Зв'язок з нами

ГРОШІ

Динаміка ВВП України: фактори економічного відновлення та прогноз

Динаміка ВВП України: фактори економічного відновлення та прогноз

Динаміка ВВП України: фактори економічного відновлення та прогноз

Четвертий квартал 2020 року українська економіка закінчила з падінням у 0,7% ВВП. Про це повідомила Державна служба статистики. Згідно з даними відомства, реальний ВВП України у IV кварталі 2020 року (жовтень-грудень) збільшився у порівнянні з попереднім кварталом 2020 на 0,8% з урахуванням сезонного фактора, але у порівнянні з IV кварталом 2019 року він впав на 0,7%.

Падіння ВВП України суттєво уповільнилося в останньому кварталі 2020 року, пише на своїй сторінці фейсбук Сергій Ніколайчук, голова департаменту макроекономічних досліджень групи ICU Він наголошує, що падіння ВВП істотно уповільнилося, попри погіршення ситуації з пандемією та посилення карантинних обмежень. Провідний прогнозист також зазначає, що пагубний ефект економічних наслідків «другої хвилі» пандемії на тлі подальшого відновлення зовнішнього та внутрішнього попиту зростання економіки триватиме протягом найближчих кварталів 2021 року.

Ми вирішили висвітлити аналітику та прогноз економічного відновлення у 2021 році.

ВВП України

В  четвертому кварталі 2020 року падіння ВВП України істотно уповільнилося, попри посилення карантинних обмежень у зв’язку з погіршення епідеміологічної ситуації з поширенням  COVID-19. З послабленням коронакризи на тлі «другої хвилі» пандемії та з подальшим відновленням зовнішнього та внутрішнього попиту зростання економіки стало на траєкторію стабільного відновлення.

Оприлюднені оперативні дані Держстату щодо ВВП України показали, що виробництво валового внутрішнього продукту в 4 кварталі 2020 року відображає зростання на 0.8% кв/кв c/c і був лише на 0.7% нижче показників попереднього року. Відтак в річному вимірі падіння істотно уповільнилося у порівнянні з 3.5% р/р у 3 кварталі 2020 року, що перевершило очікування більшості прогнозистів.

Загалом за 2020 рік ВВП скоротився згідно з оцінками аналітиків  ICU на 4.2% р/р після чотирьох років зростання із середнім темпом 2.9%, зазначає Сергій Ніколайчук.

Динаміка економічного відновлення

Відновлення в 4 кварталі 2020 року було спричинено низкою позитивних факторів. Основними чинниками відновлення на думку експертів є поліпшення умов торгівлі, значні обсяги державних інвестицій  в інфраструктуру, а також стійкість внутрішнього споживчого попиту, зокрема внаслідок підвищення мінімальної зарплати у вересні та істотного збільшення бюджетних видатків у грудні.

Оцінки динаміки зростання реальних зарплат та роздрібної торгівлі відображають прискорення в середньому за квартал до 9.6% р/р та 13.6 р/р відповідно. Також ситуація в промисловості стрімко покращилася, де випуск промислової продукції в грудні 2020 року зріс на 4.8% р/р.

Варто зазначити, помісячна динаміка індексу промислової продукції у 2020 році свідчить, що промвиробництво вже подолало рубіж найбільш негативного економічного ефекту коронакризи як в середині країни, так і за її межами (зокрема на тлі послаблення карантинних обмежень, покращення кон’юнктури на світових товарних ринках залізних руд та чорних металів починаючи з серпня, активної реалізації проєктів «Великого будівництва», заходів стимулювання споживчого попиту, державної підтримки бізнесу) та відновило позитивні результати роботи у грудні 2020 року (зростання на 4,8% до грудня 2019 року), з урахуванням ефекту календарних днів – «плюс» 3,2% («мінус» 0,1% відповідно).

Водночас вагомий внесок в поліпшення ситуації обумовило сільське господарство: завдяки пізньому врожаю кукурудзи випуск у грудні зріс на 26% р/р.

Унаслідок перелічених факторів, динаміка ВВП в Україні була кращою у порівнянні з більшістю інших країн (рисунок 1).

Динаміка ВВП України: фактори економічного відновлення та прогноз

Рисунок 1 – Реальний ВВП, р/р, %

Джерело: OECP, Bloomberg, ДССУ, ICU

Як наголошували раніше аналітики ICU, така динаміка ВВП в Україні пояснюється структурою української економіки, сприятливими умовами торгівлі та значним зміцненням макрофінансової стійкості, а також швидкою адаптацією бізнесу та населення до нових умов, зазначає Сергій Ніколайчук.

Прогноз зростання ВВП на 5.6%

В подальшій перспективі прогнозисти ICU очікують продовження відновлення української економіки, зокрема зростання ВВП у 2021 році на 5.6%, що, однак зумовить валовий внутрішній продукт приблизно на 5% нижче свого допандемічного тренду через припущення зростання на 3% у 2020-21 роках. Консенсус щодо зростання ВВП у 2021 році становить біля – 4%, зазначають в ICU.

На тлі сприятливої бази порівняння та імпульсу зростання на початку року, навіть попри січневий карантин, оптимістичні прогнози  аналітиків ICU ґрунтуються на високих цінах експортних товарів на початку року, очікуваному відновленні сільськогосподарського виробництва, а також усе ще стимулюючій фіскальній політиці та монетарних умовах.

В підсумку варто зазначити, додатковим стимулом для економіки, вважають в ICU, можуть стати пом’якшення обмежень у секторі послуг пасажирських перевезень та інших контактних послуг, якщо пандемічні ризики стримають внаслідок заходів вакцинації найбільш вразливих груп населення у другому півріччі 2021 року.

 

Джерело

Натисніть щоб коментувати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Головні новини тижня