Зв'язок з нами

Ключові фактори економічних змін: ознаки відновлення та прогноз

Ключові фактори економічних змін: ознаки відновлення та прогноз

Ключові фактори економічних змін: ознаки відновлення та прогноз

Український бізнес у травні поліпшив оцінки економічного стану своїх підприємств та перспектив діяльності. Про це свідчить індекс очікувань ділової активності, розрахований Нацбанком.  Відтак  за травень 2021 року індекс очікувань ділової активності збільшився до 50.5 у порівнянні з 46.9 у квітні й вже вдруге з початку 2021 року перевищив рівноважне значення (50 п.).

Оптимістичні настрої бізнесу свідчать про поступове економічне відновлення. Ми вирішили висвітлити зовнішні та внутрішні чинники, які комплексно позначаються на економічному відновленні, а також прогноз динаміки та характеру економічних змін.

Зовнішнє середовище

У травні 2021 року глобальна економіка стабільно відновлювалася завдяки поступу вакцинації, попри нові штами вірусу в окремих країнах Азії, зокрема Індії.

На тлі стрімкого зростання цін на вуглець через посилення регулювання його викидів у ЄС та скорочення запасів призвело до зростання цін на природний газ. Натомість ціни на нафту стабілізувалися близько 68 дол./бар. – нарощування виробництва США та РФ компенсувало менші обсяги видобутку країнами ОПЕК та повністю задовольнило поволі зростаючий попит.

Подорожчання сталі та залізної руди пришвидшилося в умовах суттєвого їх дефіциту на ринку, попри збільшення виробництва. Однак наприкінці місяця ціни на ці товари дещо скоригувалися через посилення контролю за їх формуванням у Китаї.

Ключові фактори економічних змін: ознаки відновлення та прогноз

Рисунок 1 – РМІ обробної промисловості окремих країн

Джерело: НБУ.

Поліпшення погодних умов у Північній Америці, Європі та Чорноморському регіоні, а також очікувані рекордні врожаї наступного маркетингового року призвели до зниження цін на зернові. Водночас погіршення другого врожаю у Бразилії внаслідок посухи та стійкий попит, насамперед з боку виробників продукції тваринництва та біоетанолу, підтримали ціни на кукурудзу.

Ключові фактори економічних змін: ознаки відновлення та прогноз

Рисунок 2 – Зміна обмінних курсів валют країн з ринками, що розвиваються до долара США, щомісячно, % на кінець періоду

Джерело: Bloomberg, НБУ.

Динаміка світових фондових індексів дещо погіршилася через неоднозначність сигналів ФРС щодо можливого коригування обсягів купівлі активів. В умовах послаблення долара США до провідних валют це зумовило зміцнення більшості валют країн з ринками, що розвиваються другий місяць поспіль.

Економічна активність в Україні

У квітні зростання індексу виробництва базових галузей (ІВБГ) пришвидшилося до 18.3% р/р (рис. 3). Вагомою причиною був ефект бази порівняння – торік у цей період діяв жорсткий локдаун як в Україні, так і в більшості країн світу, що негативно позначилося на внутрішньому та зовнішньому попиті.

Ключові фактори економічних змін: ознаки відновлення та прогноз

Рисунок 3 – Внески в річну зміну ІВБГ, в. п.

Джерело: НБУ.

Утім, і без урахування бази порівняння економічна активність продовжувала відновлюватися. Це було зумовлено менш жорсткими, ніж торік, карантинними обмеженнями, їх запровадженням лише в окремих областях (карантин «червоних зон») і пристосуванням населення та бізнесу до роботи в таких умовах. Додатковим чинником була сприятлива зовнішня кон’юнктура.

Зростання роздрібної торгівлі стрімко прискорилося до 34.3% р/р, суттєво збільшився пасажирообіг. Пришвидшилося також зростання промислового виробництва (до 13.0% р/р). Переробна промисловість зросла в результаті відновлення галузей, спрямованих як на задоволення споживчого попиту (текстиль, виробництво меблів тощо), так й інвестиційного попиту (машинобудування), а також нарощення експорту продукції металургії та хімії.

Відповідно поліпшилася і ситуація у галузях – ланках виробничого процесу: високий попит на вугілля та руди зумовив відновлення зростання добувної промисловості. У результаті збільшення бюджетних витрат на дорожнє господарство та попиту населення на житло відновилося зростання в будівництві (на 12.9% р/р).

