Зв'язок з нами

ГРОШІ

Інфляція в Україні: поточні тенденції та прогноз зростання цін

Інфляція в Україні: поточні тенденції та прогноз зростання цін

Інфляція в Україні: поточні тенденції та прогноз зростання цін

У I кварталі 2021 року споживча інфляція очікувано вийшла за верхню межу цільового діапазону 5% ± 1 в. п., але пришвидшилася більше, ніж прогнозувалося.

Пришвидшення інфляції пояснюється насамперед подорожчанням окремих харчових продуктів та енергії, а також стійким споживчим попитом, що відобразилося в посиленні фундаментального інфляційного тиску.

Інфляційні очікування погіршилися у відповідь на стрімке подорожчання товарів щоденного вжитку. Про це повідомляють в НБУ.

Нацбанк очікує, що інфляція у 2021  році суттєво прискориться через зростання світових цін, виробничих витрат та внутрішнього попиту. Проте вичерпання ефектів з боку пропозиції та жорсткіша монетарна політика у 2021 році повернуть інфляцію до цільового діапазону 5% ± 1 в.п. у першій половині 2022 року.

Ми вирішили висвітлити причини зростання інфляції в Україні та базові умови прогнозу НБУ щодо зниження цін в наступному році.

Інфляція споживчих цін

У порівнянні з попереднім очікуванням прогноз інфляції в поточному році підвищено з 7.0% до 8.0%. Про це повідомляє Нацбанк у квітневому інфляційному звіті. В НБУ зазначають, пік інфляційного сплеску припаде на тертій квартал 2021 року (рис. 1).

Інфляція в Україні: поточні тенденції та прогноз зростання цін

Рисунок 1 – Інфляція споживчих цін (ІСЦ), %

Джерело: НБУ.

Щодо чинників пропозиції, зростання інфляційного тиску у 2021 році буде визначатися подорожчанням енергоносіїв, прискоренням світової інфляції, збільшенням виробничих витрат бізнесу, зокрема на оплату праці. Подорожчання палива, крім безпосереднього впливу на інфляцію, також збільшуватиме собівартість багатьох товарів.

Інфляція в Україні: поточні тенденції та прогноз зростання цін

Рисунок 2 – Внески в річну зміну ІСЦ за компонентами, в. п.

Джерело: НБУ.

Чинниками попиту, які обумовлюватимуть інфляційний тиск, виступатимуть зростання доходів населення в умовах відновлення економіки. Вагомим фактором прискорення інфляції у 2021 році стане здорожчання сирих продуктів через нижчі минулорічні врожаї, а також зростання світових цін на продовольство, зазначають в НБУ.

Комплексна дія відповідних чинників, зумовлюватиме зростання базової інфляції у 2021 році до 6.5%. Утім, надходження на ринки нового врожаю, вичерпання ефекту від низької бази порівняння для окремих товарів, а також підвищення облікової ставки Національним банком України поступово розвернуть інфляційну динаміку.

Восени інфляція почне знижуватися та повернеться до цільового діапазону 5% ± 1 в. п. у першому півріччі 2022 року, де й залишатиметься надалі, зазначають в Нацбанку.

Прискорення базової інфляції

У 2021 році фундаментальний інфляційний тиск очікувано посилиться в умовах відновлення економічної діяльності (рис. 3).

Інфляція в Україні: поточні тенденції та прогноз зростання цін

Рисунок 3 – Базовий ІСЦ, %

Джерело: НБУ.

Найбільший внесок у зростання базової інфляції матимуть дорожчі продукти з високим ступенем обробки, на яких надалі відображатимуться ефекти від вищих цін на сирі харчові продукти.

Зростання зарплат стимулюватиме нарощення споживчого попиту, але призведе й до збільшення витрат бізнесу на фонд оплати праці. Відтак бізнес компенсуватиме ці видатки підвищенням цін. Найбільше це відобразиться у сфері послуг, де оплата праці становить значну частку в собівартості.

Зростання світової інфляції в умовах економічного відновлення та продовження програм стимулювання обумовлюватиме посилення інфляційного тиску з боку імпортованих товарів.

Варто зазначити, підвищення облікової ставки НБУ дасть змогу послабити фундаментальний інфляційний тиск у 2022 році. У середньостроковій перспективі базова інфляція очікується близькою до 4% та підтримуватиметься насамперед подальшим зростанням доходів населення.

Зростання ціни на продовольство

Зростання цін продовольчих товарів на світових товарних ринках стане одним з основних чинників підвищення як інфляції сирих продуктів, так і ІСЦ в Україні у 2021 році.

Вагомий внесок матимуть виробничі витрати, пов’язані з підвищенням зарплат, подорожчанням кормів у тваринництві, а також палива.

Інфляція в Україні: поточні тенденції та прогноз зростання цін

Рисунок 4 – Ціни на сирі продовольчі товари, %

Джерело: НБУ.

Надходження нового врожаю в другій половині поточного року сприятиме послабленню тиску на ціни продовольства.

З 2022 року прогнозується поступове сповільнення продовольчої інфляції нижче 4% на тлі нормалізації ситуації на світових ринках та підвищення урожаїв в Україні, зазначають в НБУ.

Зміна цін на компослуги

Після піку зростання (близько 15%) всередині 2021 року адміністративна інфляція почне поступово знижуватися, проте і надалі залишатиметься найвищою серед складових ІСЦ, зазначають в НБУ.

Інфляція в Україні: поточні тенденції та прогноз зростання цін

Рисунок 5 – Адміністративно регульовані ціни, %

Джерело: НБУ.

Зростання адміністративних цін передусім обумовлювали подорожчання енергоносіїв. Варто зазначити, наразі очікується, що влітку вартість природного газу більш ніж удвічі перевищуватиме цінові мінімуми минулого літа. Відтак внесок газу сформує більше третини річної адміністративної інфляції в II кварталі.

В підсумку варто зазначити, за підсумками 2021 року ціна газу буде близькою до торішньої завдяки поступовому зниженню ціни газу на європейських газових хабах протягом року та посиленню конкуренції на внутрішньому ринку.

Проте тарифи на опалення та гаряче водопостачання будуть підвищуватись, оскільки вони не коригувались у 2020 році, попри подорожчання газу та зростання витрат на оплату праці. Збільшення заробітних плат у сфері ЖКГ (зокрема шляхом підвищення мінімальної заробітної плати), та інших виробничих витрат зумовить подальше подорожчання окремих комунальних послуг.

Джерело

Натисніть щоб коментувати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Головні новини тижня