Зв'язок з нами

ГРОШІ

Кредитування малого бізнесу: рушії позитивного тренду

Кредитування малого бізнесу: рушії позитивного тренду

Кредитування малого бізнесу: рушії позитивного тренду

Малий бізнес історично мав гірший доступ до кредитів у банках. Проте зараз обсяг кредитування цього сегмента зростає навіть в умовах коронакризи, повідомляють в НБУ.

Зниження вартості запозичень та державна програма компенсації відсоткових ставок створили умови для зростання кредитування малих підприємств.

Ми вирішили висвітлити перспективи розвитку кредитування підприємств мікро- малого та середнього бізнесу (ММСП), а також ключові рушії підтримки позитивного тренду забезпечення їх фінансовими ресурсами.

Тенденції кредитування ММП

Для аналізу тенденцій кредитування малого бізнесу сформовано кластер на основі позичальників, що відповідають критеріям ММП. До такого кластера потрапляють підприємства, які не входять до складу великих бізнес-груп, та мають сукупну заборгованість перед банками менш як 100 млн грн.

Дані НБУ свідчать, що банки активізували кредитування малого бізнесу у 2020 році попри те, що той зазнав більших втрат від карантинних заходів, ніж середній та великий. З початку 2020 року кредити кластера зросли на 17% до 76.6 млрд грн без урахування впливу обмінного курсу.

Зниження відсоткових ставок малому бізнесу, які традиційно вищі, ніж для середнього та великого, разом з державними програмами підтримки кредитування дещо розширили перелік потенційних позичальників.

Кредитування малого бізнесу: рушії позитивного тренду

Рисунок 1 – Кредити ММП у розрізі секторів економіки та ставки за новими кредитами, млрд грн

Джерело: НБУ.

Майже всі кредити цьому кластеру є працюючими, позичальники переважно якісні, а рівень забезпечення заставою високий.

Якість кредитів малим підприємствам, що входять до складу великих бізнес-груп, є помітно гіршою, а рівень забезпечення заставою – нижчим. Значною мірою це результат того, що до категорії малих часто переходять великі та середні підприємства, що зазнали фінансових труднощів та втратили дохід.

Фактори приросту фінансування ММП

На приріст кредитів кластера позитивно вплинула програма «Доступні кредити 5-7-9%», яка передбачає компенсацію частини процентних витрат.

Уповноважені банки вже видали 6.3 тис. кредитів на 14.7 млрд грн, з яких: для рефінансування попередньо отриманих кредитів – 68%, для розвитку бізнесу − 19%, для впровадження антикризових заходів − 13%. Найактивнішу участь у програмах компенсації витрат беруть сільськогосподарські підприємства, для яких додатково діє окрема програма «Фінансова підтримка сільгоспвиробників», якою скористалися 3.6 тис. компаній.

Кредитування малого бізнесу: рушії позитивного тренду

Рисунок 2 – Профілі боржників ММП у розрізі рівня доходів, млн грн

Джерело: НБУ.

Програма «Доступні кредити 5-7-9%» доступна тільки якісним боржникам, яких банки готові кредитувати за ставкою не вище 13% (поточне значення максимальної плаваючої ставки), яка потім частково або ж повністю компенсується урядом. Це значення є нижчим за стандартні ставки за кредитами малому бізнесу на ринку, лише близько 40% від загального обсягу кредитів нині мають ставку до 13%.

Кредитування малого бізнесу: рушії позитивного тренду

Рисунок 3 – Нові кредити ММП, у тому числі кредити за програмою «Доступні кредити 5-7-9%», млрд грн

Джерело: НБУ, Мінфін.

Додатковим стимулом кредитування малого бізнесу стане затверджений урядом механізм кредитних гарантій на портфельній основі (до 70% боргу за кожним окремим кредитом та 50% за портфелем), зазначають в НБУ.

Банки-кредитори зможуть перекласти частину кредитного ризику позичальника на державу. Це має усунути основну перепону для кредитування платоспроможного малого бізнесу, якою є брак достатнього забезпечення.

Нагадаємо, нещодавно Уряд змінив умови державної програми «Доступні кредити 5-7-9», дозволивши отримати позику підприємствам з річним доходом до 20 млн євро та спростивши умови кредитування.

Згідно з постановою, строки кредитування на фінансування оборотного капіталу збільшили до 3 років. Відстрочку платежу по поверненню кредиту продовжили до 12 місяців, перший внесок в реалізації інвестиційного проєкту зменшили до 10% від суми кредиту для бізнесу, що діє і до 15% для стартапів.

Джерело

Натисніть щоб коментувати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Головні новини тижня