Зв'язок з нами

ГРОШІ

Наразі офіційно: економічні кроки США, які забезпечать переваги над Китаєм

Наразі офіційно: економічні кроки США, які забезпечать переваги над Китаєм

Наразі офіційно: економічні кроки США, які забезпечать переваги над Китаєм

Головний економіст Economist Intelligence Unit, стверджує, що США й надалі залишатиметься більш заможною країною, ніж Китай, якщо порівнювати показники  ВВП на душу населення.

Сполучені Штати й надалі залишатимуться більш розвинутою економічно й заможнішою країною у порівнянні з Китаєм. Принаймні такими є перспективи в найближчі 50 або більше років, вважає експерт,  пише  CNBC.

Під час першої офіційної пресконференції на посаді президента Джо Байден зазначив: «Я бачу жорстку конкуренцію з Китаєм. У Китаю є мета, і я не критикую їх за амбітні цілі. Але у них мета  стати провідною країною – найбагатшою  та наймогутнішою країною у світі… У мій час цього не станеться», – зазначив він.

Наразі стало відомо, про що йшлося в інтерв’ю в контексті перших економічних кроків.

Підвищення податків та вливання в розмірі $2,2 трлн

Президент США Джо Байден в середу представив план інвестицій в економіку в розмірі $2,2 трлн., який розрахований на 8 років й включає заходи від найбільшого з 1960 років інфраструктурного будівництва до інвестицій в науку, високошвидкісний інтернет, зелену енергетику та розширення програм медичної й соціальної допомоги для американців.

«Американський план зайнятості» (American Jobs Plan) націлений на те, щоб «відбудувати заново хребет» економіки, заявив Джо Байден, виступаючи в Пітсбурзі, звідки торік розпочав свою виборчу кампанію.

«Це бачення не очима Вашингтону та Уолл-стріт. Це бачення очима робочих, які для забезпечення своїх сімей вимушені багато працювати й платити податки. Вони служать власній країні, допомагаючи своїм місцевим громадам, ….Це бачення простих американців, які творять незвичайні речі», – сказав Байден.

Ключовий пункт плану – масштабне інфраструктурне будівництво, в тому числі модернізація 20 тисяч кілометрів трас, доріг й міських вулиць, а також ремонт 10 ключових мостів. В цілому це зажадає інвестицій в розмірі $115 млрд.

На громадський транспорт закладено $207 млрд, в тому числі на залізниці, аеропорти й морські порти.

Для підтримки електротранспорту передбачено $174 млрд доларів, в тому числі будівництво 500 тисяч зарядних станцій по всій території США.

На проєкти по поліпшенню якості питної води Байден пропонує виділити $111 млрд, а також $100 млрд – на розвиток широкосмугового інтернету в віддаленій та сільській місцевості. Такий же обсяг фінансування передбачено на модернізацію електромереж.

Інвестування інфраструктуру – це «вкладення найвищої цінності, яка тільки може бути», зазначив Джо Байден.

В рамках плану $213 млрд закладено на програми доступного житла, на будівництво шкіл – $100 млрд.

Найбільший пакет фінансування передбачений для соціальних програм, зокрема, на будинки пристарілих та допомогу інвалідам, головним чином через програму Medicaid буде виділено $400 млрд.

На підвищення продуктивності бізнесу витратять $580 млрд. З них $180 мільярдів вкладуть в науково-дослідні роботи, з яких $50 млрд дістанеться Національному науковому фонду (National Science Foundation, NSF), а $30 млрд – на вивчення зміни клімату. На підтримку робочої сили через програми навчання та перепідготовки фахівців закладено $100 мільярдів, а $300 мільярдів буде витрачено на розвиток малого бізнесу.

В розвиток промислового сектору Байден має намір вкласти $300 млрд. З цієї суми $50 млрд буде спрямовано на виробництво критично важливих товарів, $50 млрд – на виробництво напівпровідників, $46 млрд – на товари «чистої енергетики», а ще $31 млрд – на кредити малому бізнесу.

Джерело фінансування плану, адміністрація має намір сформувати за  допомогою першого значного підвищення податків від часів президентства Білла Клінтона в 1990 роках. Нагадаємо, корпоративний податок в США пропонується підвищити з 21% до 28%, а також ввести таку податкову ставку для бізнесу, який заробляє прибуток за кордоном, в тому числі в юрисдикціях з низьким оподаткуванням.

