Зв'язок з нами

ГРОШІ

Хитка стабільність: хаос у світовій банківській системі

Хитка стабільність: хаос у світовій банківській системі

Хитка стабільність: хаос у світовій банківській системі

Антикризові заходи економічного порятунку, запроваджені більшістю держав світу, в тому числі масштабні вливання ліквідності з боку центральних банків, становлять понад  16 трильйонів дол. США. Без таких синхронізованих заходів падіння світової економіки у 2020 році могло б стати, щонайменше, в тричі глибшим, обумовивши в історії людства ще одну Велику депресію.

Крім того, світові вдалося уникнути чергової фінансової кризи – і не лише завдяки надзвичайним заходам, але і тому що за останнє десятиліття країни об’єднали зусилля, щоб підвищити стійкість банківських систем, йдеться в повідомленні МВФ.

Утім, віднедавна, фахові медіа переповнені новинами, які свідчать про хиткість таких тверджень. Багато економічних оглядачів висвітлюють факти поширення хаосу у світовій банківській системі, які указують на існуючі проблеми нагляду.

Ми вирішили висвітлити деякі факти, про що нижче у наших матеріалах.

 Дефолт корейського мільярдера та наслідки для світової банківської системи

Великі транснаціональні банки зазнали багатомільярдних втрат внаслідок краху хедж-фонду Archegos Capital.

Фонд з активами на 10 млрд доларів, яким керував південнокорейський мільярдер Білл Хванг, допустив дефолт по маржинальним вимогам одного зі своїх брокерів, запустивши каскад маржін-колл,  зруйнувавши фонд менше ніж за добу.

Про проблеми Archegos стало відомо в п’ятницю, в той час, коли Goldman Sachs, Morgan Stanley і Deutsche Bank несподівано почали розпродаж акцій на позабіржовому ринку в обсязі десятків мільярдів доларів.

Goldman Sachs, продаючи акції, зробив уточнення, що можливість дешево купити з’явилася через вимушену ліквідації позицій одним з фондів. Джерела CNBC і IPO Hedge в повідомленні уточнили, що йдеться про Archegos.

Під хвилю розпродажу потрапили також акції китайських IT-гігантів. В цілому,  Deutsche Bank, Morgan Stanley і Goldman Sachs здійснили продаж в обсязі 30 млрд доларів, відправивши котирування в круте піке, пише Bloomberg.

На тлі цих новин, акції ViacomCBS і Discovery в п’ятницю впали на 27%, Baidu – на 20%, Farfetch і китайської платформи для онлайн-відео з лістингом в США IQIYI – на 14%.

Archegos купував акції «з плечем», тобто додаючи до клієнтських грошей кредитні кошти, щоб збільшити прибуток, а займав одночасно і довгі, і короткі позиції в акціях, повідомляє Business Insider.

Сформована  стратегія Archegos допомагала робити фонд менш чутливим до волатильності ринку, проте вона ж створила ризик: довгі позиції фонду, тобто ставки на зростання, принесли менше прибутку, ніж короткі –  ставки на падіння.

Слідом за Archegos гігантських збитків зазнали банки, які його обслуговували. Найбільший інвестиційний банк Японії Nomura повідомив в понеділок, що може втратити 2 млрд доларів через транзакцій з «американським клієнтом», адже збиток перекриває річний прибуток банку.

Credit Suisse, другий у Швейцарії за розміром активів, попередив про значні збитки, не назвавши обсягу втрат. Проте, як повідомляють джерела Reuters, що знайомі з ситуацією, обсяги зазнаних збитків оцінюються в 3-4 млрд доларів.

Акції Nomura знецінилися на 16%, відрізавши від капіталізації банку 3,3 млрд доларів. Акції Credit Suisse впали на 17%, що коштувало банку 5,2 млрд швейцарських франків в перерахунку на ринкову вартість.

На панічних очікуваннях, що проблеми Archegos не обмежаться двома банками, також втрачали на котируванні інші транснаціональні фінансові гіганти. Зокрема, Deutsche Bank подешевшав на 5%, UBS – на 4%.

