Зв'язок з нами

ГРОШІ

Кон’юнктурний фактор ринку нафти: перспективи скасування санкцій щодо Ірану

Кон’юнктурний фактор ринку нафти: перспективи скасування санкцій щодо Ірану

Кон’юнктурний фактор ринку нафти: перспективи скасування санкцій щодо Ірану

Зростання інфляції як у світі, так і в Україні обумовлено висхідною динамікою попиту на тлі економічного відновлення. Пік інфляційного сплеску очікувано припаде на третій квартал 2021 року, що зумовлено низькою базою порівняння минулого року. З боку пропозиції зростання інфляційного тиску у 2021 році буде визначатися подорожчанням енергоносіїв, прискоренням світової інфляції, збільшенням виробничих витрат бізнесу, зокрема на оплату праці. Подорожчання палива, крім безпосереднього впливу на інфляцію, також збільшуватиме собівартість багатьох товарів.

Утім, ситуація на ринку нафти може змінити поява нового потужного гравця. Як стало відомо, Захід погодився зняти санкції з Ірану, й ціна нафта пробила «дно» після заяви президента Хассана Рухані.

Ми вирішили висвітлити тенденції на ринку нафти, які визначає поява Ірану на світовому ринку нафти.

Зняття санкцій з Ірану

Ринок нафти продовжує ціновий рух донизу, в очікуванні повернення сотень тисяч барелів з Ірану. Варто зазначити, Іран посідав четверте місце з-поміж найбільших постачальників ОПЕК. На його частку видобутку припадає близько 12% світових запасів «чорного золота».

У четвер, власне, як три попередні дні поспіль, зафіксовано падіння котирувань на торгах сорту Brent.  Ринок повертається до березневих мінімумів на тлі заяв президента Ірану Хасана Роухані, який оголосив про прорив на переговорах щодо скасування санкцій.

«Домовленостей досягнуто за основними пунктами угоди», – зазначив Роухані. – Відтак Тегеран повертається в угоду щодо ядерної програми. «Представники Заходу дали згоду на скасування ключових санкційних позиціях – по нафті, продукції нафтохімії, перевезень та страхування, а також по Центральному банку Ірану. Наразі дискусії ведуться лише по деяких неістотних моментах», – пише Fars.

Вплив зняття санкцій на кон’юнктуру ринку

На новину ринок відреагував падінням цін – липневі ф’ючерси на Brent дешевшають на 2,1%, до 65,27 долара за барель, хоча ще вранці котирування трималося понад 67 доларів, а у вівторок котирування сягали позначки 70 доларів за барель.

Контракти на WTI в Нью-Йорку укладають по 62,2 долара за барель, втрачаючи в ціні 1,8%.

Відтак в підсумку торгів протягом трьох днів два ключових еталонних сорти подешевшали на 4-5 доларів, або більш ніж на 7%.

Експерти зазначають, повне скасування санкцій з Ірану поверне на ринок близько 2 млн барелів нафти. Повернення перської нафти на ринок може відбутися протягом 3-6 місяців, зазначає керуючий директор консалтингової компанії FGE Іман Нассері.  Проте Аналітик Fitch оцінює приплив нафти більш скромних обсягів: іранський експорт може збільшитися на 1-1,5 млн барелів на день.

Менше з тим, це «досить відчутний обсяг», який країнам ОПЕК+ доведеться врахувати при визначенні рівнів видобутку в другому півріччі, зазначають у Fitch: «Фактор Ірану може ускладнити завдання балансування ринку, але ОПЕК+ в будь-якому випадку спробує уникнути сильного профіциту на ринку, й запобіжить падінню цін».

Ще одним стримуючим фактором для котирувань нафти стало подальше зниження індексу S&P 500 після публікації протоколу квітневого засідання ФРС США, – коментують експерти.

Реліз рішення показав, що низка голосуючих членів Комітету з відкритих ринків Федрезерва виступають за поступове згортання програми викупу активів, в рамках якої американський центробанк щомісяця заливає на ринки 120 млрд доларів ліквідності.

Ту ж позицію в середу підтвердив глава Федерального резервного банку Сент-Луїса Джеймс Буллард.

«Якщо ми дійдемо до комфортного рівня з точки зору суспільного здоров’я, коли пандемію буде подолано, я думаю, ми почнемо говорити про коригування монетарної політики, – зазначив Джеймс Буллард. – Не думаю, що ми вже досягли цієї дочки, щоправда, що ми наближаємося до неї».

Оцінка потенціалу Ірану на ринку нафти  

Наразі Іран починає підготовку до відновлення видобутку нафти на тлі переговорів з США у Відні, де обговорюється повернення Тегерана до угоди щодо ядерної програми та скасування санкцій.

