Зв'язок з нами

ГРОШІ

МВФ про нові зобов’язання: шляхи справедливого розподілу вакцин та припинення пандемії

МВФ про нові зобов'язання: шляхи справедливого розподілу вакцин та припинення пандемії

МВФ про нові зобов’язання: шляхи справедливого розподілу вакцин та припинення пандемії

У травні 2021 року світова економіка стабільно відновлювалася завдяки прогресу вакцинації, попри поширення нових штамів вірусу в окремих країнах Азії, зокрема Індії. Покращення ситуації з пандемією і як наслідок послаблення карантинних обмежень та зростання ділової активності в травні 2021 року дають підстави очікувати подальше економічне відновлення.

Утім, поступ вакцинації не є рівномірним, про що свідчить, зокрема, глобальний індекс зайнятості PMI, який досяг найвищого рівня за 14 років, оскільки компанії розширяють кількість робочих місць на тлі зростаючого попиту та оптимізму щодо поточного та майбутнього року. Про це повідомляє IHS Markit. Приріст робочих місць, особливо помітний в розвинених країнах світу, особливо США та Великобританії.

Схожі тенденції спостерігаються й на тлі зростання розривів між заможними та країнами, що розвиваються.

В МВФ зазначають, що поступальне та всеосяжне економічне відновлення можливе лише за умов зупинки пандемії  в усіх країнах, а відтак першочерговим завданням є повна вакцинація.

Ми вирішили висвітлити ініціативи МВФ, які розглядаються в контексті нових зобов’язань щодо забезпечення справедливого розподілу вакцин та припинення пандемії, про що нижче в наших матеріалах.

 Способи та проблеми подолання кризи

Способи припинення пандемії COVID-19 та забезпечення глобального відновлення – центральна тема підготовки до зустрічі глав держав G7, яка повинна відбутися наступного тижня в Сполученому Королівстві. Адже проблема, яка постала  людством, вимагають термінового розв’язання, зазначають в МВФ.

Вже не доводиться сумніватися в тому, що повсюдне відновлення буде неможливим без подолання кризи в галузі охорони здоров’я. Доступність вакцинації є умовою і того, і іншого. Варто зазначити, сьогодні такі підходи розглядаються як основа формування економічної політики в посткризового відновлення.

В галузі вакцинації досягнутий вражаючий поступ, зазначають в МВФ. Вчені в рекордні терміни розробили низку вакцин. На пошук, розробку та масове виробництво вакцин виділяється безпрецедентна державне та приватне фінансування. При цьому, однак, зберігається небезпечний розрив між багатшими й біднішими країнами.

Дійсно, якщо деякі заможні країни вже обговорюють можливість забезпечення свого населення бустерними дозами вакцин від COVID-19, то переважна більшість мешканців країн, що розвиваються  – навіть контактують з інфекцією медичних працівників – наразі не отримали й першого щеплення. У найгіршому становищі опинилися країни з низьким рівнем доходу, на частку яких наразі припадає менш як 1% витраченого обсягу вакцин.

Два вектори пандемії

Дедалі виразнішими стають два вектори пандемії: доступність засобів боротьби в багатших країнах і відставання бідніших країн.

Несправедливий дисбаланс при виробництві та розподілі вакцин не тільки призводить до збереження вразливості до вірусу багатомільйонного контингенту людей. Він створює передумови для появи та хвилеподібного просування світом його нових мутацій. Безперервне поширення варіантів вірусу змушує навіть країни з передовими програмами вакцинації заново посилювати заходи щодо захисту здоров’я населення, а в деяких випадках – запроваджувати обмеження на пасажирське сполучення. Затягування пандемії, своєю чергою, ще більше збільшує розрив в економічному добробуті, породжуючи негативні наслідки для всіх.

Це не обов’язково має бути так. Тому сьогодні МВФ звертається до міжнародної спільноти із закликом продемонструвати принципово новий рівень підтримки – і здійснення – більш рішучої, скоординованої та забезпеченої новим фінансуванням стратегії вакцинації населення світу.

План МВФ

Нещодавно фахівці МВФ запропонували план, який передбачає чіткі цільові показники та практично орієнтовані й прийнятні за витратами заходи. Він розвиває і підкріплює собою поточні зусилля ВООЗ, її партнерів в рамках Ініціативи щодо прискорення доступу до засобів для боротьби з COVID-19 (ACT), включаючи глобальну програму по забезпеченню доступності вакцин COVAX, роботу Світової організації торгівлі та багатьох інших.

При розрахункових витратах на рівні 50 млрд дол. план дозволить пришвидшити подолання пандемії в країнах, що розвиваються, скоротити захворюваність і смертність, прискорити економічне відновлення і до 2025 року наростити обсяг світового виробництва додатково на 9 трлн дол. Це вигідно всім країнам  – якщо близько 60 % позитивної динаміки припаде на країни з ринком, що формується і країни, що розвиваються, то решта 40% – на розвинений світ, зазначають в МВФ. При цьому навіть не враховуються не піддаються оцінці переваги для здоров’я та життя людей.

Що для цього потрібно

Передусім, зазначають в МВФ, необхідно більш широко переосмислити завдання і збільшити темпи та масштаби вакцинації людей: ВООЗ і її партнери по COVAX поставили перед собою мету до закінчення 2021 року вакцинувати не менше 30% населення всіх країн. Завдяки іншим угодам і різкого збільшення капіталовкладень цей показник може вирости до 40% і до 60% до кінця першої половини 2022 року.