Найбільші банки Волл-стрит втратили $10 млрд за день

Раптова руйнація маловідомого та нічим непримітного хедж-фонду Archegos Capital, який лопнув в п’ятницю, став каталізатором проблем для найбільших міжнародних банків, які фіксують мільярдні збитки, достеменний розмір яких ще належить підрахувати.

Крах Archegos Capital, призвів до вимушеної ліквідації позицій в акціях більш ніж на 20 млрд доларів, вдаривши по банкам, які обслуговували його позиції.

Слідом за Credit Suisse, другим за обсягом активів банком Швейцарії, і Nomura, найбільшим інвестбанком Японії, про збитки від Archegos на сотні мільйонів доларів повідомили швейцарський UBS і японський MUFG, йдеться в повідомленні The Telegraph.

За оцінкою аналітиків JP Morgan, найбільші глобальні банки могли втратити до 10 млрд доларів за одну лише п’ятницю, яку вже називають «чорною».

Американські регулятори, стурбовані розміром проблем в Archegos і стрімкістю їх впливу на фінансову систему США, викликали на килим представників топбанків Волл-стрит в спробі оцінити масштаби збитку, повідомляє Bloomberg з посиланням на джерела, знайомі з ситуацією.

Ситуація обумовила не зовсім зручні запитання і до нагляду, особливо у зв’язку з тим, що Archegos вдалося нагромадити позиції в акціях на десятки мільярдів доларів, не розкриваючи їх іншим учасникам ринку, пояснили джерела Bloomberg.

Акції Credit Suisse Group з початку тижня впали на 20%. Nomura, акції якого обвалилися рекордно в історії, був змушений скасувати розміщення бондів в розмірі 3,25 млрд доларів вже після того, як книга заявок була закрита й відбувся прайсинг.

Оглядачі зазначають, що Credit Suisse очікує збитки, пов’язані з ліквідацією позицій Archegos, обсягами в мільярди доларів, повідомили Bloomberg джерела, знайомі з питанням.

Хитка стабільність: хаос у світовій банківській системі

Рисунок  1 – Провідні інституційні власники

Джерело: Bloomberg.

Збитки американських банків, зокрема Goldman Sachs і Morgan Stanley дозволяють припустити масштаб катастрофи, адже саме вони максимально працювали з портфелем Archegos.

Credit Suisse готується до мільярдних збитків

Ще не завершилася перевірка щодо з’ясування причин останньої кризи Credit Suisse Group AG, як трапився новий гучний скандал.

Наразі швейцарський банк очікує, що втрати, пов’язані з ліквідацією позицій Archegos Capital Management, завдадуть збитків на мільярди доларів, повідомили джерела, знайомі з питанням. Не оговтавшись від впливу краху Greensill Capital, який мав місце у березні, у понеділок банк намагався заспокоїти своїх шокованих співробітників, перебуваючи водночас під гнівом з боку акціонерів через попередні провали, пише Bloomberg.

Березневі інциденти можуть позбавити Credit Suisse більш ніж річного обсягу прибутку й поставити під загрозу його плани з викупу акцій, а також посилити удар по репутації через низку інших хибних кроків.

«У цьому банку треба вивчити контроль ризиків на всіх рівнях і змінити ситуацію там, де є недоліки», – написав електронною поштою Девід Херра, директор з інвестицій Harris Associates, одного з найбільших акціонерів банку, пише Bloomberg.

Банк попередив, що йому загрожують «вельми істотні» збитки у зв’язку з Archegos. Аналітики Berenberg оцінили збиток в 3 мільярди швейцарських франків, не рахуючи шкоди в 500 мільйонів франків від проблем з Greensill.

Головний виконавчий директор Credit Suisse Томас Готтштайн намагався заспокоїти власників та трейдерів під час телефонної розмови в понеділок увечері, розповідають джерела Bloomberg. Власники цікавилися, коли Credit Suisse витягне уроки з інцидентів та чи контролює він ситуацію з потенційно вразливими позиціями.

В підсумку варто зазначити, рейтингове агентство S&P Global Ratings знизило прогноз по рейтингу Credit Suisse Group AG до «негативного» зі стабільного через ситуацію з Archegos.

 

Джерело

Натисніть щоб коментувати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Головні новини тижня