Зв'язок з нами

ГРОШІ

Економічні тенденції: оцінка відновлення та прогноз ВВП України

Економічні тенденції: оцінка відновлення та прогноз ВВП України

Економічні тенденції: оцінка відновлення та прогноз ВВП України

Економіка України зросте на 3.8% у 2021 році завдяки глобальному відновленню, сприятливим умовам торгівлі та пом’якшенню карантинних обмежень.

Про це повідомляє НБУ.  Аналітики Нацбанку очікують, що у 2022‒2023 роках зростання економіки буде близьким до 4%.

Очікується, що  внаслідок реалізації відкладеного попиту активізується інвестиційна діяльність у 2021 році. Надалі очікуються помірні темпи зростання інвестицій завдяки покращенню фінансових результатів підприємств.

Приватне споживання зростатиме на всьому прогнозному горизонті внаслідок збільшення доходів населення та покращенню споживчих настроїв на тлі послаблення впливу пандемії на економіку. Разом із високим рівнем приватного споживання це визначатиме і динаміку імпорту товарів.

Ми вирішили висвітлити економічні тенденції та прогноз Нацбанку щодо зростання ВВП України.

Базові умови та прогноз економічного відновлення

У 2021 році економіка відновлюватиметься та перевищить докризовий рівень, зазначають в НБУ.  Послаблення карантинних обмежень і адаптація економіки до нових умов у поєднанні з низькою базою порівняння зумовить високий показник зростання у II кварталі.

В Нацбанку зазначають, ключовим рушієм й надалі залишатиметься споживчий попит. В умовах пожвавлення світової економіки та подальшого прогресу в боротьбі з пандемією поволі збільшуватиметься й інвестиційний попит.

Проте варто зазначити, прогноз Нацбанку ґрунтується на припущенні про збереження адаптивного карантину в першому півріччі та послаблення поточних обмежень будуть вже із травня 2021 року. Відтак очікується, що в умовах жорсткого карантину («червоні зони») одночасно перебуватимуть не більше 13 областей, і поступово їх кількість скорочуватиметься.

У відповідних умовах вплив усіх карантинних обмежень, що застосовувались у першому півріччі на річний ВВП оцінюється в -0.5…-0.6 в.п. Надалі обмеження стосуватимуться не заборон для економічної діяльності, а лише дотримання вимог щодо антиепідемічних заходів з боку населення.

Зростання ВВП у 2021 році

Більшість секторів економіки вже адаптувалися до діяльності в умовах карантину, тому за підсумками року прогнозується нарощування виробництва.  Для української економіки сформуються сприятливі умови торгівлі, від яких найбільший поштовх отримають експортоорієнтовані галузі (зокрема промисловість та сільське господарство). Швидкість приборкання епідемії всередині країни визначатиме терміни повноцінного відновлення в чутливому до карантину секторі послуг. Послаблення карантинних обмежень та зменшення рівня невизначеності сприятимуть поліпшенню споживчих настроїв та активізації бізнесу. Відповідно вже з II кварталу 2021 року очікується зростання ВВП у річному вимірі.

Економічні тенденції: оцінка відновлення та прогноз ВВП України

Рисунок 1 – Реальний ВВП, % р/р

Джерело: НБУ.

У середньостроковій перспективі українська економіка зростатиме завдяки як внутрішнім, так і зовнішнім чинникам. Очікуване стійке відновлення світової економіки підтримуватиме зростання експорту та необхідних для нього інвестицій. Їм сприятимуть покращення фінансових результатів підприємств та активізація кредитування, що визначатиме зростання приватного споживання на тлі підвищення доходів населення, а також стимулюватиме нарощування імпорту товарів.

Економічні тенденції: оцінка відновлення та прогноз ВВП України

Рисунок 2 – Внески в річну зміну реального ВВП за категоріями кінцевого використання, в. п.

Джерело: НБУ.

В НБУ зазначають, перегляд прогнозу зростання реального ВВП у 2021 році до 3.8% з 4.2% ураховує триваліші та посилені карантинні обмеження протягом першого півріччя, які гальмуватимуть економіку. Водночас це збільшує потенціал росту у 2022 році, відповідно темпи зростання реального ВВП були підвищені з 3.8% до 4.0%.

Відновлення внутрішнього споживчого та інвестиційного попиту

Внутрішній попит у 2021 році збільшиться насамперед завдяки прискоренню зростання реальних доходів населення. Середній рівень номінальної заробітної плати перевищить минулорічний на 18%. Для працівників з найнижчим рівнем доходу додатковим чинником стане чергове підвищення мінімальної заробітної плати. Саме прискорене зростання приватного споживання (7.5%) забезпечить найбільший внесок у приріст ВВП у 2021 році.

Економічні тенденції: оцінка відновлення та прогноз ВВП України

Рисунок 3 – Компоненти ВВП за категоріями кінцевого використання, % р/р

Джерело: НБУ.

Попри відновлення економічної активності зниження безробіття у 2021 році гальмуватиметься значним зростанням витрат бізнесу на оплату праці. Проте вже у 2022 році очікується зниження безробіття до природного рівня 8.5%.

Економічні тенденції: оцінка відновлення та прогноз ВВП України

Рисунок 4 – Реальна заробітна плата, % р/р, та рівень безробіття за методологією МОП, %

Джерело: ДССУ, НБУ.

Це разом із подальшим покращенням споживчих настроїв, стійким зростанням доходів населення та активізацією кредитування забезпечуватиме стабільні темпи зростання приватного споживання в середньостроковій перспективі (4.5-6% на рік).

Інвестиційна активність після минулорічного спаду пожвавиться внаслідок реалізації відкладеного попиту через зменшення невизначеності щодо пандемії та покращення фінансового стану підприємств на тлі поступової макроекономічної стабілізації.

Інвестиції в основний капітал зростатимуть на 8–9% щороку. Додатковими чинниками нарощування інвестицій будуть активізація кредитування, подальша розбудова дорожньої інфраструктури, оновлення виробничих потужностей експортерами в умовах сприятливої кон’юнктури на світових товарних ринках. Водночас значне зростання видатків бізнесу на оплату праці певним чином стримуватиме нарощування інвестицій та знижуватиме конкурентоспроможність економіки.

Відʼємний розрив ВВП поступово скорочуватиметься

У 2021 році від’ємний розрив ВВП стрімко скоротиться у порівнянні з попереднім роком. Цьому сприятиме швидке відновлення економіки та сприятливі умови торгівлі.

Економічні тенденції: оцінка відновлення та прогноз ВВП України

Рисунок 5 – Реальний та потенційний ВВП, %, р/р

Джерело: НБУ.

В НБУ прогнозують, у 2022 році розрив продовжить скорочуватиметься і закриється у 2023 році завдяки зростанню внутрішнього попиту та відновленню інвестиційної діяльності. У міру скорочення розриву випуску дезінфляційний тиск, що сприяє поверненню інфляції до цілі, також буде спадати.

Підвищення рівня потенційного ВВП забезпечуватиметься зростанням продуктивності праці завдяки пристосуванню бізнесу до роботи в умовах карантину та активному оновленню основних фондів.

Джерело

Натисніть щоб коментувати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Головні новини тижня