Зв'язок з нами

ГРОШІ

Оператор ГТС розповів, як зменшити газову залежність від РФ протягом 5 років

Оператор ГТС розповів, як зменшити газову залежність від РФ протягом 5 років

Оператор ГТС розповів, як зменшити газову залежність від РФ протягом 5 років

Генеральний директор Оператора ГТС України Сергій Макогон розповів про загрози для українського транзиту газу, нові можливості для нашої газотранспортної системи та назвав ключові завдання на найближчі 5 років.

Топ-менеджер Оператора ГТС зазначив, що одним ризиків для України у поставках газу до Європи є не лише російський проект «Північний потік-2», а й інші обхідні газопроводи, які будує РФ.

«“Газпром” активно добудовує нові обхідні газопроводи у Південній Європі. У 2020 році була запущена перша черга “Турецького Потоку-1”, у 2021-му може вийти на проєктний режим роботи “Турецький потік-2” разом зі своїми продовженнями через Болгарію і Сербію. Це може призвести до втрати транзиту до 15 млрд м3 – обсяги, які раніше йшли в Угорщину, Сербію і Хорватію»

— Сергій Макогон генеральний директор Оператора ГТС України

Макогон нагадав, що за контрактом на транзит газу з РФ у 2020 році обсяги поставок склали 55,8 млрд кубометрів – це найменший показник за останні 30 років. Хоч «Газпром» заплатив Україні як за прокачку 65 млрд кубів, наша ГТС була завантажена менш ніж на 30% (при проектній потужності 146 млрд). Тому Україна має шукати нові можливості для ГТС.

Головні завдання Оператора ГТС на 5 років:

  • оптимізація газотранспортної системи відповідно до потреб ринку
  • пошук нових можливостей для додаткового завантаження ГТС або зниження витрат при існуючому навантаженні.
  • Зниження викидів СО2 за рахунок активнішого використання газу на теплових станціях замість вугілля
  • Використання транспорту на газі, зокрема метану як газомоторного палива, що дасть змогу знизити залежність від дизеля, який завозять з РФ та Білорусі (більше 80%).
  • створення балансуючих потужностей на базі газових електростанцій.
  •  Безпека та доступність поставок газу всередині України, забезпечення не лише фізичного постачання газу, а і оптимальних витрат на його транспортування

Перспективні напрямки застосування ГТС:

  • Україна могла б завантажити ГТС за рахунок інших постачальників з РФ та Середньої Азії, однак навряд Кремль дозволить вільний експорт газу до ЄС.  Однак Європа може залучити антимонопольні органи, щоб запустити цих додаткових постачальників.
  • Зростання видобутку газу дозволить не лише покрити власні потреби України, а й отримати кращі можливості у закупівлях газу, імпорті, експорті  та використання ПСГ.
  • Транспортування відновлюваних газів, таких як водень і біометан.

«Сьогодні наше ключове завдання – підготуватися до різних сценаріїв після завершення транзитного контракту та використовувати всі можливості», – підсумував Макогон.

Джерело

Натисніть щоб коментувати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Головні новини тижня