Військова операція Сполучених Штатів Америки (США) проти Ірану “Епічна лють” завершена. Вашингтон досяг її цілей.
Про це повідомив державний секретар США Марко Рубіо під час брифінгу.
Рубіо уточнив, що операцію “Епічна лють” офіційно завершено. Також про це президент США Дональд Трамп повідомив й у Конгресі.
За словами державного секретаря Штатів, поставлені цілі операції виконані, й тепер Вашингтон переходить до іншого завдання – забезпечення безпечного проходу суден через Ормузьку протоку в рамках проєкту “Свобода”.
Він додав, що подальший розвиток ситуації поки залишається відкритим. Водночас удари по іранських катерах 5 травня, яких було завдано на тлі припинення вогню, він назвав “оборонною операцією”. Штати не ведуть наступ, а діють у відповідь на загрози. Вогонь відкриватиметься лише у разі нападу – якщо, наприклад, швидкі катери спробують атакувати кораблі.
Проєкт “Свобода”, за словами держсекретаря, є своєрідною “захисною бульбашкою” і першим кроком до повного відкриття Ормузької протоки. Зокрема підкреслив, що США не вважають нормальним контроль Ірану над маршрутом і розкритикував блокаду та спроби змусити інші країни платити за прохід.
“Вони намагаються перетворити це на якусь норму…. Ми вважаємо за краще, щоб ці протоки були відкриті так, як вони мають бути відкриті – так, як це було раніше”, – заявив він.
Питання ядерної програми Ірану, як зазначив Рубіо, планують вирішувати через переговори. Йдеться й про долю вже накопиченого високозбагаченого урану. Без домовленостей Тегеран зможе “тримати світ у заручниках” через ядерний шантаж, у зв’язку з чим, цю проблему доведеться розв’язати.
Під час переговорів Вашингтону важливо не лише обмежити збагачення, а й визначити, що робити з уже наявними запасами.
Трамп призупинив “Свободу”
“Проєкт Свобода” – це оборонна операція, яка має на меті забезпечити безпечний прохід суден у Ормузькій протоці. Майже одразу після заяв Рубіо Трамп заявив, що США тимчасово призупиняють її.
“Зважаючи на те, що було досягнуто значного прогресу у напрямку укладення повної та остаточної угоди з представниками Ірану, ми спільно домовилися, що, хоча блокада залишатиметься в силі, проєкт “Свобода” (рух суден через Ормузьку протоку) буде призупинений на короткий час, щоб побачити, чи вдасться остаточно узгодити та підписати угоду”, – заявив Трамп.
