Зв'язок з нами

ГРОШІ

Глобальна економіка та її вплив на Україну: ціни на світових товарних ринках та умови торгівлі

Глобальна економіка та її вплив на Україну: ціни на світових товарних ринках та умови торгівлі

Глобальна економіка та її вплив на Україну: ціни на світових товарних ринках та умови торгівлі

Глобальна економіка відновлюється, й зростатиме швидше, ніж очікувалося, завдяки масштабним програмам фіскального та монетарного стимулювання. Висока динаміка відновлення, призведе до прискореного зростання інфляції. Про це повідомляє Нацбанк в інфляційному звіті за квітень.

Наразі тенденції на глобальних ринках красномовно підтверджують очікування прогнозистів НБУ.

Завдяки активізації попиту світові ціни на товари, що переважають в українському експорті, залишатимуться високими. На тлі відносно стабільних цін на енергоносії умови торгівлі для України залишатимуться кращими у порівнянні з попередніми очікуваннями.

Фінансові ринки також обумовлюють сприятливі умови для країн з ринками, що розвиваються, зокрема України.  Проте на світових фінансових ринках зростання дохідності державних цінних паперів розвинених країн стримуватиме інтерес інвесторів до активів країн з ринками, що розвиваються (EM, Emerging market). За таких умов центральні банки країн ЕМ поступово нормалізуватимуть монетарну політику, тоді як політика розвинених країн залишатиметься м’якою.

Ми вирішили висвітлити вплив поточних тенденцій на ціноутворення на глобальних ринках та умови торгівлі для України.

Активізація світової торгівлі та заходи економічного стимулювання

Глобальна економіка поступово та впевнено відновлюється. Про стійке відновлення глобальної економіки свідчать попередні оцінки ВВП за IV квартал 2020 року та випереджаючі індикатори початку 2021 року.

Глобальна економіка та її вплив на Україну: ціни на світових товарних ринках та умови торгівлі

Рисунок 1 – Реальний ВВП окремих країн та UAwGDP, %, р/р

Джерело: НБУ.

Суттєво активізувалася світова торгівля, як товарами, так і послугами. Зокрема, пожвавилася діяльність із надання фінансових послуг, контейнерних перевезень, надання дозволів на будівництво в умовах масштабної державної підтримки. Натомість через діючі карантинні обмеження, слабкими залишалися пасажирські перевезення.

Щодо подальшого нарощення обсягів торгівлі свідчать випереджаючі індикатори. На це указує стабілізація ділової впевненості в промисловому секторі та зниження невизначеності щодо глобальної економічної політики.

Натомість індекс споживчої впевненості, попри поліпшення, залишається суттєво нижчим за базове значення (100 п.). Погіршення епідемічної ситуації та локдауни в окремих країнах, а також усе ще високий рівень безробіття у світі, попри його поступове зниження, стримують відновлення споживчого попиту.

Попри все ще відносно слабкий споживчий попит, активізація глобальної економіки в умовах м’якої монетарної політики призвела до посилення інфляційного тиску з боку країн – основних торгівельних партнерів України, вираженого UAwCPI, (рис. 2).

Глобальна економіка та її вплив на Україну: ціни на світових товарних ринках та умови торгівлі

Рисунок 2 – UAwCPI та інфляція споживчих цін в окремих країнах – основних торгівельних партнерів України

Джерело: НБУ.

Економіка США продовжувала стрімко зростати, насамперед коштом інвестицій приватного сектору. Економічна активність Єврозони, попри суттєве пожвавлення в III кварталі 2020 року, залишалася слабкою. Згідно з оцінкою ЄЦБ обсяг випуску в IV кварталі 2020 року був на близько 5% нижче допандемічного рівня.

Економічне відновлення в країнах ЕМ, які є основними торгівельними партнерами України, було і залишатиметься відносно стійким завдяки активізації світової торгівлі та масштабним програмам державної підтримки. Це натомість призведе до прискореного зростання інфляції, що змусить центральні банки посилити свою монетарну політику.

Надалі глобальна економіка зростатиме завдяки монетарним і фіскальним стимулам, а інфляція прискорюватиметься. Такими є очікування Нацбанку. Пік інфляційного тиску припаде на II, III квартали 2021 року, ураховуючи низьку базу порівняння торік, після чого прогнозується послаблення інфляції до нового довгострокового рівня.