Пожвавлення промисловості та будівництва сприяло зростанню вантажообігу та оптової торгівлі. Зберігся спад у сільському господарстві (на 4.6% р/р), зокрема на тлі подальшого збільшення виробничих витрат у тваринництві.

Варто зазначити, попит та пропозиція робочої сили почали стрімко зростати після травневих свят та пом’якшення карантинних обмежень.

Ключові фактори економічних змін: ознаки відновлення та прогноз

Рисунок 4 – Роздрібна торгівля та зарплата, % р/р

Джерело: ДССУ, Info Sapiens.

Зростання номінальних та реальних зарплат суттєво пришвидшилося (відповідно до 29.8% р/р та 19.7% р/р), передусім унаслідок низької бази порівняння, доплат медикам та відновленню економічної активності.

Темпи економічного відновлення та прогноз

У квітні 2021 року більшістю економічними показниками продемонстровано високі темпи зростання у  порівнянні з торішніми значеннями через низьку статистичну базу порівняння, зазначають в ICU.

Однак промислове виробництво суттєво зросло й у порівнянні з 1 кварталом 2021 року, тоді як на торгівлі та транспорті негативно позначилося посилення карантинних заходів.

У квітні промислове виробництво зростало максимальним темпом з 2011 року – на 13% р/р. Стрімке прискорення випуску було очікуваним на тлі дуже низької бази порівняння квітня 2020 року, в умовах пандемії. Тому більш важливим є різке зростання сезонно скорегованого показника промислового виробництва у порівнянні з попередніми місяцями: так у порівнянні з середнім показником 1 кварталу 2021 року квітневий показник зріс на 4.2%, зазначають аналітики ICU.

Також прискорилися темпи роздрібного товарообороту – до 34.3% р/р на тлі покращення споживчих настроїв та високих темпів зростання реальної заробітної плати (19.7% р/р). Гуртовий товарооборот повернувся до зростання – на 0.9% р/р за чотири місяці 2021 року після падіння на 3% р/р у першому кварталі 2021 року.

Суттєво покращилися річні зміни показників пасажирських і вантажних перевезень. Однак показники транспорту та торгівлі у квітні дещо погіршилися у порівнянні з 1 кварталом 2021 року внаслідок більш жорстких карантинних обмежень на регіональному рівні.

Варто зазначити, з-поміж галузей промислового сектору передусім істотно покращилися результати роботи легкої промисловості, виробництва меблів та виробів з деревини, металургії та машинобудування, що насамперед, це пов’язано з відновленням попиту на споживчі та інвестиційні товари як усередині країни, так і на глобальних ринках. Навіть більше, на багатьох ринках наразі спостерігається дефіцит продукції у зв’язку з негативним впливом пандемії на виробничі ланцюги, переорієнтацією глобального попиту та слабкі інвестиції торік в умовах пандемії. Зокрема цей фактор дефіциту наразі є одним з ключових  драйверів глобальної інфляції. Аналітики ICU зазначають, що в таких умовах низька завантаженість потужностей української промисловості може перерости у важливу конкурентну перевагу.

Водночас обмеження з боку пропозиції сировини продовжують негативно позначатися на харчовій промисловості, випуск якої у квітні був усе ще на 3.4% нижче показників аналогічного періоду 2020 року. З огляду на істотну вагу цієї галузі в промисловості (понад 20% торік), це відчутно позначилося на узагальненому показнику. Очікуваний високий врожай зернових, олійних та інших культур має сприяти покращенню показників харчової промисловості у другому півріччі поточного року, зазначають в ICU.

В підсумку варто зазначити, покращення ситуації з пандемією і як наслідок послаблення карантинних обмежень та зростання ділової активності в травні 2021 року дають підстави очікувати подальше економічне відновлення.

Це разом з високими квітневими показниками обумовлює додаткову підтримку помірно оптимістичним прогнозам  ICU на 2021 рік, який є вищим за консенсусні оцінки. Відтак прогнозисти очікують зростання у промисловому виробництву на 3.9% за 2021 рік (консенсус – 3.4%), що передбачає прискорення у порівнянні з 1.5% за 4 місяці 2021 року. Експерти прогнозують зростання ВВП – на 5.2% у порівнянні з 4.2% за консенсусом та 3.8% за прогнозом НБУ, зазначають в ICU.

 

Джерело

Натисніть щоб коментувати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Головні новини тижня