Очільник Нацбанку розповів про головні ризики закону про держбюджет-2021
Закон про державний бюджет України на 2021-й рік містить два головних ризики.
Про це заявив голова Національного банку України (НБУ) Кирило Шевченко в інтерв’ю виданню Економічна правда.
Так, визначені Мінфіном та НБУ доходи регулятора розійшлись на понад 10 мільярдів гривень.
Кирило Шевченко голова Нацбанку України
«Згідно з прогнозом Національного банку, ця сума буде (за підсумками 2020 року – ред.) на рівні 21,6 мільярдів гривень. У законі стоїть 33. Наш прогноз максимально наближений до реальності. Він ще може бути відкоригований за рахунок останніх днів року. Крім того, його ще треба буде підтвердити висновком незалежного аудитора і після цього перерахувати до державного бюджету. В будь-якому випадку ця сума не буде в півтора рази більшою. Для нас це ще й питання нашої фінансової незалежності»
Також голова НБУ відзначив потенційний ризик «ефекту фіскального витіснення».
«Обсяги запозичень, які закладено в закон, тільки на внутрішньому ринку – 497 мільярдів гривень. Це майже пів трильйона. Загальна ліквідність банківської системи, в залежності від дня, становить 160-170 мільярдів. Щоб запозичити таку величезну суму, треба сподіватись на те, що всі борги, які держава має повернути в 2021 році на внутрішньому ринку, будуть перекладені в нові – так званий «роловер»»
— Кирило Шевченко, голова Нацбанку України
Шевченко також зазначив, що припущення НБУ про повторне вкладення усіх боргів в ОВДП є оптимістичним, адже для запозичення у пів трильйона, Мінфін буде конкурувати за кошти банків з бізнесом. Для цього ставки за ОВДП зростатимуть. Голова НБУ зазначає, що для банків інвестиції в держоблігації є більш вигідними – вони не потребують значних витрат ресурсів і ризиків, яких вимагає кредитування малого та середнього бізнесу.
«Якщо дохідність ОВДП на певному рівні, то для того, щоб фінансувати інші сегменти, залежно від їхньої ризиковості, банки будуть давати премію за ризик. І мінімальним рівнем є саме ставка за ОВДП. Ми бачимо ризик того, що запас зниження відсоткових ставок буде вичерпано. Якщо такий ефект спрацює, банки не зможуть далі знижувати відсоткові ставки»
— Кирило Шевченко, голова Нацбанку України
Він зазначив, що триває відновлення кредитування бізнесу – за 11 місяців 2020 року зростання становить близько 5%, а обсяг кредитного портфеля фізосіб наблизився до рівня початку року. Проте це відновлення залежить від зазначених очільником НБУ ризиків.
«Якщо вони реалізуються, то наше завдання з відновлення або з перезапуску кредитування може бути ускладнене саме цим ефектом витіснення»
— Кирило Шевченко, голова Нацбанку України
Нагадаємо, 15 грудня Верховна Рада схвалила бюджет на 2021 рік. Документ підтримали 289 народних депутатів.
В законі про бюджет передбачаються доходи в сумі 1 трлн 92 млрд грн, видатки – 1 трлн 328 млрд грн, дефіцит бюджету складе 5,5% ВВП.
Документом передбачено зростання ВВП на рівні 4,6%, споживча інфляція на рівні 7,3%, рівень державного боргу до ВВП закладається на рівні 64,6%. Середньорічний курс долара на 2021 рік, за яким розраховується держбюджет, становить 29,1 грн за долар.
14 грудня парламентський Комітет з питань бюджету затвердив проект бюджету на 2021-й рік. А 15 грудня Верховна Рада в цілому і за основу підтримала проект закону №4100-д про внесення змін до Бюджетного кодексу.
Аналітик з економічних питань МЦПД Єгор Киян переконаний, що держбюджет України на 2021-й рік вкрай незбалансований і створений на основі політики «витрушування грошей», що матиме негативні наслідки для бюджетів наступних років і економіки України в цілому.