Ціни на світових товарних ринках

Накопичення запасів Китаєм з початку року як енергоносіїв, сталі, залізної руди, так і зернових та олійних спровокувало стрімке зростання цін на світових товарних ринках. Це на тлі відновлення глобальної економіки та відносно обмеженої пропозиції утримувало ціни на високих рівнях. Індекс зміни світових цін на товари українського експорту (ЕСРІ) на початок року досягнув максимального рівня за останні майже вісім років, значно перевищивши очікування (рис. 3).

Глобальна економіка та її вплив на Україну: ціни на світових товарних ринках та умови торгівлі

Рисунок 3 – Індекс зміни світових цін на товари українського експорту (ЕСРІ), 12.2004=1

Джерело: НБУ.

Завдяки активізації попиту ціни на товари, що переважають в українському експорті залишатимуться високими на прогнозному горизонті, зазначають в Нацбанку. Проте подальше нарощування пропозиції призведе до поступового їх коригування.

З огляду на відносно стабільні ціни на енергоносії умови торгівлі для України залишатимуться кращими за попередні очікування.

Світові ціни на сталь після стрімкого зростання наприкінці 2020 року коливалися у відносно вузьких межах на високому рівні. Причиною була активізація економіки окремих країн (передусім Китаю, Туреччини, Німеччини, США) на тлі обмеженої пропозиції та дорогої сировини. Очікується, що подальша реалізація інвестиційних державних проєктів підтримуватиме попит на сталь. Утім нарощення світової пропозиції поступово скоригує ціни донизу.

Надалі стримуючими факторами будуть рух в бік «вуглецево-нейтральної» економіки вже в найближчі роки шляхом скорочення потужності низькотехнологічних підприємств Китаю (на металургію припадає до 15% усіх викидів вуглецю в країні) та реалізація ЄС плану із введення СВАМ (регулювання викидів). Водночас це підтримуватиме попит на високоякісну руду. Утім, через нарощування виробництва руди Австралією, Бразилією (введення нових потужностей компанією Vale) та активізацію Китаєм африканського залізорудного проєкту, ціни поволі знижуватимуться, йдеться в прогнозах НБУ.

Прискорення інфляції та посилення монетарної політики в країнах Emerging market

На світових фінансових ринках на початку року зберігався суттєвий інтерес до ризикових активів, зокрема країн з ринками, що розвиваються (ЕМ, Emerging market), зокрема України. Цьому сприяли позитивні очікування щодо зростання глобальної економіки на тлі м’яких монетарних умов (рис. 4).

 

Глобальна економіка та її вплив на Україну: ціни на світових товарних ринках та умови торгівлі

Рисунок 4 – Ключові процентні ставки в Україні та інших країнах Emerging market

Джерело: НБУ.

Однак уже з другої половини лютого 2021 року ситуація розвернулася. Причиною розвороту стало стрімке зростання дохідності казначейських облігацій США.

Своєю чергою, це було реакцією на незмінну позицію Федрезерву щодо продовження м’якої монетарної політики, попри очікуване прискорення інфляції на тлі введення додаткових фіскальних стимулів. ЄЦБ також підтвердила продовження стимулюючої монетарної політики попри підвищення прогнозу інфляції на 2021 рік (з 1.0% до 1.5%) через дію тимчасових чинників.

Відтак середньостроковий прогноз залишився незмінним – інфляція в Єврозоні перебуватиме нижче цілі на тлі від’ємного розриву ВВП і відсутності тиску на ціни з боку зарплат. Зростання дохідності провідних країн призвело до суттєвого погіршення умов на світових фінансових ринках для країн з ринками, що розвиваються. Як наслідок, відплив капіталу з цих країн, за оцінкою IIF станом на 15 березня 2021 року, наблизився до рівнів, зафіксованих після оголошення ФРС у 2013 році згортання програм кількісного пом’якшення («taper tantrum»).

Премія за ризик для країн Emerging market розширилася, а більшість валют цих країн знецінилися до долара США. За таких умов центральні банки країн Emerging market поступово вдаються до нормалізації монетарної політики з метою стримування інфляційного тиску та збереження інтересу до своїх активів. Уже в I кварталі 2021 року підвищили облікові ставки Україна, Туреччина, РФ, Грузія, Бразилія. Остання також зазначила на поступовому згортанні пандемічних програм стимулювання економіки. Водночас очікується, що облігації Emerging market зберігатимуть привабливість для інвесторів, зокрема в довгостроковому сегменті, завдяки все ще низькій в історичній ретроспективі дохідності казначейських облігацій США.

Джерело

Натисніть щоб коментувати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Головні новини тижня