Зв'язок з нами

ГРОШІ

Економіка очима бізнесу: як реальний ринок оцінює перспективи відновлення

Економіка очима бізнесу: як реальний ринок оцінює перспективи відновлення

Економіка очима бізнесу: як реальний ринок оцінює перспективи відновлення

Попри незначне пом’якшення своїх оцінок, бізнес і надалі продовжує песимістично оцінювати результати своєї економічної діяльності в умовах карантину. Про це повідомляє пресслужба НБУ.

Підприємства всіх секторів прогнозують зростання цін на власну продукцію/послуги на тлі зростання цін на сировину та цін постачальників, а також налаштовані на зменшення чисельності своїх працівників, йдеться в повідомленні Нацбанку.

Очікування підприємств уже понад рік перебувають нижче рівнів рівноважних значень – індекс очікувань ділової активності (ІОДА) у грудні 2020 року становив 45.5 (у листопаді – 43.4).

Отже, як оцінюють перспективи економічного відновлення представники реального ринку.

Перспективи діяльності всіх секторів економіки

Третій місяць поспіль підприємства всіх секторів економіки, що беруть участь у щомісячних опитуваннях Нацбанку, песимістично налаштовані щодо результатів своєї діяльності у найближчій перспективі, найсильніше – сектора будівництва, тренд ділових очікувань якого продовжують визначати сезонне скорочення економічної активності та звуження інвестиційного попиту.

Таблиця 1 – Індекс очікування ділової активності в розрізі секторів

Економіка очима бізнесу: як реальний ринок оцінює перспективи відновлення

Джерело: НБУ.

Згідно з повідомленням Нацбанку, підприємства всіх секторів очікують зростання цін на власну продукцію/послуги на тлі зростання цін на сировину та цін постачальників.

Важливо зазначити, бізнес і надалі налаштований на зменшення кількості працівників на своїх підприємствах, а найбільше у будівельній галузі.

Промисловість

Підприємства промисловості продовжують погіршувати оцінки щодо результатів діяльності своїх підприємств. Дифузійний індекс сектора у грудні 2020 року знизився до 44.6 (у листопаді – 46.1).

Нижче нейтрального рівня залишаються очікування щодо обсягів нових замовлень на продукцію, у тому числі нових експортних замовлень. Дифузійний індекс показників – 47.3 та 37.2 відповідно (у листопаді – 47.3 і 44.6 відповідно).

У грудні суттєво посилилися песимістичні очікування щодо загальної чисельності працівників, зайнятих у секторі: ДІ – 36.6 і є найнижчим значенням сектора за весь період опитувань (у листопаді – 45.5).

Економіка очима бізнесу: як реальний ринок оцінює перспективи відновлення

Рисунок 1 – Дифузійні індекси (ДІ) показників економічного стану підприємств промисловості

Джерело: НБУ.

На тлі очікувань щодо зростання цін на сировину та матеріали (ДІ – 22.3) посилилися високі очікування щодо зростання цін на продукцію власного виробництва (ДІ – 66.1).

Водночас попри загальне посилення песимістичних настроїв респонденти поліпшили оцінки щодо обсягів виготовленої продукції: дифузійний індекс – 50.9 (у листопаді – 49.1).

Будівництво

Попри неістотне поліпшення, очікування підприємств будівництва залишаються найпесимістичнішими серед інших секторів економіки. Дифузійний індекс сектора – 39.1 (у листопаді – 35.0).

Економіка очима бізнесу: як реальний ринок оцінює перспективи відновлення

Рисунок 2 – Дифузійні індекси (ДІ) показників економічного стану будівельних підприємств

Джерело: НБУ.

Найбільш песимістично підприємства сектора налаштовані щодо загальної кількості працівників – негативні очікування суттєво посилилися: дифузійний індекс – 28.6 (у листопаді – 33.3).

На тлі високих очікувань щодо цін постачальників (ДІ – 42.9) і вартості послуг підрядників (ДІ – 42.9) зросли очікування щодо цін на продукцію/послуги власного виробництва (ДІ – 50.0).

Дещо поліпшились очікування щодо обсягів будівництва, обсягів нових замовлень та обсягів закупівлі сировини та матеріалів, проте вони продовжують залишатися значно нижче нейтрального рівня. Дифузійний індекс показників – по 35.7 (у листопаді – по 27.8).

Торгівля

Попри несуттєве поліпшення очікування підприємств сфери торгівлі щодо економічної діяльності залишаються нижче нейтрального рівня: дифузійний індекс сектору – 48.5 (у листопаді – 46.7).

Економіка очима бізнесу: як реальний ринок оцінює перспективи відновлення

Рисунок 3 – Дифузійні індекси (ДІ) показників підприємств торгівлі

Джерело: НБУ.

На тлі високих очікувань щодо закупівельних цін посилились очікування щодо зростання вартості товарів, закуплених для продажу (ДІ – 66.0). Водночас респонденти прогнозують незначне зростання торговельної маржі: дифузійний індекс – 35.0 (у жовтні – 31.1).

Посилилися песимістичні настрої щодо чисельності працівників, зайнятих у секторі: ДІ – 47.0 (у листопаді – 48.9).

Водночас зважаючи на сезонне збільшення попиту, респонденти поліпшили очікування щодо збільшення товарообороту та обсягів закупівлі товарів для продажу: дифузійний індекс – 49.0 і 50.0 (у листопаді – 46.7 та 45.6 відповідно).

Послуги

У порівнянні з іншими секторами, підприємства сфери послуг найбільше поліпшили свої оцінки щодо економічних перспектив грудня 2020 року.

Проте вони не досягли нейтрального рівня: дифузійний індекс – 45.3 (у листопаді – 40.1).  Респонденти поліпшили свої оцінки щодо обсягу наданих послуг, нових замовлень та послуг у процесі виконання: дифузійний індекс – 44.9, 45.8 та 50.8 відповідно (у листопаді – 36.4, 39.0 та 42.4 відповідно).

Економіка очима бізнесу: як реальний ринок оцінює перспективи відновлення

Рисунок 4 – Дифузійні індекси (ДІ) показників підприємств сфери послуг

Джерело: НБУ.

Попри зростання цін постачальників (ДІ знизився з 36.5 до 26.3), підприємства не планують змінювати ціни (тарифи) на власні послуги (ДІ – 50.8).

Як і підприємства інших секторів, респонденти сфери послуг мають песимістичні очікування щодо загальної чисельності працівників: дифузійний індекс – 47.5 (у листопаді – 44.9).

Нагадаємо, починаючи з II кварталу поточного року в ICU обґрунтували оптимістичні очікування щодо різкого відновлення української економіки, що передусім стимулюватиметься зовнішнім попитом на тлі покращення ситуації з пандемією через вакцинацію, насамперед у розвинутих країнах.

Джерело

Натисніть щоб коментувати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Головні новини тижня