Зв'язок з нами

ГРОШІ

Глобальне банківництво: десять ключових аспектів 2021 року

Глобальне банківництво: десять ключових аспектів 2021 року

Глобальне банківництво: десять ключових аспектів 2021 року

Ризики прибутковості вітчизняних банків під час кризи не реалізувались. Операційна дохідність залишилася досить високою, а кредитні збитки, відображені на балансах банків, наразі не критичні. Такими є висновки Нацбанку у звіті про фінансову стабільність.

Варто зазначити, попри безпрецедентний макроекономічний спад й очікування повсюдного стресу в секторі банківської діяльності на початку 2020 року, коли через пандемію COVID-19 вперше були запроваджені обмеження, фінансові сектори у всьому світі трималися на диво добре. Проте чи збережеться така тенденція у 2021 році?

Відповідь на це питання, а також ключові тренди 2021 року в міжнародній банківській практиці висвітлено в аналітичному огляді експертів IHS Markit.

Стійкість та проблеми банківського сектору

Регуляторні реформи, які проведено після світової фінансової кризи 2008-2009 років, суттєво збільшили резерви капіталу й поліпшили ліквідність глобальних банків.

Відсутність широкомасштабного кредитного буму напередодні пандемії свідчить про те, що великі банки краще підготовлені до розв’язання проблеми зростання банкрутств та рівня безробіття, які будуть наслідком нинішньої рецесії.

Це не означає, що світовий фінансовий сектор не зіткнеться проблемами у 2021 році. Насправді ключові проблеми проявлятимуться довше, ніж показники реальної економіки, але матеріалізуються в міру того, як заходи підтримки й послаблення регуляторів почнуть зменшуватися.

Банки в країнах з вже існуючими проблемами якості активів і в країнах з потенційно повільним відновленням після шоку 2020 року, зокрема  Ангола, Індія, Кенія та Туреччина, ймовірно, зіштовхнуться зі швидким зростанням кредитних ризиків. Більш стійкі банківські сектори будуть сприяти інтенсивнішому відновленню економіки.

В цілому глобальний фінансовий сектор, ймовірно, уникне серйозних криз у 2021 році — принаймні, в країнах з розвиненою економікою — але проблеми залишаються суттєвими.

Нижче приводиться короткий виклад десяти ключових тенденцій у світовому банківництві на 2021 рік.

Погіршення якості кредитних портфелів

Попри обнадійливі перспективи вакцинації, заходи нормативної підтримки, ймовірно, збережуться й у 2021 році. В міру того як країни вводять відновлені економічні обмеження, пов’язані з COVID-19, мораторій на виплату кредитів, термін дії яких закінчився або близький до закінчення, широко відновлюється (як в ЄС) або продовжується (як в Саудівській Аравії, ОАЕ і Єгипті).

Відповідні заходи, ймовірно, скорочуватимуться й все більше будуть націлені на прискорення відновлення в пріоритетних та сильно постраждалих секторах, таких як послуги й туризм. Передчасне скасовування заходів підтримки може призвести до посилення економічного спаду у фінансовому секторі через різке скорочення обсягів кредитування.

Проте, попри великомасштабний економічний спад, заявлені проблеми банків наразі демонструють незначне зростання. У 2020 році непрацюючі кредити залишалися в середньому стабільними як в країнах з ринком, що формується, так і в країнах з розвиненою економікою. Широкі заходи підтримки під час COVID-19 зіграли велику роль в цьому, а відтак, знецінення активів може швидко зрости після скасування заходів підтримки.

Спочатку найбільшому ризику піддаються корпоративні позики, але кредитна якість домашніх господарств погіршиться, якщо виросте постійне безробіття.

Експерти IHS Markit припускають, що проблемні кредити почнуть з’являтися в кінці 2021 роки, якщо недавно розширені заходи підтримки будуть скасовані, але це більш ймовірно на початку 2022 року, з огляду на збільшені тимчасові рамки для корпоративних банкрутств.

Глобальне банківництво: десять ключових аспектів 2021 року

Рисунок 1 – Рівень стабільності NPLs розвинутих та країн з ринками, що розвиваються (Emerging market)

Джерело: IHS Markit.

Видача кредитів буде сповільнюватися, оскільки банки багатьох країн посилюють стандарти кредитування.
Попри початкові побоювання про зворотне, глобальні банки розширили надання кредитів реальній економіці на початку 2020 року, навіть під час найжорсткішого блокування в умовах COVID-19. Проте в другій половині 2020 року тенденції зростання кредиту продемонстрували ще більша розбіжність.

Глобальне банківництво: десять ключових аспектів 2021 року

Рисунок 2 – Динаміка кредитування

Джерело: IHS Markit.

Як зображено на рисунку (рис. 2), аналітики IHS Markit очікують подальшого уповільнення зростання кредитування на більшості ринків, що розвиваються протягом 2021 року.

Наразі прогнозується уповільнення зростання кредитування в більшості регіонів у 2021 році. Виняток можуть бути країни Азії, що розвиваються, де відносно меншу кількість екстремальних обмежень, пов’язаних з COVID-19, сприяло швидшому та ранньому економічному відновленню та розвитку.

Прибуток банківського сектора залишиться на низькому рівні

Багато банків наростили резерви, щоб застрахуватися від майбутніх збитків за позиками, які втратили в якості протягом 2020 року.

