВП Мінекономіки орієнтовно оцінює на рівні 4,7% (п/п), що загалом відповідає прогнозованій тенденції.

Оцінка економічної активності в Україні: фактори виробництва та прогноз

Рисунок 1 – ЗІВ та ВВП, зміна % до попереднього року

Джерело: Мінекономрозвитку.

За попередніми даними Держстату, зменшення обсягів ВВП у III кварталі 2020 року, у порівнянні з III кв. 2019 роком залишилось на рівні оперативної оцінки – 3,5%, що відповідає раніше оприлюдненим оцінкам Мінекономіки (оцінка Мінекономіки, сформована на основі окремих даних Держстату за 9 місяців 2020 року, становила «мінус» 3,6%, а попередній прогноз на III кв. 2020 року становив – «мінус» 6,5%), в II кв. 2020 року падіння ВВП сягнуло 11,4% (п/п), у I кв. – «мінус» 1,3% відповідно).

Ключові фактори, що впливали на економічну активність

Ключовими факторами впливу на економічну активність є заходи Уряду спрямовані на пом’якшення наслідків пандемії та втрат бізнесу (зокрема реалізація Держпрограми стимулювання економіки для подолання негативних наслідків, спричинених обмежувальними заходами щодо запобігання виникненню і поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, «Доступні кредити 5-7-9%», виплати допомоги по тимчасовій непрацездатності у розмірі 50% середньої зарплати під час протидії COVID-19.

Економічну активність підтримає також збереження відносно високої купівельної спроможності населення та сприятлива кон’юнктура на світових ринках чорних металів та металевих руд.

Негативно позначиться млявість інвестиційної активності в економіці та нижчий за торішній врожай пізніх с/г культур, зокрема, кукурудзи, соняшника, сої та цукрового буряка.

Окрім цього, наразі певні ВЕД адаптувалися до діяльності в умовах карантинних обмежень, що посилює їх стійкість в умовах нових викликів.

Також з поміж ключових факторів, позитивним є збереження фінансової стабільності (на відміну від попередніх криз) – низька інфляція і передбачувана стримана динаміка курсу.

Прогноз зміни економічної активності

Сьогоднішня ситуація з рівнем захворюваності в Україні свідчить, що продовження карантинних обмежень в I кварталі 2021 року з жорсткими обмеженнями протягом січня є неминучим.

Таблиця 1 – Ключові індикатори

 

Оцінка економічної активності в Україні: фактори виробництва та прогноз

Джерело: Мінекономрозвитку.

Якщо до ухвалення рішення щодо карантину «вихідного дня» у листопаді 2020 року та введення чергового локдауну у січні 2021 року Мінекономіки прогнозувало незначне зростання ВВП в I кварталі 2021 року, то наразі, враховуючи зменшення запасу міцності більшості ВЕД (особливо сфери послуг) та виснаженість економіки постійними коливаннями та змінами умов функціонування протягом 2020 року очевидним є отримання за підсумком І кварталу 2021 року падіння ВВП, що може досягти 3%.

Оцінка економічної активності в Україні: фактори виробництва та прогноз

Рисунок 2 – Реальна зміна ЗІВ та ВВП у 2020 році та прогноз на 2021 рік, % до відповідного кварталу попереднього року

Джерело: Мінекономрозвитку.

Однак адаптація та гнучкість окремих ВЕД, підсилена здобутим досвідом у пік пандемії в Україні (березень-квітень 2020 року) до роботи в умовах жорстких карантинних обмежень, а також початок запуску вакцинації у світі, продовження реалізації певних заходів Уряду, запроваджених з метою підтримки бізнесу та населення може мінімізувати це падіння. Також у разі не погіршення ситуації з рівнем захворюваності та не впровадження надалі жорсткіших обмежень вже починаючи з II кварталу і до кінця 2021 року економіка вийде на позитивну динаміку, зазначають в Мінекономрозвитку.

Проте, як зазначають у відомстві, все ще залишається високим ризик наступної хвилі пандемії, що потягне за собою подальші карантинні обмеження як в Україні, так і у світі (у т.ч. неефективність вакцинації).

Джерело

Натисніть щоб коментувати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Головні новини тижня