ГРОШІ
Доходи та витрати в 2020 році: як коронакриза змінила життя простих українців
Доходи та витрати в 2020 році: як коронакриза змінила життя простих українців
З початком карантинних заходів населення різко обмежило споживання. Цьому передували погіршення споживчих настроїв та оцінок поточного матеріального становища, про що свідчать дані опитування Info Sapiens.
Змінилися не лише настрої, а й реальне матеріальне становище простих українців. Свідченням тому може бути здатність населення забезпечувати свої життєво-необхідні потреби, зокрема, вчасно розрахуватися за тепло в оселях. З огляду на різке зростання цін енергоносіїв та падіння доходів домогосподарств, заборгованість за житлово-комунальні послуги знову набуло різкого зростання – в листопаді населення сплатило лише 52,4% нарахованих за цей період сум. Про це повідомляє Держстат.
Ми вирішили висвітлити соціально-економічне становище населення України в контексті їх доходів та витрат в підсумку минулого 2020 року.
Доходи та витрати населення у III кварталі 2020 року
За результатами обстежень умов життя домогосподарств Держстату, особи із середніми та високими доходами скорочували витрати на товари тривалого вжитку, відпочинок і розваги.
Рисунок 1 – Зміна реального наявного доходу, р/р, %
Джерело: ДССУ.
Це позначилося зокрема на зростанні на 27% р/р банківських вкладів населення. Заощадження зберігаються переважно на поточних рахунках. Тобто, в умовах невизначеності населення не поспішає здійснювати витрати.
Середній розмір заробітної плати штатних працівників в Україні у листопаді 2020 року, у порівнянні з відповідним місяцем минулого року, зріс на 17% й становив 11 987 гривень. При цьому, існують суттєві регіональні диспропорції в оплаті праці.
Заробітну плату у розмірі вищому за середній по країні отримували лише працівники у м. Києві (17,6 тис. грн.), Донецькій (12,8 тис. грн.) та Київській (12,2 тис. грн.) областях, йдеться в повідомленні Держстату.
Серед видів економічної діяльності, найвищою заробітна плата була в авіаційному транспорті (22 тис. грн.), у фінансовій та страховій діяльності (20 тис. грн.), у сфері інформації та телекомунікацій (20 тис. грн.), повідомляє Держслужба зайнятості.
Рисунок 2 – Заробітна плата штатних працівників, тис. грн.
Джерело: Держслужба зайнятості.
Найнижчою – у тимчасовому розміщенні й організації харчування та у поштовій та кур’єрській діяльності (6-7 тис. грн.).
За видами промислової діяльності найвища заробітна плата пропонувалася у виробництві основних фармацевтичних продуктів і препаратів (21 тис. грн.), добувній промисловості (17 тис. грн.), у постачанні електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря (16 тис. грн.), у виробництві продуктів нафтоперероблення (16 тис. грн.), а найнижчою – у текстильному виробництві, виробництві одягу, виробів зі шкіри та інших матеріалів (8 тис. грн.). У середньому по промисловості заробітна плата становила 13 тис. грн.
Рисунок 3 – Структура доходів населення, %
Джерело: ДССУ.
Згідно з повідомленням Держстату, доходи населення у III кварталі 2020 року становили 1030,4 млрд.грн, витрати – 1011,9 млрд.грн, приріст заощаджень – 18,5 млрд.грн. Загальне підвищення схильності до заощаджень є типовим для кризи явищем.
Рисунок 4 – Структура витрат і заощаджень населення, %
Джерело: ДССУ.
Наявний дохід у розрахунку на одну особу становив 19390 грн (у III кварталі 2019 року – 18190 грн). Надалі зростання доходів дасть змогу зберігати поточний рівень депозитів та поступово збільшувати обсяги споживання.
Таблиця 1 – Основні показники соціального розвитку України
Джерело: НБУ.
Як можемо побачити з даних таблиці, середні зарплати зростають. Проте відмінність коронакризи від інших потрясінь полягає в збільшенні розривів між заможними та бідними, а відтак виникає запитання, як змінюється життя пересічних громадян, які продовжують отримувати незначні зарплати. Таким індикатором вже традиційно є заборгованість за послуги ЖКП, що характеризує здатність населення забезпечувати нагальні потреби.
Про оплату населенням ЖКП у листопаді 2020 року
У листопаді 2020 року населенням країни сплачено за житлово-комунальні послуги 11,6 млрд. грн (52,4% нарахованих за цей період сум).
Рисунок 5 – Оплата населенням житлово-комунальних послуг (у звітному місяці, млрд. грн)
Джерело: ДССУ.
Отже, згідно з даними Держстату, на кінець листопада 2020 року заборгованість населення за ЖКП становила 66,1 млрд. грн., зокрема, за постачання та розподіл природного газу – 27,8 млрд.грн, за постачання теплової енергії та гарячої води – 20,7 млрд.грн, за централізоване водопостачання та водовідведення – 5,7 млрд.грн, за постачання та розподіл електричної енергії – 5,6 млрд.грн, за управління багатоквартирним будинком – 5,2 млрд.грн, за надання послуг з вивезення побутових відходів – 1,1 млрд.грн.
У листопаді також з населенням було укладено 4,4 тис. договорів щодо погашення реструктуризованої заборгованості на загальну суму 32,2 млн.грн. Проте сума внесених платежів, з урахуванням довгострокових договорів, становила 21,4 млн.грн.


Лідерку білоруської опозиції залишили за ґратами

Комунальники третю добу розчищають Київ від снігу (фото)

Мовний омбудсмен пояснив, чому нові правила обслуговування не складають проблеми для продавців і перукарів

У МОЗ озвучили вартість послуг посередника із закупівлі COVID-вакцин

Велика Британія закриває вільний в’їзд для всього світу: побоюються ввезення нового штаму COVID-19

Новорічні ялинки у Києві прийматимуть на переробку ще тиждень
Головні новини тижня
- КИЇВ4 дні тому
Київська митниця оприлюднила ТОП-10 найзухваліших порушень за 2020 рік
- 5 днів тому
Тимошенко нагадала: при ній тарифи були вдесятеро нижчими
- 5 днів тому
Убивство Щербаня. Павло Лазаренко зробив заяву зі Сполучених Штатів (повний текст)
- СВІТ6 днів тому
Авіакатастрофа в Індонезії: місцеві слідчі висунули власну версію трагедії
- ПОЛІТИКА3 дні тому
Україна – щит. Значення візиту Майї Санду до Києва
- КИЇВ5 днів тому
Захворюваність на грип у Києві різко впала
- ГРОШІ6 днів тому
Катастрофа МАУ: Україна та кілька країн притягнуть Іран до відповідальності
- СВІТ5 днів тому
Українські моряки застрягли з COVID-19 у водах Малайзії, МЗС готує допомогу