Зниження процентних ставок за кредитуванням у поєднанні з уповільненням попиту на кредит, ще більше погіршать рівень банківської маржі у 2021 році.

Існує ризик нових та підвищених податків банківської діяльності, оскільки уряди шукають шляхи розв’язання проблеми зростаючого бюджетного дефіциту, ця тенденція може посилитися, особливо в Центральній і Східній Європі.

Підтримання буферів капіталу

Буфери капіталу повинні підтримуватися навіть у разі зняття обмежень на виплату дивідендів. В багатьох великих країнах експансіоністська монетарна політика призвела до різкого зниження вартості термінового боргу, умови, які, як очікується, збережуться і після 2021 року. Це дає банкам можливість організувати більш вигідне довгострокове фінансування, включаючи продаж інструментів капіталу (додатковий рівень 1 і субординований борг), що підтримує ліквідність й зміцнює резерви капіталу.

Аналітики IHS Markit очікують, що банки будуть підтримувати попереджувальні резерви надлишкового капіталу у світлі значних хвостових ризиків, пов’язаних з потенційним значним списанням в майбутньому корпоративних кредитів, виклики яких чітко прослідковуються в стрес-тестах центральних банків з розвиненою економікою.

Поглинання банків

Швидке відновлення дозволить сильнішим банківським секторам розширити можливості придбання банків у слабших країнах.

Подальше стиснення прибутку й загроза істотних проблем з якістю активів прискорить консолідацію банківського сектора як всередині, так і за межами кордонів, що призведе до посилення концентрації сектора.

Великі банки в країнах, які досягають швидшого й стійкого економічного підйому, таких як Китай, або банки в країнах з вже існуючими цілями розширення, такими як Японія, Кенія і країни Перської затоки, ймовірно, візьмуть на себе ініціативу, придбавши стратегічні частки в країнах з високим потенціалом зростання.

Зростання суверенних ризиків на ринках, що розвиваються

Суверенні ризики на ринках, що розвиваються, ймовірно, продовжать рости. Банки на ринках, що розвиваються, особливо в країнах Африки на південь від Сахари, в Латинській Америці й в деяких частинах Азії, таких як Пакистан, у 2020 році ще більше збільшили обсяг своїх внутрішніх суверенних боргових зобов’язань.

Деякі з цих же урядів зіткнулися з серйозними фінансовими обмеженнями, що підвищує ймовірність перегляду умов боргу, а також обумовлює зростання дефолтів. Це обумовлює виклики завдати шкоди ліквідності й прибутковості банків, одночасно витісняючи інвестиції приватного сектору.

Новий акцент на режимах відновлення і санації банків

Експерти IHS Markit  очікують, що регулюючі органи відновлять зусилля по оновленню режимів відновлення і врегулювання неспроможності місцевих банків у 2021 році. Євросоюз, наприклад, прагне до повної гармонізації своєї структури в країнах-членах до 2024 року в якості одного з ключових кроків на шляху до можливого банківського союзу. Європейська комісія також розглядає можливість внесення нової пропозиції щодо страхування вкладів, ще одній опорі банківського союзу, після того, як національні уряди не змогли узгодити загальну схему з 2015 року.

Вплив ініціатив ESG

Підвищена увага до ініціатив ESG (екологічне, соціальне і корпоративне управління).
Зсув уваги інвесторів з COVID-19 на навколишнє середовище збільшить пріоритетність питань щодо розв’язання проблеми ESG.

Банки, швидше за все, дадуть відповідь випуском боргових зобов’язань, орієнтованих на ESG, для фінансування економічних ініціатив.

У той час як в країнах з розвиненою економікою ініціативам ESG явно приділяється особлива увага, ринки, що розвиваються від Угорщини до Малайзії приділяють більше уваги оцінці схильності банків кліматичних ризиків, зокрема, і заохочують фінансування зелених ініціатив за допомогою пільгового режиму капіталу.

Актуальність кіберризиків

Глобальний фінансовий сектор, ймовірно, буде стикатися з регулярними змінами з метою забезпечення кібербезпеки банків з огляду на збереження ризиків великомасштабної атаки.

Закриття відділень на ринках з високим ступенем проникнення і зміщення акценту на цифрові транзакції, швидше за все, продовжаться. Цей зсув збільшує потенційну вразливість банків перед інцидентами кібербезпеки.

Під час пандемії більшість систем кібербезпеки в кращому випадку були незначно поліпшені, в результаті чого загроза проблем кібербезпеки, таких як крадіжка ідентифікаційних даних клієнтів, цифрове пограбування, вимагання й витік даних, стала ключовою загрозою для глобального фінансового сектора і яка, принаймні, що ще гірше, може виявитися глобально руйнівною та системно важливою.

Нагадаємо, з огляду на тісні фінансові та технологічні взаємозв’язки, успішна атака на велику фінансову організацію, основну систему або послугу, якою користується багато людей, може швидко поширитися на всю фінансову систему, обумовлюючи масштабну дестабілізацію й втрату довіри. Проблеми кібербезпеки наразі є викликом для фінансової стабільності, зазначають в МВФ.

 

Джерело

Натисніть щоб коментувати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Головні новини тижня