Зв'язок з нами

Міжнародні резерви України: стан та чинники зростання

Міжнародні резерви України: стан та чинники зростання

Міжнародні резерви України: стан та чинники зростання

Співпраця з Міжнародним валютним фондом обумовлюватиме продовження залучень від ЄС та Світового банку, а також нових розміщень ОЗДП. Про це повідомляв Нацбанк у квітневих прогнозах. Завдяки співпраці з МВФ міжнародні резерви України у 2021‒2023 роках перебуватимуть на достатньо високому рівні – 29-30 млрд. дол. США. На кінець поточного року рівень адекватності резервів за метрикою МВФ становитиме 90%.

Як стало відомо з повідомлення пресслужби НБУ, станом на 1 травня 2021 року міжнародні резерви України зросли на 3,6% й становили 28 000,1 млн дол. США (в еквіваленті).

Ми вирішили висвітлити стан міжнародних резервів та фактори їх зростання.

Стан міжнародних резервів станом на 1 травня 2021 року

Станом на 1 травня 2021 року міжнародні резерви України за попередніми даними становили 28,1 млрд дол. США (в еквіваленті), йдеться у повідомленні Нацбанку. У березні міжнародні резерви суттєво зменшились й за попередніми даними станом на 1 квітня становили 27 035 млн дол. США (в еквіваленті).

Міжнародні резерви України: стан та чинники зростання

Рисунок 1 – Динаміка міжнародних резервів

Джерело: НБУ.

Отже, як можемо бачити з даних діаграми (рис. 1) низка чинників, зокрема валютні надходження на користь уряду та переоцінка фінансових інструментів протягом квітня, обумовили зростання резервів на 3,6%.

Структура авуарів та валюти міжнародних резервів

Структуру міжнародних резервів станом на 1 травня 2021 року формують цінні папери, монетарне золото та готівка, коррахунки й депозити (рис. 2).

Міжнародні резерви України: стан та чинники зростання

Рисунок 2 – Структура міжнародних резервів у розрізі інструментів

Джерело: НБУ.

У розрізі інструментів цінні папери становлять левову частину міжнародних резервів – $22,52818 млрд., або 80,5%. Цінні папери в структурі міжнародних резервів – це високорейтингові активи, зокрема розміщення в цінні папери з рейтингом ААА – $15,251 млрд (67,7%), з рейтингом АА – $2,06256 млрд (9,2%), цінні папери з рейтингом А – $5,21462 млрд (22,2%).

Готівка, кореспондентські рахунки та депозити станом на 1 травня 2021 року становить – $3,970 млрд., або 14,2%, монетарне золото – $1,502 млрд., або 5,4%.

Міжнародні резерви України: стан та чинники зростання

Рисунок 3 – Структура міжнародних резервів у розрізі валют

Джерело: НБУ.

Згідно з даними діаграми (рис. 3) структура міжнародних резервів у розрізі валют здебільшого сформована в  доларах США – 81%, або 22,550 млрд дол. США.

Нагадаємо, оприлюднені МВФ дані щодо структури офіційних валютних резервів засвідчили, що  за четвертий квартал минулого року частка доларових резервів в авуари центробанків світу скоротилася до 59%. Такий показник виявився найнижчим рівнем за останні 25 років.

Фактори, що визначали динаміку міжнародних резервів

Загалом динаміку резервів упродовж квітня визначали три ключових чинники, зокрема,  операції з управління державним боргом, які обумовлювали найбільш істотний вплив, а також переоцінка фінансових інструментів та операції Нацбанку на міжбанківському валютному ринку.

Надходження в іноземній валюті на користь уряду становили 1 371,4 млн дол. США, зокрема 1 250,0 млн дол. США – від розміщення єврооблігацій (ОЗДП) та 121,4 млн дол. США – від продажу внутрішніх державних облігацій (ОВДП), зазначають в НБУ.

Водночас загальний обсяг платежів уряду з обслуговування та погашення держборгу в іноземній валюті становив 556,1 млн дол. США (в еквіваленті). З цієї суми були спрямовані на обслуговування та погашення ОВДП – 391,5 млн дол. США, на обслуговування ОЗДП – 78,0 млн дол. США, а решта – на виконання інших зобов’язань держави в іноземній валюті.

Унаслідок зміни ринкової вартості та курсів валют у квітні 2021 року Нацбанк здійснив переоцінку фінансових інструментів.  Відтак у минулому місяці їх вартість набула зростання на 200,0 млн дол. США (в еквіваленті).

Протягом квітня 2021 року міжбанківський валютний ринок здебільшого перебував у збалансованому стані. Водночас на початку квітня попит на валютному ринку дещо перевищував пропозицію. З метою згладжування надмірних девальваційних коливань Національний банк провів інтервенцію з продажу валюти на суму 50,0 млн дол. США (рис. 4).

Міжнародні резерви України: стан та чинники зростання

Рисунок 4 – Валютні інтервенції НБУ

Джерело: НБУ.

В підсумку варто зазначити, поточний обсяг міжнародних резервів покриває 4,3 місяця майбутнього імпорту, що є достатнім для виконання зобов’язань України та поточних операцій уряду й Національного банку.

 

Джерело

Натисніть щоб коментувати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Головні новини тижня