Зв'язок з нами

ГРОШІ

Як подорожчало життя простих українців: рівень інфляції та прогноз

Як подорожчало життя простих українців: рівень інфляції та прогноз

Як подорожчало життя простих українців: рівень інфляції та прогноз

В період кризи COVID-19, істотно вирізняється  неординарний фактор низької інфляції, який пов’язаний зі проблемами вимірювання в періоди, коли споживачі різко змінюють структур у своїх витрат. Відповідні зміни притаманні всім кризам.  Проте низка факторів у листопаді 2020 року прискорили споживчу інфляцію до 3.8% р/р (із 2.6% р/р у жовтні), наблизившись до нижньої межі цільового діапазону (5% ± 1 в.п.). Базова інфляція також пришвидшилася до 3.9% р/р (з 3.2% р/р у жовтні).

Варто зазначити, зростання світових цін на олію та нижчий урожай соняшнику в Україні призвели до подорожчання у листопаді соняшникової олії та продуктів, основою виготовлення яких є олія (майонез, маргарин, спреди). Послаблення гривні в попередні місяці та значний споживчий попит зумовили зростання цін на непродовольчі товари. Також значно прискорилося зростання адміністративно регульованих цін через подорожчання природного газу на тлі зростання вартості енергоносіїв на світових ринках. Натомість тривало зниження цін на одяг та взуття надалі знижувалися, що може пояснюватися змінами в споживчій поведінці домогосподарств через поширення дистанційного формату роботи та навчання. У листопаді зростання цін у промисловості стрімко прискорилося (до 8.6% р/р). Передусім подорожчали товари українського експорту (продукція хімічної промисловості, металургії, олійно-жирової промисловості), а також зросли ціни на енергоносії та електроенергію.

Наразі стало відомо, що інфляція на споживчому ринку в грудні 2020 року у порівнянні з листопадом становила 0,9%, а базова інфляція за відповідний період становила 0,3%. Про це повідомляє Державна служба статистики.

Ми вирішили висвітлити зміну цін у грудні 2020 року та їх вплив на можливості населення забезпечити себе необхідним.

Індекси цін

Інфляція на споживчому ринку в грудні 2020 року у порівнянні із листопадом 2020 року становила 0,9%. Відтак в річному вимірі інфляція споживчих цін в цілому відповідала цільовому діапазоні НБУ (5% ± 1 п.п.) – 5,0%.

Як подорожчало життя простих українців: рівень інфляції та прогноз

Рисунок 1 – Зміни цін (у % до попереднього місяця)

Джерело: ДССУ.

Базова інфляція в грудні 2020 року у порівнянні з листопадом 2020 року становила 0,3%, за рік у цілому – 4,5%.

Зміна ціни на споживчому ринку

На споживчому ринку в грудні здебільшого відбулося зростання цін. Зокрема ціни на харчові продукти та безалкогольні напої зросли на 1,7%. Найсуттєвіше подорожчали яйця — на 16,1%.

На 8,3-0,9% зросли ціни на овочі, цукор, соняшникову олію, молоко та молочні продукти, хліб, продукти перероблення зернових, макаронні вироби, м’ясо птиці, масло, рис, сало. Свинина була винятком, подешевшавши на 1,0%.

Таблиця 1 – Зміни споживчих цін на товари, %

 

Як подорожчало життя простих українців: рівень інфляції та прогноз

Джерело: ДССУ.

Ціни на алкогольні напої та тютюнові вироби продовжили зростання, підвищившись у грудні на 0,5%, що пов’язано з подорожчанням тютюнових виробів — на 1,7%.

Одяг і взуття подешевшали на 4,6%, зокрема, одяг – на 5,0%,  взуття – на 4,2%.

Зміна цін на ринку послуг

На ринку житлово-комунальних послуг зафіксовано незначне подорожчання. Зростання цін (тарифів) на житло, воду, електроенергію, газ та інші види палива у грудні відбулося — на 0,1%, в основному шляхом підвищення тарифів на гарячу воду та опалення — на 1,4%.

Таблиця 2 – Зміни споживчих цін на послуги, %

 

Як подорожчало життя простих українців: рівень інфляції та прогноз

Джерело: ДССУ.

У грудні також зафіксовано збільшення ціни на транспорт — на 0,7%. Зростання цін на транспортні послуги є наслідком подорожчання палива та мастил на 2,5%, йдеться в повідомленні Держстату.

Окрім основних послуг, подорожчали також послуги зв’язку, відпочинку та культури, освіти, ресторани та готелі, а також низка різних товарів та послуг (таблиця 2).

В підсумку варто зазначити, досить тривалий час, попри всі грошово-кредитні та фіскальні стимули, вплив коронакризи на інфляцію виявився надзвичайно антиінфляційним. Надалі на зростання інфляції впливатиме швидке відновлення реальної зарплати й зростання роздрібного товарообороту, підвищення мінімальної заробітної плати на 20% у січні 2021 року, зростання світових цін на сировинні товари, зокрема ціни на харчові продукти, а також заплановане зростання цін на енергоносії та їх перенесення на внутрішні ціни на паливо, газ та комунальні послуги.

 

 

 

Джерело

Натисніть щоб коментувати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Головні новини тижня