Зв'язок з нами

ГРОШІ

Банківське кредитування: як змінюється доступ до позик в Україні

Банківське кредитування: як змінюється доступ до позик в Україні

Банківське кредитування: як змінюється доступ до позик в Україні

Ключові фактори, які негативно позначилися на попиті під час коронакризи, було скорочення споживчого кредитування та падіння обсягів гуртової торгівлі.

Проте, попри очікування впровадження нових карантинних обмежень, банки оптимістично оцінювали перспективи відновлення кредитування наприкінці I кварталу 2021 року. Про це повідомляє пресслужба Нацбанку.  Респонденти зазначили, що попит на кредити в першому кварталі бізнесу та населення як і раніше зростав, на іпотеку – був найвищим за всю історію спостережень.

Варто зазначити, у наступному кварталі банки прогнозують ще більший попит на кредити, зокрема з боку фізичних осіб. Рушійним напрямком, на думку банків, буде іпотека.

Утім, банки наголошують й на зростанні ризиків, про що нижче в наших матеріалах.

Попит на банківське кредитування

У першому кварталі 2021 року попит підприємств на кредити зростав, зазначають банки.  Найбільше – на позики для малого та середнього бізнесу, гривневі та довгострокові кредити.

Зростання попиту кредитні менеджери пояснювали зменшенням відсоткових ставок, потребою бізнесу в капітальних інвестиціях та оборотному капіталі. Великі банки додали ще один фактор – реструктуризацію боргу, насамперед малих та середніх підприємств.

У другому кварталі більшість респондентів очікують зростання попиту бізнесу на кредити. Попит на кредити населення зростає третій квартал поспіль. Окремі великі банки вказали на суттєве збільшення попиту на іпотеку, тому банки оцінили його приріст найвище за всю історію спостережень.

Банківське кредитування: як змінюється доступ до позик в Україні

Рисунок 1 – Зміна кредитного попиту корпоративного сектору

Джерело: НБУ.

Факторами збільшення попиту респонденти називали передусім зниження відсоткових ставок, покращення перспектив розвитку ринку нерухомості та споживчих настроїв. У наступному кварталі респонденти, передусім великі банки, очікують, що попит на іпотечні кредити й надалі зростатиме.

Банківське кредитування: як змінюється доступ до позик в Україні

Рисунок 2 – Зміна кредитного попиту домогосподарств

Джерело: НБУ.

Три квартали поспіль фінустанови не змінюють свої оцінки загального боргового навантаження корпоративного сектору: понад 80% банків уважають його середнім. Проте частина опитаних відзначили вище боргове навантаження великих підприємств у порівнянні з малими та середніми підприємствами. Водночас банки, переважно великі, вважають, що закредитованість домогосподарств є низькою.

Банківське кредитування: як змінюється доступ до позик в Україні

Рисунок 3 – Зміна кредитного попиту домогосподарств

Джерело: НБУ.

Варто зазначити, банки відзначили помірне пом’якшення стандартів як корпоративного, так і роздрібного кредитування, спрогнозували подальше зростання фондування від населення й корпорацій та очікують підвищення ризиків у II кварталі.

Стандарти кредитування

Два квартали поспіль банки повідомляють про помірне пом’якшення кредитних стандартів для бізнесу. Зокрема, послаблення вимог стосується кредитів для малих та середніх підприємств (МСП), короткострокових та гривневих позик.

На пом’якшення кредитних стандартів вплинули висока ліквідність та конкуренція з іншими банками. Крім того, фінансові установи покращили очікування стосовно загальної економічної активності, а особливо – розвитку окремих галузей, передусім для малого та середнього бізнесу.

Великі банки незначно посилили стандарти для великих підприємств через погіршення курсових очікувань. Наступного кварталу банки прогнозують пом’якшення стандартів кредитування бізнесу, більшою мірою для короткострокових і гривневих позик та кредитів малих та середніх підприємств.

Банківське кредитування: як змінюється доступ до позик в Україні

 

Рисунок 4 – Зміна стандартів схвалення кредитних заявок корпоративного сектору

Джерело: НБУ.

У I кварталі майже чверть опитаних банків вказали на несуттєве збільшення рівня схвалення заявок на кредити суб’єктам господарювання, передусім на кредити МСП та короткострокові позики.

Причиною зростання схвалених заявок значна частка банків називає зниження відсоткових ставок. Крім того, майже чверть опитаних відзначили, що отримати більшу позику стало простіше.

Стандарти кредитування населення також незначно пом’якшилися, більшою мірою за споживчими позиками. Як зазначили банки, на пом’якшення стандартів іпотечного кредитування вплинули позитивні очікування перспектив ринку нерухомості, а споживчого кредитування – конкуренція з іншими банками та небанківськими фінансовими установами. Наступного кварталу банки й надалі очікують помірного послаблення стандартів кредитування населення.

У I кварталі банки повідомили про несуттєве збільшення рівня схвалених заявок як на іпотеку, так і на споживчі кредити. В обох випадках фактором впливу було зменшення відсоткових ставок.

Банківські ризики

У поточному опитуванні чверть банків відзначили помірне зростання кредитного ризику. Переважно великі банки вказували на несуттєве зростання процентного ризику та ризику ліквідності, проте водночас повідомили про зменшення валютного й операційного ризиків.

Банківське кредитування: як змінюється доступ до позик в Україні

Рисунок 5 – Зміна ризиків банків

Джерело: НБУ.

В підсумку варто зазначити, у другому кварталі 2021 року банки очікують зростання кредитного, процентного та меншою мірою – ризику ліквідності. Окремі великі банки також очікують незначного погіршення якості кредитного портфеля домогосподарств упродовж наступних 12 місяців.

Джерело

Натисніть щоб коментувати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Головні новини тижня