Маємо вікно для переговорів з РФ до зими, – Зеленський

Україна до наступної зими має “вікно можливостей” для діалогу з Російською Федерацією (РФ) стосовно завершення повномасштабної війни. 

Про це президент Володимир Зеленський заявив в інтерв’ю CBS News. 

Під час інтерв’ю президента попросили прокоментувати заяву командира Третього армійського корпусу Андрія Білецького, який раніше сказав, що Україна має від 6 до 9 місяців, щоб перехопити ініціативу на фронті та посилити свої позиції перед можливими мирними переговорами.

Зеленський, своєю чергою, погодився з оцінкою. За його словами, ще наприкінці 2025-го Росія почала поступово втрачати перевагу на полі бою, про що він повідомляв західним партнерам.

За його словами, у січні він говорив союзникам про наявність “вікна можливостей” для переговорів. На його думку, через великі втрати російські терористи з кожним місяцем слабшатимуть, що впливатиме на їх здатність утримувати ініціативу на фронті.

Він додав, що останнім часом Росія посилила ракетні атаки по Україні, оскільки ворог починає втрачати перевагу на фронті. Зокрема оккупантам протягом травня не вдалося захопити більше територій, ніж вони втратили за цей самий період. 

Саме тому, за словами Зеленського, до настання зими існує можливість для дипломатичних переговорів щодо завершення війни. Водночас для цього необхідно посилювати тиск на диктатора Володимира Путіна – як через санкції, так і через суспільство в самій Росії.

Представник Європи у діалозі з Росією

Також він торкнувся питання можливого представництва Європи на майбутніх переговорах і згадав варіант переговорного формату за участю трьох країн.

“Ці три країни – це Велика Британія, Франція та Німеччина. Ці три країни, на мою думку, можуть виступити в ролі переговірників. Але у нас також є хороші партнери з країн Північної Європи, і, як ви знаєте, Туреччина завжди хотіла бути посередником, і ми навіть зробили кілька успішних кроків, коли повернули наших військовополонених”, пояснив він. 

Переговори України та Росії

У 2026 році Росія, Україна та Сполучені Штати Америки (США) відновили переговори стосовно врегулювання війни. Перші дві зустрічі пройшли 23 – 24 січня та 4 – 5 лютого в Об’єднаних Арабських Еміратах (ОАЕ), а третій раунд відбувся 17 – 18 лютого у Швейцарії. Наступні переговори планували провести на початку березня, однак через загострення ситуації на Близькому Сході їх перенесли.  

Останніми місяцями сторони працювали у двох напрямках – військовому та політичному.

У межах військових консультацій обговорювались механізми можливого припинення вогню та практичне виконання майбутніх домовленостей.

Натомість політичні питання залишились відкритими. Зокрема, сторони досі не можуть знайти компроміс щодо статусу підконтрольних Україні територій Донбасу, а також навколо майбутнього Запорізької атомної електростанції. 

Останнє