Зв'язок з нами

ГРОШІ

Міжнародні резерви продовжили падіння: фактори березневих обсягів

Міжнародні резерви продовжили падіння: фактори березневих обсягів

Міжнародні резерви продовжили падіння: фактори березневих обсягів

Міжнародні резерви України подовжили падіння суттєво зменшившись у березні. Станом на 1 квітня 2021 року міжнародні резерви України за попередніми даними становили 27 035 млн дол. США (в еквіваленті). Про це повідомляє пресслужба Національного банку України.

У березні міжнародні резерви зменшилися істотно – на 5% з огляду на значні обсяги погашення зовнішніх і внутрішніх зобов’язань держави, що частково були компенсовані валютними надходженнями на користь уряду.

Варто зазначити, у лютому рівень міжнародних резервів також зазнав падіння (на 1%), що було спричинено погашенням зовнішніх та внутрішніх зобов’язань держави, які також частково компенсувалися коштом надходжень на користь уряду та інтервенцій НБУ на валютному ринку.

Ми вирішили висвітлити стан міжнародних резервів станом на 1 квітня, а також фактори звуження їх обсягу у березні.

Стан міжнародних резервів

Згідно з повідомленням Національного банку, станом на 1 квітня 2021 року міжнародні резерви України за попередніми даними становили $27,04 млрд. (в еквіваленті).

Міжнародні резерви продовжили падіння: фактори березневих обсягів

Рисунок 1 – Динаміка міжнародних резервів, млрд. дол в еквіваленті

Джерело: НБУ.

Як свідчать дані рисунку (рис. 1) у березні обсяг міжнародних резервів зменшився майже на 1,508 млрд. дол США (в еквіваленті), або  5%. Причиною істотного звуження обсягів резервів є строки виконання зобов’язань щодо погашення зовнішніх та внутрішніх боргів держави. Також погашення здійснювалися частково коштом валютного виторгу, який надходив на користь уряду, нових залучень, а також операцій НБУ на валютному ринку.

Міжнародні резерви продовжили падіння: фактори березневих обсягів

Рисунок 2 – Структура  міжнародних резервів станом на 1 квітня, млрд. дол в еквіваленті

Джерело: НБУ.

Структура міжнародних резервів станом на 1 квітня 2021 року залишається сталою (рис. 2). У розрізі інструментів цінні папери становлять левову частину міжнародних резервів – $23,02995 млрд., або 85,2%. Варто зазначити, йдеться про високорейтингові активи, зокрема розміщення в цінні папери з рейтингом ААА – $15,780 млрд (68,5%), з рейтингом АА – $2,135 млрд (9,3%), цінні папери з рейтингом А – $5,114 млрд (22,2%).

Готівка, кореспондентські рахунки та депозити станом на 1 квітня становить – $2,57812 млрд., або 9,5%, монетарне золото – $1,427 млрд., або 5,3%.

Міжнародні резерви продовжили падіння: фактори березневих обсягів

Рисунок 3 – Структура міжнародних резервів у розрізі валют станом на 1 квітня, млрд. дол в еквіваленті

Джерело: НБУ.

Структура міжнародних резервів у розрізі валют здебільшого (80%) сформовані в  доларах США (рис. 3).

Чинники, які визначали динаміку резервів

Загалом динаміку резервів упродовж березня 2021 року визначали три основних фактори. Як було вище зазначено,  операції з управління державним боргом обумовлювали найбільш істотний вплив. Вплив мали також переоцінка фінансових інструментів та операції Національного банку на міжбанківському валютному ринку.

Загальний обсяг платежів уряду з обслуговування та погашення держборгу в іноземній валюті становив майже 1,3 млрд дол. США (в еквіваленті), йдеться в повідомленні Нацбанку.

Зокрема 570,5 млн дол. США були спрямовані на обслуговування єврооблігацій – облігацій зовнішньої державної позики (ОЗДП). На обслуговування та погашення облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП) було спрямовано – 325,2 млн дол. США, а решта – на виконання інших зобов’язань держави в іноземній валюті.

Водночас валютні надходження від розміщення внутрішніх державних облігацій (ОВДП) в підсумку місяця становили 473,7 млн дол. США.

Крім того, в березні було проведено розрахунки  на користь Міжнародного валютного фонду у розмірі – 508,2 млн дол. США (в  еквіваленті).

Унаслідок зміни ринкової вартості та курсів валют відбулася переоцінка фінансових інструментів. Відтак в підсумку місяця вартість інструментів зменшилася на 250,3 млн дол. США (в еквіваленті).

І третій фактор, це  операції Національного банку на міжбанківському валютному ринку (рис. 4).

Міжнародні резерви продовжили падіння: фактори березневих обсягів

Рисунок 4 – Валютні інтервенції НБУ, млрд. дол в еквіваленті

Джерело: НБУ.

Більшу частину місяця валютний ринок був практично збалансованим, зазначають в НБУ.  Водночас в окремі дні на ринку спостерігалася надлишкова пропозиція валюти, що дозволило Нацбанку поповнити резерви на 50,5 млн дол. США.

В підсумку варто зазначити, поточний обсяг міжнародних резервів покриває 4,3 місяця майбутнього імпорту, що є достатнім для виконання зобов’язань України та поточних операцій уряду й Національного банку.

 

Джерело

Натисніть щоб коментувати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Головні новини тижня