Згідно з повідомленням Bloomberg, який посилається на іранських чиновників, державна видобувна компанія National Iranian Oil Co. (NIOC) почала технічну підготовку родовищ, які були вимушено зупинені два роки тому, як адміністрація Дональда Трампа запровадила нафтове ембарго проти колись третього найбільшого добувача нафти в ОПЕК.

Американські санкції обвалили виробництво нафти в Ірані вдвічі – з 3,9 до 1,9 млн барелів на добу, а експорт – звели практично нанівець. Торік влітку експорт падав до незначних 100 тисяч барелів на добу, проте знову почав зростати й досяг 500 тисяч барелів щодня після приходу до влади в Білому домі демократів на чолі з Джо Байденом.

З огляду на можливий оптимістичний сценарій, після зняття санкцій Іран зможе практично подвоїти видобуток й повернути її на досанкційний рівень буквально за три місяці, зазначають джерела Bloomberg.

Утім, з експортом все буде складніше, визнає колишній чиновник NIOC Мохаммед Алі Хатібі: ринкові ніші втрачені, і не факт, що колишні клієнти повернуться.

Розуміючи це, NIOC заздалегідь почала попередні консультації зі колишніми покупцями, не чекаючи підсумків віденських переговорів, які обіцяють Ірану не лише повернення на світовий нафтовий ринок, але розмороження міжнародних резервів і поновлення я в системі міжнародних переказів SWIFT.

За даними Associated Press, американські дипломати запропонували Тегерану широку угоду, в рамках якої будуть повністю скасовані деякі з найбільш жорстких санкцій, запроваджених адміністрацією Трампа.

Ірану напевно повернуть доступ до світової фінансової системи та можливість проводити доларові транзакції, а крім того, розглядається скасування санкцій проти нафтового сектора, банків, ЦБ, промислових і будівельних компаній.

Нагадаємо, 7 травня 2021 року Джо Байден повідомив, що Іран демонструє «серйозний настрій», попри те, що результати переговорів не оголошувалися. Тоді ж стало відомо, що іранські дипломати відновили діалог з Саудівською Аравією – вперше після розриву дипломатичних відносин, які тривали п’ять років.

Джерела Middle East Eye повідомляли, що Тегеран попросив у саудитів сприяння відновленню експорту нафти на світові ринку в обмін на припинення конфлікту в Ємені, з території якого Саудівську Аравію дронами та ракетами періодично атакують повстанці-хусити.

Ситуація на віденських переговорах тим часом ускладнилася після спалахнула конфлікту Ізраїлю з Палестиною, в якому Іран відкрито підтримав рух. Глава іранського МЗС Джавадд Заріф відмовився їхати до Відня на черговий раунд переговорів в знак протесту проти того, що на будівлі австрійського уряду було майорів піднятий ізраїльський прапор.

Отже, якщо Ірану вдасться досягти угоди, то через 3-6 місяців він зможе качати майже 4 млн барелів на день, прогнозує керуючий директор консалтингової компанії FGE Іман Нассері.

Утім, експорт Іран здатний збільшити майже негайно, вважає Іман Нассері: в наземних сховищах і дрейфуючих біля узбережжя танкерів накопичено понад 60 млн барелів сирої нафти.

З цього обсягу близько 10 млн зберігається в Китаї, які можуть досить швидко реалізуватися місцевим НПЗ.

Ситуація навколо іранської нафти – це найважливіший фактор, який буде рухати котирування в найближчі тижні, коментують стратеги з сировинних ринків. Іранські постачання нафти здатні загальмувати ралі, які різко підняли ціну Brent – вдвічі за пів року. Проте відстрочка з поверненням іранської нафти на ринок, навпаки, може спровокувати панічну хвилю купівлі з боку азіатських (передусім китайських) НПЗ, які наразі вичікують, як буде розвиватися ситуація.

Нагадаємо, починаючи з 17 травня карантинні обмеження почала скасовувати Великобританія, де відкрилися паби, бари й кафе, яким раніше можна було обслуговувати клієнтів тільки на відкритих терасах. Також відновили роботу великі музеї, галереї, театри та стадіони, готелі та хостели.

У південних європейських країнах знову відкриваються пляжі, у той час, як час влада Нью-Йорку скасувала масковий режим, а пасажиропотік в американських аеропортах збільшився до максимального рівня з початку пандемії.

«Ейфорія на ринку відображає загальну впевненість, що відновлення економіки буде супроводжуватися зростанням попиту на нафту», – констатує аналітик PVM Тамас Варга, пише Reuters.

 

Джерело

Натисніть щоб коментувати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Головні новини тижня