Ці два заходи, за оцінками Tax Policy Center, принесуть в американський бюджет 1,2 трлн доларів за 10 років і допоможуть оплатити трохи менше половини запланованих Байденом витрат.

Податок на приріст капіталу і підвищення податкового навантаження на фізосіб, які обговорювали під час підготовки плану, не потрапили до фінальної версії. Але швидше за все, це лише відстрочка – нові податки, в тому числі для заможних, матеріалізуються в майбутньому, переконані аналітики Goldman Sachs.

Інфраструктурні проєкти стануть  наймасштабнішими – це допоможе США закріпити глобальне лідерство

Президент Байден назвав свій план «інвестицією в Америку, яка буває один раз в покоління» й оцінив його як найбільше вкладення в робочі місця з часів Другої світової війни, пише The Associated Press.

«Цей план – не спроба пройтися по верхах. Це інвестиції такого масштабу, які бувають раз в покоління. Такого  не було з того часу, коли ми брали участь в космічній гонці. Ми повинні діяти зараз. Переконаний, якщо ми зробимо задумане, то через 50 років люди зможуть озирнутися й мовити: це був день, коли Америка виграла собі майбутнє», – наголосив Байден.

За задумом Байдена, ці інвестиції дозволять США стати лідером в найбільш перспективних галузях, пов’язаних з біотехнологіями й екологічно чистими джерелами енергії. В кінцевому підсумку, вважає він, все це допоможе США виграти глобальну конкуренцію з Китаєм.

Всі витрати в плані Байдена, який оцінюється у два трильйони доларів, розділені на чотири великих категорії – поліпшення транспортної інфраструктури, підвищення якості життя, підвищення продуктивності бізнесу і соціальну програму підтримки хворих і літніх людей.

Передбачається, що всі ці кошти сукупно будуть витрачені протягом наступних восьми років – першого терміну Байдена і другого, в разі, якщо він буде  переобраний на другий термін (раніше президент підтвердив, що планує висування на другий термін).

План підвищення податків. Проти виступили республіканці

За задумом Байдена, для реалізації плану США не вдаватимуться до значних зовнішніх запозичень й збільшувати свій держборг.

Витрати розраховують покривати коштом від податкових надходжень – передусім, підвищеного податку на прибуток корпорацій. У 2017 році Трамп знизив цей податок з 35% до 21%. Байден планує знову підвищити його до рівня 28%. Президент США закликав корпорації «не скаржитися з цього приводу», оскільки податок все одно буде нижчим, ніж був у попередні кілька десятиліть.

Крім цього, адміністрація президента пропонує збільшити податок на прибутки зарубіжних корпорацій. Анонсуючи план, Байден наголосив, що крім збільшення податків доб’ється того, щоб в законодавстві були відсутні лазівки, за допомогою яких великі корпорації їх уникають.

При цьому найближчим часом в план можуть бути внесені значні зміни. У поточній версії його підтримують навіть далеко не всі члени Демократичної партії в конгресі – деякі з них, зокрема, вважають, що дії, які передбачаються для відходу від шкідливих виробництв, недостатні на тлі загроз глобальної зміни клімату. Інші хотіли б внести в план більше змін в податковому законодавстві, а деякі переконані, що план в цілому недостатньо глобальний й витрати потрібно збільшити.

Однак для того, щоб план був ухвалений конгресом й отримав статус закону, Байдену знадобляться голоси практично всіх демократів, у яких наразі незначна більшість в обох палатах. Як зазначає The Washington Post, шансів на те, що хтось із республіканців підтримає план президента щодо підвищення податків, майже немає.

Так, лідер республіканської меншості в Сенаті Мітч Макконнел назвав план Байдена «троянським конем», метою якого є підвищення податків, а сенатор від Вайомінгу Джон Барассі охарактеризував його як «безконтрольну соціалістичну витрату коштів».

Своєю чергою, попередній президент Дональд Трамп охарактеризував пропозицію свого наступника як «одну з найбільших економічних ран в історії, яку будь-хто здатен був завдати собі сам».

Сам Байден пообіцяв, що адміністрація буде вести «чесні переговори» з республіканцями, щоб переконати їх підтримати законопроєкт, але дав зрозуміти, що план в будь-якому разі повинен бути ухвалений – і що у демократів для цього вистачатиме голосів.

 

 

Джерело

Натисніть щоб коментувати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Головні новини тижня