Для цього необхідно виділити додаткове фінансування на потреби країн з низьким і середнім рівнем доходу, значною мірою коштом грантів та пільгового фінансування. Для якнайшвидшого збільшення чисельності щепленого населення країни, що розвиваються повинні отримувати дози синхронно зі здійсненням національних планів вакцинації, в тому числі по лінії COVAX. При цьому також необхідно взаємодіяти у сфері торгівлі для забезпечення безперешкодного транскордонного пересування і розширення поставок сировини та готових вакцин.

Важливим є також страхування від ризиків можливого погіршення ситуації, зокрема від появи нових варіантів, які можуть зажадати введення бустерних доз. Для цього необхідні капіталовкладення в створення додаткових потужностей з випуску вакцин на рівні як мінімум 1 мільярда доз, диверсифікація виробництва шляхом регіонального фінансування, які відчувають дефіцит наявних потужностей, передача технологій і ноу-хау, масове впровадження геномного нагляду та нагляду за системами постачання при наявності планів на випадок непередбачених обставин, що дозволяють протидіяти можливим мутацій або перебоїв поставок.

Необхідно усунути всі вузькі місця, що перешкоджають розширенню поставок, у зв’язку з чим МВФ закликає членів СОТ прискорити переговорний процес для вироблення прагматичного рішення щодо питань інтелектуальної власності. Нині низка країн з низьким і середнім рівнем доходу також починають інвестувати у власні виробничі потужності на місцях, і це має вирішальне значення не тільки для припинення нинішньої, але й для підготовки до майбутньої пандемії.

І наостанок, необхідно негайно активізувати тестування населення та відстеження контактів, поставки кисню, медичні та громадські заходи охорони здоров’я при прискоренні процесу впровадження вакцин і темпів Ініціативи ACT, ВООЗ, ЮНІСЕФ, Світового банку і GAVI провели експертизу готовності до вакцинації понад 140 розвиваючих країн і надають їм практичну та фінансову підтримку на місцях з метою підготовки до розподілу вакцин.

Ціна питання

Є вагомі підстави припускати, що не менше 35 млрд з 50 млрд дол. повинні надійти у вигляді грантів. Позитивний сигнал отриманий від урядів країн Групи 20, які визнали важливість надання Ініціативи ACT додаткового фінансування на суму близько 22 млрд дол.

Для активізації поставок вакцин протягом 2022 року і подальшого розширення тестування, лікування та епіднагляду потрібне додаткове фінансування на рівні 13 млрд дол. Залишок коштів в рамках загального плану фінансування – близько 15 млрд дол. – може надійти від національних урядів за підтримки багатосторонніх банків розвитку, включаючи виділений Світовим банком пакет засобів для вакцинації в розмірі 12 млрд дол.

Щоб план спрацював, повинні бути дотримані дві додаткові умови – швидкість та узгодженість. Він передбачає авансове виділення фінансування, авансове безоплатне надання вакцин і авансові страхові капіталовкладення й завчасне планування, а не прийняття зобов’язань, виконання яких може затягнутися. Вкрай важливо, щоб всі ці ресурси виявилися в наявності якомога швидше.

План вимагає також скоординованих дій світового співтовариства за умови повної транспарентності процесу закупівлі та поставки продукції. Успіх стратегії залежить від злагодженості дій всіх сторін – державних органів, приватних структур, міжнародних фінансових інститутів і фондів.

Виділення 50 млрд дол. на припинення пандемії може стати найкращим вкладенням державних коштів в історії нашого покоління. Це може принести гігантські дивіденди в плані розвитку і дати поштовх зростанню та збільшенню добробуту в усьому світі. Однак вікно можливостей швидко закривається: чим довше ми чекаємо, тим дорожче нам це обійдеться з точки зору людських страждань та економічних втрат, зазначають в МВФ.

Сьогодні від імені чотирьох організацій МВФ проголошує нове зобов’язання: працювати разом для нарощування достатнього фінансування, розширення виробництва та забезпечення безперешкодного переміщення вакцин і сировини через державні кордони, керуючись метою різкого підвищення доступності вакцин в інтересах захисту здоров’я населення та економічного відновлення, а також появи необхідних надії на повне відновлення.

Зусилля, щоб надія стала реальністю

МВФ готується до безпрецедентного розподілу спеціальних прав запозичення (СПЗ) для збільшення резервів і ліквідності своїх членів. ВООЗ веде пошук джерел фінансування, що дозволяють виконати нагальні завдання в рамках її Стратегічного плану готовності і реагування та партнерства Ініціативи ACT, і створює стимули для передачі ноу-хау і технологій за допомогою Пула доступних технологій для боротьби з COVID-19 (C-TAP).

В підсумку варто зазначити, до середини року як мінімум в 50 країнах намічено повністю ввести в дію проекти Світового банку по вакцинам, а Міжнародна фінансова корпорація мобілізує зусилля приватного сектора по розширенню поставок вакцин в країни, що розвиваються. СОТ, в свою чергу, вживає заходів для забезпечення безперешкодної роботи систем постачання, що дозволяють успішно виконати план, зазначають в МВФ.

 

Джерело

Натисніть щоб коментувати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Головні новини тижня